Hata kodu P202E – redüktan enjeksiyon valfi devresi aralığı/performansı (Bank 1, Ünite 1)

Hata kodu P202E “redüktan enjeksiyon valfi devresi aralığı/performansı (Bank 1, Ünite 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Reductant Injection Valve Circuit Range/Performance (Bank 1, Unit 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P202E hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P202E, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) Restoratör Enjeksiyon Memesi Devresinde (Bank 1, Modül 1) bir çalışma aralığı uyuşmazlığı tespit ettiği anlamına gelir. Bank 1, bir numaralı silindiri içeren motor grubunu ifade eder. Modül 1, çoklu rejenerant enjeksiyon sisteminin veya SCR sisteminin kullanılabileceğini gösterir.

Hata kodu P202E – redüktan enjeksiyon valfi devresi aralığı/performansı (Bank 1, Ünite 1)

Egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri egzoz gazlarındaki NOx’i azaltmak için tasarlanmıştır. Ancak günümüzün yüksek güçlü dizel motorları yalnızca EGR ile katı emisyon standartlarını karşılayamaz.

Bu nedenle kirleticileri devre dışı bırakmak için dizel partikül filtreleri, katalitik konvertörler ve NOx kapanları da kullanılmaktadır. Seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemleri bu nedenle icat edilmiştir.

SCR sistemleri partikül filtresi veya katalitik konvertörden önce egzoza bir indirgeyici bileşik (üre) enjekte eder. Hassas zamanlamalı enjeksiyon, filtre elemanının sıcaklığını artırır ve daha verimli çalışmasını sağlar.

Sonuç olarak, filtre elemanı daha uzun ömürlü olur ve daha az zararlı egzoz gazı yayar.

Tüm SCS sistemi ya PCM tarafından ya da PCM ile iletişim kuran ayrı bir kontrolör tarafından izlenir ve kontrol edilir. Kontrolör, indirgeyici madde enjeksiyonu için uygun zamanı belirlemek üzere O₂, NOx ve egzoz sıcaklık sensörlerini izler.

İndirgeyici madde besleme pompası, gerektiğinde DEF sistemini basınçlandırmak için kullanılır. PCM, sürekli dalgalanmalar ve yük yüzdesi için besleme pompası voltajını izler.

PCM rejeneratif enjektör devresinde (Bank 1, Modül 1) bir çalışma aralığı uyuşmazlığı tespit ederse, P202E kodu kaydedilecektir. Arıza gösterge lambası (MIL) da yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P202E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 4. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor acil durum çalışma moduna girecektir.

Kaydedilen arıza kodu P202E ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. SCR sistemi devre dışı kalarak kurum filtresine ve katalitik konvertöre zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P202E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Sökücü enjeksiyon memesi arızalı.
 • Rejenerant enjeksiyon memesi devresinde açık veya kısa devre.
 • Rezervuarda yetersiz indirgeme sıvısı.
 • Restoratör kontrol modülünde sorun var.
 • Onarıcı kontrol modülü devresinde kötü elektrik bağlantısı.
 • Nadir durumlarda, PCM arızası veya programlama hatası.

Arıza kodu P202E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P202E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P202E hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Yenileyici enjeksiyon nozülünü gözle kontrol edin ve test edin.
 5. Gerekirse, yenileyici enjeksiyon memesini ve arızalı kabloları değiştirin.
 6. Rezervuardaki indirgeme sıvısını kontrol edin.
 7. Onarıcı kontrol modülünü kontrol edin.
 8. Herhangi bir kusur yoksa, PCM modülünü ve yazılım kısmını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P202E sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda, bu sizi doğru yöne yönlendirerek size çok zaman kazandırabilir.

Diyagnoz, kurtarma sistemi kablo demetlerinin ve konnektörlerinin görsel olarak incelenmesiyle başlamalıdır. Yanmış veya hasar görmüş kablolar ve konektörler teste devam etmeden önce onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Bir multimetre kullanarak SCR kontrol sistemine giden güç kaynağını test edin. Yanlış teşhisten kaçınmak için devre yüklüyken sigortaları kontrol edin.

Yenileyici enjeksiyon memesini üreticinin spesifikasyonlarına göre test etmek için bir multimetre kullanın. İzin verilen maksimum parametreler dahilinde testi geçemeyen bileşenler kusurlu olarak kabul edilmelidir.

Rejeneratif enjeksiyon memesi parametreleri spesifikasyonlar dahilindeyse, P202E kodu korunur ve söz konusu sensör çalışır durumdadır. Yeniden üretici enjeksiyon memesi ile PCM/SCR kontrol ünitesi arasındaki giriş ve çıkış devrelerini kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Restoratör Enjeksiyonu Enjektör kodları normalde arızalı veya bağlantısı kesilmiş bir enjektörle ilişkilidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P202E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hino
 • Mercedes-Benz (Sprinter, W203, W220)
 • Smart

Arıza kodu P202E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2047, P2048, P2049, P2053, P2054, P2055.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin