Hata kodu P2041 – redüktan enjeksiyon hava basınç sensörü “A” devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P2041 “redüktan enjeksiyon hava basınç sensörü “A” devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Reductant Injection Air Pressure Sensor “A” Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2041 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P2041, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) geri kazanıcı sıcaklık sensörü devresinde kesintili bir sinyal tespit ettiği anlamına gelir. Bu kod sadece dizel motorlu araçlarda görüntülenir.

Hata kodu P2041 – redüktan enjeksiyon hava basınç sensörü

Egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri egzoz gazlarındaki NOx’i azaltmak için tasarlanmıştır. Ancak günümüzün yüksek güçlü dizel motorları yalnızca EGR ile katı emisyon standartlarını karşılayamaz.

Bu nedenle kirleticileri devre dışı bırakmak için dizel partikül filtreleri, katalitik konvertörler ve NOx kapanları da kullanılmaktadır. Seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemleri bu nedenle icat edilmiştir.

SCR sistemleri partikül filtresi veya katalitik konvertörden önce egzoza bir indirgeyici bileşik (üre) enjekte eder. Hassas zamanlamalı enjeksiyon, filtre elemanının sıcaklığını artırır ve daha verimli çalışmasını sağlar.

Sonuç olarak, filtre elemanı daha uzun ömürlü olur ve daha az zararlı egzoz gazı yayar.

Tüm SCS sistemi ya PCM tarafından ya da PCM ile iletişim kuran ayrı bir kontrolör tarafından izlenir ve kontrol edilir. Kontrolör, indirgeyici madde enjeksiyonu için uygun zamanı belirlemek üzere O₂, NOx ve egzoz sıcaklık sensörlerini izler.

İndirgeyici madde besleme pompası, gerektiğinde DEF sistemini basınçlandırmak için kullanılır. PCM, sürekli dalgalanmalar ve yük yüzdesi için besleme pompası voltajını izler.

PCM ayrıca sistemde bir sızıntı olup olmadığını belirlemek için restoratör besleme sistemindeki bir veya daha fazla basınç sensörünü izler.

PCM, redüktör enjeksiyon sisteminin hava basınç sensörü ‘A’ devresinde tolerans dışında aralıklı bir sinyal tespit ederse. Kod P2041 kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2041 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 4. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor acil durum moduna girebilir.

Kaydedilen arıza kodu P2041 ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. SCR sistemi devre dışı kalarak dizel partikül filtresine ve katalitik konvertöre zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P2041, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Redüktörün hava basınç sensörü arızalı.
 • Redüktör enjeksiyon sisteminin hava basınç sensörü devresinde açık veya kısa devre.
 • Egzoz gazı kaçağı.
 • Restoratör kontrol modülünde sorun var.
 • Onarıcı kontrol modülü devresinde kötü elektrik bağlantısı.
 • Nadir durumlarda, PCM arızası veya programlama hatası.

Arıza kodu P2041 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2041’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2041 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. Restoratörün hava basınç sensörünü gözle inceleyin ve test edin.
 5. Gerekirse, onarıcı hava basınç sensörünü ve arızalı kabloları değiştirin.
 6. Onarıcı kontrol modülünü kontrol edin.
 7. Herhangi bir kusur yoksa, PCM modülünü ve yazılım kısmını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2041 sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek çok zaman kazandırabilir.

Diyagnoz, kurtarma sistemi kablo demetlerinin ve konnektörlerinin görsel olarak incelenmesiyle başlamalıdır. Yanmış veya hasar görmüş kablolar ve konektörler teste devam etmeden önce onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Bir multimetre kullanarak SCR kontrol sistemine giden güç kaynağını test edin. Yanlış teşhisten kaçınmak için devre yüklüyken sigortaları kontrol edin.

Restoratörün hava basınç sensörünü üreticinin spesifikasyonlarına göre test etmek için bir multimetre kullanın. İzin verilen maksimum parametreler dahilinde test edilmeyen bileşenler kusurlu olarak kabul edilmelidir.

İndirgeyici madde enjeksiyon basıncı spesifikasyonlar dahilindeyse, P2041 kodu korunur ve söz konusu sensör çalışır durumdadır. Sıcaklık sensörü ile PCM/SCR kontrol ünitesi arasındaki giriş ve çıkış devrelerini kontrol etmek için bir multimetre kullanın.

Restoratör enjektör sensörü kodları genellikle dahili sızıntıları olan besleme pompalarıyla ilişkilidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2041 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Dodge
 • Jeep (Wrangler)
 • Mercedes-Benz (Sprinter, W203)

Arıza kodu P2041 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2037, P2038, P2039, P2040.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin