Hata kodu P2010 – emme manifoldu yolluk kontrol devresi yüksek girişi (Bank 1)

Hata kodu P2010 “emme manifoldu yolluk kontrol devresi yüksek girişi (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Manifold Runner Control (IMRC) Circuit High Input (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2010 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P2010, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2010 – emme manifoldu yolluk kontrol devresi yüksek girişi (Bank 1)

Manifold klapeleri, emme havasının emme manifoldundan akma hızını artırmak veya azaltmak için tasarlanmıştır. Kanatlar bir aktüatör vasıtasıyla ayarlanır.

Açılma derecesi motor devrine ve diğer çalışma koşullarına bağlıdır. Gaz kelebeği konumu ve hız gibi. Ayrıca atmosferik basınç ve ortam sıcaklığı gibi çevresel faktörler.

Sistemin düzgün çalışması için yüksek derecede kontrol gereklidir. P2010 kodu esas olarak aktüatör kontrol devresindeki elektriksel açık devrelerle ilgilidir. Ancak vakum kaçakları da bazı durumlarda bu koda neden olabilir. Flap pozisyon sensörü istenen pozisyona karşılık gelmeyen bir sinyal üretebilir.

Bazı araçlarda bu kod korunur ve ilk arıza döngülerinde uyarı ışığı yanar. Ancak daha sık olarak, gösterge lambası yanmadan önce birkaç arıza döngüsü meydana gelir.

P2010 hatası oluştuğunda, girdap valflerinin kendileri en büyük endişe kaynağıdır. Bunun nedeni emme manifoldunun içinde olmalarıdır. Arızalanırlarsa, parçalar düşebilir ve motorun içine girebilir. Örneğin düşen vidaların silindirlere girmesi çok ciddi hasarlara yol açmaktadır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2010 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor rölanti devrinde kötü çalışıyor.
 3. Düşük motor devirlerinde torkta azalma ve güç kaybı.
 4. Hızlanırken sarsıntılı ve düzensiz motor çalışması.

P2010 ağır bir arıza olarak kabul edilir, çünkü hasarlı bir emme manifoldu geometri kontrol damperi veya parçalarının motora girme olasılığı vardır. Bu durum ciddi hasara ve hatta motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2010, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hatalı giriş manifoldu geometrisi modifikasyon solenoid valfi.
 • Hasarlı, kısa devre yapmış veya aşınmış kablolar ve konektörler.
 • Arızalı emme manifoldu geometri ayar sistemi damperi (Bank 1).
 • Kirli girdap kapakları.
 • Hasarlı vakum hatları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2010 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2010’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin.
 3. Arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Kod tekrar görünürse, elektrik kablolarını, konektörleri ve vakum hatlarını aşınma ve hasar açısından görsel olarak inceleyin.
 5. Konum sensörünü ve giriş manifoldu geometri modifikasyonu solenoid valfini hasar açısından gözle kontrol edin.
 6. Bir el vakum pompası kullanarak giriş manifoldu geometri kontrol solenoid valfinin ve damperin çalışmasını kontrol edin.
 7. Bir multimetre kullanarak kontrol devresindeki voltajı ölçün.
 8. Hasarlı veya kusurlu bileşenleri onarın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tüm kablo ve hatların kapsamlı bir görsel incelemesini yapın. Hasarlı, yanmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış kablo veya konektör olup olmadığına bakın. Gerekirse onarım yapın.

Tüm vakum hatlarında çatlak, yarık, sertleşme veya delinme olup olmadığını kontrol edin. Tüm bağlantıların sıkı olduğunu ve tüm vakum kontrol valflerinin sadece belirtilen yönde hava akışına izin verdiğini kontrol edin. Gerektiği gibi onarımları gerçekleştirin.

P2010 kodu kalırsa, ancak görünür bir kablo hasarı yoksa, direnç, toprak ve referans voltajı için bir voltmetre ile test edin. Tüm okumaları kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın. Tüm elektriksel değerlerin üretici tarafından belirtilen aralıklarda olmasını sağlamak.

Konum anahtarını kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Vakumun tutup tutmadığını görmek için vakum aktüatörünü gözlemleyin. Vakum yavaş da olsa düşerse, aktüatör arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Değişimden sonra tüm kodları kaldırın, kodun geri gelip gelmediğini görmek için test sürüşü yapın.

Elektrikli bir aktüatörünüz varsa, kanatlara birkaç kez tam kapalı konumdan tam açılma komutu vermek için bir tarayıcı kullanın. Kararsız bir durum olup olmadığını kontrol etmek için. Görüntülenen sinyal voltajı, sistemin tarayıcı tarafından kaç kez etkinleştirildiğinden bağımsız olarak, hem tam açık hem de tam kapalı konumlarda her zaman aynı olmalıdır.

Bu adımları izleyerek, P2010 kodunu neredeyse kesinlikle çözmüş olursunuz. Ancak hata devam ederse, soruna arızalı bir PCM neden oluyor olabilir. Bununla birlikte, PCM arızası son derece nadirdir, en olası nedeni aralıklı bir elektrik arızasıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2010 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Audi
 • Chevrolet (Cobalt)
 • Dodge (Caliber)
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Infiniti
 • Jeep (Compass)
 • Kia (Mohave)
 • Mazda (6, CX-7)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Nissan
 • Smart
 • Toyota

Arıza kodu P2010 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2008, P2009, P200A, P200B, P2011, P2012, P2013, P2BAC.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin