Hata kodu P0C2F – dahili kontrol modülü tahrik motoru/jeneratör – motor devir sensörü performansı

Hata kodu P0C2F “dahili kontrol modülü tahrik motoru/jeneratör – motor devir sensörü performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Internal Control Module Drive Motor/Generator – Engine Speed Sensor Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P0C2F hatasının kodunun çözülmesi

Saklanan kod P0C2F, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) dahili bir performans hatası tespit ettiği anlamına gelir. Tahrik motoru hız sensörü devresi ile ilişkilidir.

Hata kodu P0C2F – dahili kontrol modülü tahrik motoru/jeneratör – motor devir sensörü performansı

Dahili kontrol modülü izlenirken çeşitli kontrolör kendi kendine test işlevleri gerçekleştirilir. Kontrol sistemi giriş ve çıkış sinyalleri PCM tarafından kendi kendine test edilir ve sürekli olarak izlenir.

Tahrik motoru hız sensörü, tahrik motoru miline bağlı dişli bir halka ile iletişim kuran bir elektromıknatıstır. Sensöre yakın çalışan halkadaki çentikler, elektromanyetik sensör devresinde kesintiler yaratır.

Bu kesintiler PCM tarafından dalga biçimi desenleri olarak alınır. Dalga biçimi modelleri kontrolöre ne kadar hızlı girilirse, tahrik motorunun tahmini hızı o kadar yüksek olur. Giriş dalga formu yavaş oluşturulursa, kontrolör tarafından algılanan motor hızı tahmini azalır.

PCM, tahrik motoru ile motor hız sensörü sistemi CPU’su arasında dahili bir uyumsuzluk tespit ederse. Ardından P0C2F kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

P0C2F diyagnoz kodu sadece elektrikli ve hibrid araçlarda geçerlidir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P0C2F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Dengesiz vites değiştirme modelleri.
 3. Tahrik motoru hızının hatalı, kesintili veya yanlış yansıtılması.
 4. Yakıt tüketiminde veya öngörülen akü çıkışında sapmalar.

Dahili kontrol modülü işlemci kodu ciddi olarak sınıflandırılmalıdır. P0C2F hatasının devam etmesine neden olan sebepler çeşitli kullanım sorunlarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P0C2F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı tahrik motoru.
 • Tahrik motoru hız sensörü devrelerinde açık veya kısa devre.
 • CAN devresinde veya konektörlerde kısa devre veya açık devre.
 • Kontrol modülünün topraklaması kötü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P0C2F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P0C2F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm hataları okuyun.
 2. Hataları silin ve P0C2F hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için bir test sürüşü gerçekleştirin.
 3. Kod tekrar görünürse, kablolarda ve konektörlerde hasar olup olmadığını kontrol edin.
 4. Tahrik motoru hız sensörü devresini test edin, bir sorun varsa arızalı sensörü değiştirin.
 5. Bağlı sensörlerin elektrik kablolarını ve bağlantılarını kontrol edin.
 6. Gerekirse PCM’yi flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P0C2F kodunu düzeltmek için en yaygın çözüm PCM’yi değiştirmek ve yeniden programlamaktır. Ancak, hatalı kablolama da bu hatanın bir nedeni olarak düşünülmelidir.

Kablo demetinin karoseriye bağlandığı tüm noktalarda kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Bu noktalar toprak bağlantılarını temsil eder. Genellikle gevşek bağlantılar ve hatta topraklama kabloları herhangi bir onarım yapıldıktan sonra aşağı sarkmış olarak bulunabilir.

Kötü toprak bağlantıları bulunmuş ve onarılmışsa, tüm kodları kaldırın ve herhangi bir kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın. Bazı durumlarda, bir iletişim arızasından sonra bazı kontrolörlerin yeniden entegre edilmesi veya hatta yeniden programlanması gerekebilir.

Tüm toprak bağlantıları sağlamsa, araçtaki tüm kablo tesisatını gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Bu incelemenin tüm kablo demetlerine erişim sağlamak için gösterge panelinin, koltukların, halıların ve hatta trim panellerinin sökülmesini gerektirebileceğini unutmayın.

Herhangi bir kablo hasarı bulunmazsa, ancak yukarıdaki adımları izlemenize rağmen P0C2F kodu kalırsa. Bir seçenek tüm elektrik kablo demetini değiştirmek olabilir. Ancak, sorun kontrolörle ilgili olabileceğinden bu sorunu çözmeyecektir.

Kontrolörlerdeki tipik sorunlar arasında hatalı sürücüler, bellek arızası veya herhangi bir nedenden dolayı diğer bileşenler yer alır. Bu nedenle kablo demetinin tamamının değiştirilmesi önerilmez. PCM de dahil olmak üzere tüm kontrol üniteleri üzerinde kapsamlı diyagnostik testler yapılana kadar.

Kontrol etme ve yeniden programlama

PCM yakın zamanda değiştirilmişse, yanlış programlanmış veya hiç programlanmamış olma ihtimali yüksektir. Başka bir araca ait bir kumandanın kullanılmasına da izin verilmez. Söz konusu araç için özel olarak yeniden programlanmadığı sürece.

Satış sonrası (yüksek performanslı) ürün yazılımı diğer kontrol üniteleri tarafından tanınmayarak P0C2F’nin devam etmesine neden olabilir.

Yanlış programlanmış veya değiştirilmiş kontrolörler fabrika tarama aleti tarafından yeniden programlanabilir. Böyle bir tarayıcıya erişemiyorsanız, çoğu bayi nominal bir ücret karşılığında PCM programlama hizmeti sunar.

Bazı satış sonrası PCM üreticileri belirli modeller için önceden programlanmış kontrolörler sunar. Araç kimlik numarası, kilometre ve diğer ilgili veriler için satış sonrası tedarikçinize başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P0C2F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Ford
 • Nissan
 • Tesla
 • Toyota

Arıza kodu P0C2F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0C1B, P0C23, P0C2B, P0C47, P0C73.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin