Hata kodu P2003 – dizel partikül filtresi verimliliği eşiğin altında (Bank 2)

Hata kodu P2003 “dizel partikül filtresi verimliliği eşiğin altında (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Diesel Particulate Filter (DPF) Efficiency Below Threshold (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2003 hatasının kodunun çözülmesi

P2003 arıza kodu kurum filtresinin etkinliği ile ilgilidir ve emisyon kontrol cihazı ile ilgilidir. Dizel partikül filtresi 2007’den itibaren dizel araçlara takılmaktadır ve egzoz gazlarından yayılan kurumu ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

Hata kodu P2003 – dizel partikül filtresi verimliliği eşiğin altında (Bank 2)

Dizel partikül filtresi (DPF), araç düşük yük koşullarında sürüldüğünde ortaya çıkan partikül emisyonlarını yakalar ve depolar. Araç yüksek yük koşulları altında sürüldüğünde, motor kontrol modülü (ECM) ilave yakıt enjeksiyonu için bir komut verir.

Bu işlem DPF’nin sıcaklığını 450 ila 600°C arasında bir sıcaklığa yükseltir ki bu da atmosfere herhangi bir zararlı emisyon salmadan filtreyi tamamen yakmak ve temizlemek için yeterlidir. Bu işlem DPF rejenerasyonu olarak adlandırılır ve normalde her 400 ila 1.000 km’de bir otomatik olarak gerçekleşir.

DPF partikül madde emisyonlarını topladıkça, egzoz gazlarının akışına karşı direnç giderek artar ve bu da giderek daha yüksek bir basınç düşüşüne neden olur. Bir DPF rejenerasyon döngüsü belirli bir periyotta başlamalıdır, ancak sadece doğru koşullar altında.

DPF rejenerasyon döngüsü için koşullar yetersizse, partikül filtresi emisyonları toplamaya devam eder. Ancak partikül filtresinin ECM’nin izlemeye devam ettiği belirli bir kapasiteye sahip olduğu anlaşılmalıdır.

DPF belirli bir kapasiteye ulaştığında, ECM sürücüyü bir rejenerasyon döngüsünün gerekli olduğu konusunda uyaracaktır. Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanacak ve arıza teşhis kodu P2003 sistem belleğine kaydedilecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2003 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki motoru kontrol edin uyarı ışığı yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Partikül filtresi uyarı lambası yanabilir.
 3. Motor gücü azalabilir.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Aracın egzoz gazlarıyla birlikte aşırı miktarda kurum yayılır.

P2003 arızası çok ciddi olarak değerlendirilmez, ancak uzun süre çözülmeden bırakılırsa, motor kontrol modülü (ECM) aracın acil durum moduna girmesine neden olabilir. Bu, araç hızının sınırlanmasına ve motor gücünün düşmesine neden olur.

Hata nedenleri

Kodu P2003, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Sık kısa yolculuklar DPF rejenerasyon döngüsünün başlamasını engeller.
 • Yüksek sülfür içerikli yakıt kullanımı.
 • Arızalı parçacık filtresi.
 • Kirlenmiş hava filtresi elemanı.
 • DPF’nin önündeki hava kaçağı sensör okumasını değiştirir.
 • Yanlış ECM stratejisi doğru rejenerasyonu önler.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir ECM modülüdür.

Arıza kodu P2003 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2003’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. Arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Kod tekrar görünürse, elektrik kablolarını, konnektörleri görsel olarak inceleyin.
 5. Kurum filtresini ve ayrıca egzoz gazı geri basınç sensörünü kontrol edin.
 6. Hasarlı veya kusurlu bileşenleri onarın veya değiştirin.
 7. Motor kontrol modülünü (ECM) test edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2003 hatasını gidermeye çalışırken, DPF’nin büyük olasılıkla arızalı olmadığı, sadece geçici olarak kurum parçacıklarıyla tıkanmış olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, arıza giderme işlemine görsel bir inceleme ile başlayın.

Ünite 2 üzerindeki DPF’yi motor tarafında egzoz borusuna bağlandığı yerde gevşek bağlantılar açısından inceleyin. Ayrıca DPF’nin (Bank 2) ön ve arkasındaki diferansiyel basınç sensörlerini gözle kontrol edin.

Yanmış kablolar, gevşek veya aşınmış konektörler olup olmadığına bakın. Konektörleri ayırın, kontaklar bükülmemiş veya aşınmamış olmalıdır. Sensör kablolarının partikül filtresine temas etmediğini kontrol edin. Motoru çalıştırın ve DPF üzerinde veya çevresinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Herhangi bir sorun bulunmazsa, aracı yaklaşık 30 dakika boyunca otoyol hızında sürün. Partikül filtresini yeniden oluşturmak için egzoz gazlarının sıcaklığını yeterince yükseltmek.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2003 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Hyundai
 • Lexus
 • Mercedes-Benz (W210, W211)
 • Nissan (Altima)
 • Opel
 • Volkswagen
 • UAZ

Arıza kodu P2003 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P245E, P245F, P2460, P2461, P2462.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin