Hata kodu P2071 – emme manifoldu ayar valfi kapalı sıkışmış (Bank 1)

Hata kodu P2071 “emme manifoldu ayar valfi kapalı sıkışmış (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Manifold Tuning (IMT) Valve Stuck Closed (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2071 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen P2071 kodu şanzıman kontrol modülünün (PCM) emme manifoldu ayar valfinin (IMT) kapalı konumda sıkıştığını tespit ettiğini gösterir. Bank 1, arızanın bir numaralı silindiri içeren motor grubunda meydana geldiğini gösterir.

Hata kodu P2071 – emme manifoldu ayar valfi kapalı sıkışmış (Bank 1)

Giriş manifoldu ayarı, emme havasını münferit manifold portlarına girerken sınırlamak ve kontrol etmek için kullanılır. IMT sadece emme havası hacmini düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda girdaplar da oluşturur.

Bu iki faktör, daha iyi bir yanma için yakıtın daha verimli bir şekilde atomize edilmesine katkıda bulunur. Her bir giriş manifoldu portu, gaz kelebeği valfine benzeyen metal bir jikle sapı ile donatılmıştır.

Bir mil manifoldun bir ucundan (her motor bloğu için) diğerine ve her kanalın ortasından geçer. Metal kanatlar, kanatları açmak ve kapatmak için hafifçe dönen gövdeye tutturulmuştur.

En yaygın olarak IMT gövdesi PCM’den gelen bir sinyal tarafından tahrik edilir. PCM uygun voltaj sinyalini gönderir ve IMT gövdesi kanal klapelerini gereken derecede açar ve kapatır.

PCM, sistemin gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını belirlemek için gerçek valf konumunu izler.

PCM IMT valfinin kapalı konumda sıkıştığını tespit ederse, P2071 kodu kaydedilecek ve arıza gösterge lambası (MIL) yanacaktır. MIL’in yanması için birkaç ateşleme arızası döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2071 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza kodu olarak kaydedilecektir).
 2. Kaydedilen arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.
 3. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir (örn. zayıf veya zengin emisyonlar).
 4. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P2071 hatasının oldukça ciddi olduğu ve motorunuzun dahili bileşenlerine zarar verebileceği düşünülmektedir. Klapelerden çıkan parçaların motorun yanma odasına girerek önemli hasara yol açma potansiyeli vardır.

Hata nedenleri

Kodu P2071, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gevşek veya sıkışmış giriş manifoldu kılavuzları.
 • Arızalı IMT aktüatör valfi.
 • Kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Kırık elektrik konektörü.
 • Bazen sebep vakum kaçağıdır.
 • Arızalı motor kontrol modülü (PCM).

Arıza kodu P2071 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2071’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2071 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 4. IMT ayar elemanı valfini (Bank 1) kontrol edin.
 5. Giriş manifoldu kılavuzlarını test edin.
 6. Vakum kaçağını elemek için kaçan havanın tıslama sesini dikkatle dinleyin.
 7. Herhangi bir yerde sorun bulunmazsa, Güç Aktarım Kontrol Modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2071 hatası tespit edildiğinde yapılacak ilk şey, yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için tüm kodları silmektir. Görünmezse, araç üzerinde test sürüşleri gerçekleştirin. Kodun birkaç çalışma döngüsünden sonra tekrar aktif hale gelmesini sağlamak için. Yeniden etkinleşirse, diyagnoza devam edin.

Ardından, giriş manifoldu kontrol valfinin yerini belirlemeniz gerekecektir. Bu zor olabilir, çünkü çoğu zaman emme manifolduna dahili olarak takılırlar.

Bununla birlikte, valf konektörüne makul ölçüde erişilebilir olmalıdır, bu nedenle kontrol edin. Kırık kontaklar, erimiş plastik vb. olup olmadığına bakın. Düzgün bir elektrik bağlantısı yaptığından emin olmak için.

Kontrol vanasını kontrol edin

OBD2 tarayıcınızın özelliklerini kullanarak valfi çalıştırmayı deneyin ve tam aralıkta çalışıp çalışmadığını belirleyin. Emme manifoldundan gelen bir tıklama sesi duyarsanız, bu büyük olasılıkla giriş manifoldu kontrol valfinin çalışmasıyla ilgilidir.

Tarayıcı ile sensörü ayarlarken emme manifoldundan anormal bir tıklama sesi geliyorsa. Bir tıkanıklık olması veya valfin kendisinin şu veya bu nedenle sıkışmış olması ihtimali yüksektir.

Bu nedenle valfin sökülmesi ve herhangi bir tıkanıklık olup olmadığının fiziksel olarak ve emme manifoldunun iç kısmının kontrol edilmesi gerekir. Herhangi bir tıkanıklık yoksa ve tıklamalar mevcutsa, vanayı değiştirmeyi deneyebilirsiniz, sorun muhtemelen budur.

Elektrikleri kontrol edin

Kontrol valfi ile ilişkili kablo demetini inceleyin. Bu kablo demetleri motor parçalarından ve diğer yüksek sıcaklık alanlarından geçebilir. Motor titreşimi nedeniyle zamanla yıpranma veya çatlama da olabilir.

Herhangi bir sorun bulunmaz ancak P2071 hata kodu kalırsa, motor kontrol modülüne (PCM) bakın. Nadiren başarısız olur, ama olur.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2071 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Land Rover (Freelander, Range Rover)
 • Mercedes-Benz (Sprinter)

Arıza kodu P2071 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P065E, P0660, P0661, P0662, P2070.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin