Hata kodu P2018 – emme manifoldu yolluk konum sensörü/şalteri devresi kesintili/hatalı (Bank 1)

Hata kodu P2018 “emme manifoldu yolluk konum sensörü/şalteri devresi kesintili/hatalı (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Manifold Runner Position Sensor/Switch Circuit Intermittent/Erratic (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2018 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P2018, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2018 – emme manifoldu yolluk konum sensörü/şalteri devresi kesintili/hatalı (Bank 1)

P2018 arıza kodu esas olarak giriş manifoldu akış kontrol valfi/sensörü konum sensörü tarafından sağlanan değerle ilgilidir. IMRC valfi/sensörü olarak da adlandırılır (genellikle emme manifoldunun bir ucunda bulunur). Bu da aracın PCM’sinin çeşitli hızlarda motora giren hava miktarını kontrol etmesine yardımcı olur.

Kod, 1 numaralı silindiri içeren bir silindir grubu olan 1. sıra için ayarlanmıştır. Bu, araç üreticisine ve yakıt sistemine bağlı olarak mekanik bir arıza veya bir elektrik devresi arızası olabilir.

Sorun giderme prosedürleri üreticiye bağlı olarak değişebilir. Yakıt sistemi tipi ve giriş manifoldu valf pozisyonu / konum sensörü (IMRC) tipi ve kablo renklerinin yanı sıra.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2018 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır.
 2. Güç eksikliği
 3. Jerky/sparky ateşleme
 4. Artan yakıt tüketimi.

P2018 ciddi bir hata olarak kabul edilmez, ancak uzun süre çözülmeden bırakılırsa bir dizi hata meydana gelebilir. Kod ayarlanırsa, arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir. Bu, daha sonra araç bileşenlerinin ciddi hasar görmesini önleyecektir.

Hata nedenleri

Kodu P2018, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Sıkışmış / arızalı gaz kelebeği valfi / muhafazası.
 • Sıkışmış / arızalı IMRC valfi.
 • Arızalı IMRC aktüatörü / sensörü.
 • Nadiren, arızalı Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM) (değiştirildikten sonra programlama gereklidir).

Arıza kodu P2018 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2018’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Varsa, diğer arıza türlerini önceden sıfırlayın veya düzeltin.
 2. Sistemde giriş ve çıkışta sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 3. Sorunları tespit etmek için IMRC sensörü kablo tesisatını inceleyin.
 4. Konnektörleri ayırın ve oksitlenme veya paslanma olup olmadığını kontrol edin.
 5. Diyagnozda başarısız olursa IMRC sensörünü değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

İlk nokta her zaman aracınız için Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. P2018 sorununuz üretici tarafından yayınlanan bilinen bir düzeltme olabilir. Ve teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Yapmanız gereken bir sonraki şey, başka diyagnostik arıza kodları olup olmadığına bakmaktır. Bunlardan herhangi biri emme/motor sistemiyle ilgiliyse, önce bunları teşhis edin.

Emme veya egzozda sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Bir giriş sızıntısı veya vakum kaçağı fakir bir karışıma neden olur. Egzoz kaçağı, motorun fakir bir karışımla çalıştığı izlenimini verir. Hava, hava/yakıt/oksijen oranı sensöründen (AFR / O₂) geçerken.

Kablolama testi

Ardından aracınızdaki valf / IMRC sensörünün yerini belirleyin. Bulunduğunda, konnektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Sürtünme, çizik, açıkta kalan kablolar veya erimiş plastik konektörler olup olmadığına bakın.

Konektörleri çıkarın ve konektörlerin içindeki terminallere dikkatlice bakın. Yanmış, oksitlenmiş veya paslanmış olmadıklarından emin olun. Şüpheniz varsa, terminal temizliği gerekiyorsa herhangi bir parça mağazasından elektrik kontak temizleyicisi edinin.

Bu mümkün değilse, temizlemek için tıbbi alkol ve kılları olan küçük bir plastik fırça edinin. Temizledikten sonra havayla kurumasını bekleyin. Konektör boşluğunu dielektrik bileşikle doldurun ve yeniden monte edin.

Bir hata tarayıcısı ile arıza teşhis kodlarını bellekten silin ve kodun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, büyük olasılıkla bir kablo tesisatı sorunu vardır.

Sensörü kontrol edin

P2018 arıza kodu geri gelirse, PCM’den gelen valf / IMRC sensörü voltaj sinyallerini de kontrol etmemiz gerekir. Diyagnostik aletinizde IMRC sensörü voltajını izleyin.

Bir hata tarayıcısı mevcut olmadığında, IMRC sensöründen gelen sinyali dijital bir voltmetre ile kontrol etmek faydalı olacaktır. Sensör bağlıyken, voltmetrenin kırmızı kablosu IMRC sensör sinyal ucuna bağlanmalıdır. Ve voltmetrenin siyah kablosu toprağa bağlanmalıdır.

Motoru çalıştırın ve IMRC sensör girişini izleyin. IMRC sensörü sinyali motor devri arttıkça değişmelidir. Üreticinin teknik özelliklerini kontrol edin. Belirli bir RPM’de voltajın ne olması gerektiğini bildiren bir tabloya sahip olmalıdırlar.

Bu testi geçtikten sonra, IMRC valfinin hareket ettiğinden ve emme manifoldunda sıkışmadığından emin olmanız gerekir. IMRC sensörünü/aktüatörünü sökün ve emme manifoldundaki plakaları/valfleri hareket ettiren pimi veya kolu kavrayın.

Bunlara bağlı güçlü bir geri dönüş yayı olabileceğini unutmayın, bu nedenle dönerken sıkılabilirler.

Plakaları/valfleri çevirirken, tutukluk/gevşeklik olup olmadığını kontrol edin. Eğer durum buysa, bunları değiştirmeniz gerekecektir. Çoğu durumda bu, tüm emme manifoldunun değiştirilmesi anlamına gelecektir. Bu, profesyonellere bırakılması gereken bir görevdir.

IMRC plakaları/valfleri tutukluk veya aşırı gevşeklik olmadan dönüyorsa, bu IMRC sensörünü/aktüatörünü değiştirmeniz ve yeniden test etmeniz gerektiğini gösterir.

Bu yapılmadan önce diğer tüm kodların teşhis edilmesi gerektiği yeterince vurgulanamaz. Diğer kodların ayarlanmasına neden olan sorunlar bu kodun görüntülenmesine de neden olabilir.

Bazı IMRC plakalarının/valflerinin sensör/aktüatör tertibatıyla birlikte yerinde tutulabileceğini ve ayrı olarak değiştirilemeyeceğini de belirtmek gerekir. Sökmeye çalışmak kırılmalarına neden olabilir. Aracınız hakkında emin değilseniz, profesyonel bir araba tamircisine başvurun.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2018 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge
 • Ford
 • Infiniti
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P2018 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0171, P0441, P1664, P1945, P1948, P1950, P1951, P2062.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin