Hata kodu P2066 – yakıt seviye sensörü “B” devre aralığı/performans

Hata kodu P2066 “yakıt seviye sensörü “B” devre aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Level Sensor “B” Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2066 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II Arıza kodu P2066, ‘Yakıt seviye sensörü ‘B’ devresinde performans aralığı uyumsuzluğu’ olarak tanımlanır. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) yakıt seviye sensörü grubundan bir çalışma karakteristiği aralığı uyuşmazlığı tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2066 – yakıt seviye sensörü

Başlangıçta PCM yakıt deposunda ne kadar yakıt olduğunu bilmez. Kontrolörün yakıt seviyesi hakkında sahip olduğu tek bilgi, verici ünite tarafından üretilen sinyal voltajına dayanır.

Depo dolu ya da boş olsun, kontrolör bu duruma karşılık gelen önceden belirlenmiş bir sinyal voltajı görmeyi bekler. Örneğin, bir kısa devre her iki koşulla da uyumsuz bir direnç üretirse, kontrol ünitesi P2066 kodunu ayarlayacak ve sinyal lambasını etkinleştirecektir.

Bu hata bir elektrik arızasıdır, başka bir deyişle, verici ünitenin giriş devresi tamamen işlevselse, kod normalde ayarlanmayacaktır. Şamandıra kolunun hareket etmesini engelleyen mekanik bir sorun varsa. Yakıt göstergesinde okunan değer, depodaki gerçek yakıt seviyesindeki değişiklikleri yansıtmayacaktır.

Yakıt pompası modülüne giden yakıt seviyesi sinyali belirli bir süre içinde çalışma aralığıyla eşleşmezse. Yakıt seviyesi devresini kontrol eden modül bu arıza kodunu kaydedecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2066 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Belirtilen yakıt seviyesi gerçek yakıt seviyesinden farklı olabilir.
 3. Depoda yeterli yakıt olmasına rağmen yakıt seviyesi göstergesi yanabilir.
 4. Yakıt seviyesi göstergesi yeterli yakıt olduğunu göstermesine rağmen motor kapatılabilir.

P2066 arıza kodunun ciddiyeti düşüktür. Araç sürmeye devam edebilecektir ancak sürücünün depoda ne kadar yakıt olduğunu doğru bir şekilde belirlemesi mümkün olmayacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P2066, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt seviye sensörü arızası.
 • Yakıt sensörü sinyal devresi açık.
 • Toprak devresi açık veya pas nedeniyle yüksek dirence sahip.
 • Yakıt kolu sensörü rezistöründe toprağa açık devre.
 • Yakıt seviye sensörü şamandırasında hasar.
 • Yakıt deposundaki hasar yakıt seviyesi devresinde sorunlara neden olabilir.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2066 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2066’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm arıza kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P2066 hatasının ilk olarak hangi koşullar altında oluştuğunu belirlemeye çalışın.
 3. Yakıt seviye sensörünün doğru okuma yapıp yapmadığını kontrol edin.
 4. Kablo tesisatını inceleyin, gerekirse değiştirin.
 5. Sorun devam ederse, PCM modülünü test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt seviye sensörü normalde yakıt pompasının ömrü boyunca arızasız çalışır. Bu nedenle, hala P2066 kodunuz varsa, yakıt deposunu ve kablo demetini gözle kontrol edin.

Depoda, yakıt pompasına veya sensöre zarar vermiş olabilecek bir darbeye işaret eden hasar olup olmadığına bakın. Yakıt deposunun şasiye topraklandığı yerde toprak arkları olup olmadığını ve aşırı paslanma olup olmadığını kontrol edin.

Kablo demeti konnektöründe hasar olup olmadığını kontrol edin, gerekirse onarın. Yakıt seviyesi sensöründeki voltajın yakıt pompası kablo demetinde mevcut olduğunu kontrol edin. Eğer mevcut değilse, kablo demetindeki açık veya kısa devreyi onarın.

Pozitif akü terminali ile araç şasisi üzerindeki toprak arasında bir voltaj düşme testi yapın. Voltaj düşüşünü test ederken, yaklaşık 0,1 volt olmalıdır.

Daha yüksek değerler giriş devresinde bir arıza olduğunu gösterir. Gerekirse kablo demetini onarın veya değiştirin.

Kabloları kontrol ettikten sonra, yakıt seviye sensörünün kendisini kontrol edin. Bu sensörler oldukça güvenilirdir, ancak bazen P2066 hatasına neden olan arızalı bir sensördür.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2066 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler (300C, Pacifica)
 • Dodge (Charger)
 • Ford
 • Infiniti
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Kia
 • Lincoln
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (W211, W220)
 • Nissan
 • Subaru

Arıza kodu P2066 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2065, P2067, P2068, P2069.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin