Hata kodu P2074 – yüksek yükte manifold mutlak basıncı/kütle hava akışı – gaz kelebeği konumu korelasyonu

Hata kodu P2074 “yüksek yükte manifold mutlak basıncı/kütle hava akışı – gaz kelebeği konumu korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Manifold Absolute Pressure (MAP)/Mass Air Flow (MAF) – Throttle Position Correlation at Higher Load” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2074 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II diyagnoz kodu P2074, aşırı yükte gaz kelebeği konumu korelasyonunun manifold mutlak basıncı ve kütle hava akış sensörü okumalarıyla eşleşmemesi olarak tanımlanır. PCM, MAP/MAF sensörlerinden gelen voltajın mevcut motor yüküne veya gaz kelebeği konumuna uymadığını tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2074 – yüksek yükte manifold mutlak basıncı/kütle hava akışı – gaz kelebeği konumu korelasyonu

Motor yükü değiştiğinde, değişen talebe yanıt olarak emme manifoldu basıncı da değişir. Sonuç olarak, MAP/MAF sensörleri basınç değişikliklerine bağlı olarak voltaj sinyalleri üretir. Bunlar PCM tarafından yakıt dağıtımını hesaplamak ve motorun maksimum verimlilikte çalışması için ateşleme zamanlamasına uyum sağlamak için kullanılır.

MAP/MAF sensörü okumalarının doğruluğunu izlemek için PCM, başta gaz kelebeği konum sensörü (TPS) olmak üzere diğer sensörleri kullanır. Bu nedenle, PCM MAP ve TPS sensörlerinden gelen sinyaller arasında bir ‘tutarsızlık’ tespit ederse. Bu bir arıza durumu olarak kabul edilir ve P2074 kodu ayarlanır.

Sistem doğru çalıştığında, PCM gaz kelebeği konumundaki bir değişiklikten hemen sonra MAP/MAF sensörlerinden gelen voltaj sinyalinde bir değişiklik tespit etmeyi bekler. Ancak bu sadece MAP/ MAF, TPS ve ilgili devreler doğru çalışıyorsa gerçekleşir.

Arızalı bir TPS sensörü de sinyal voltajı MAP/MAF sensörününkiyle eşleşmediğinde P2074 kodunun ayarlanmasına neden olabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2074 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Devirlerde kayma ve rölanti devrinde durma girişimleri.
 4. Motor hızlandırılamıyor, gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Azaltılmış motor gücü.
 6. Kötü hızlanma.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Bazı durumlarda kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P2074 arızası, motor sorunlarına neden olabileceğinden ciddi bir arızadır. Ancak, herhangi bir belirti yoksa ve sadece Kontrol Motoru ışığı yanıyorsa, OBD-II sistemi yeniden başlatılabilir ve araç normal şekilde çalışmaya devam eder.

Hata nedenleri

Kodu P2074, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Emme manifoldundaki mutlak basınç sensöründe aşınmış veya hasarlı vakum hortumu.
 • Tıkalı veya hasarlı krank gövdesi havalandırma sistemi.
 • Arızalı MAP, MAF, BARO veya TPS sensörleri.
 • MAP, MAF, BARO veya TPS sensörlerinin hasarlı veya aşınmış konnektörleri.
 • Hasarlı kablo tesisatı.
 • Düşük yakıt basıncı veya dahili motor bileşenlerinde hasar (örn. yanmış valf).
 • Katalitik konvertör tıkalı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2074 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2074’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2074 kodunun yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar görünürse, MAP, MAF, BARO veya TPS sensörlerine giden tüm kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarından emin olun. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. Bu sensörleri inceleyin ve test edin, gerekirse arızalı olanları değiştirin.
 5. Sebep arızalı bir PCM modülü ise, değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sensörlerde, kablolarda ve konektörlerde gözle görülür hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından bir tarama aleti kullanarak diyagnostik prosedürünü başlatın. P2074 hatasının tek arıza olup olmadığını belirlemek için, eğer değilse, önce diğer arıza kodlarını sıralamak faydalı olabilir.

Hasarlı veya aşınmış konnektörlerde herhangi bir sorun bulunmazsa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde inceleyin. Hasarlı kabloları gerektiği gibi onarın veya değiştirin.

Tıkalı hava filtresi, katalitik konvertör hasarı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca hasarlı veya bağlantısı kesilmiş hava girişi, yerinden çıkmış veya kırılmış vakum hatları ve emme hattında tıkanıklıklar olup olmadığına bakın. Gerekirse, hortumları, hava hatlarını, filtre elemanını veya vakum hatlarını değiştirin.

IDA/MAF sensörlerini kontrol edin

Kod devam ederse, IDA/MAF sensörü konnektörlerindeki referans voltajını kontrol edin. Ayrıca, özellikle PCM ile sensör konnektörleri arasındaki sinyal hattında topraklamayı ve sürekliliği kontrol edin. Direnç sonsuz ise, IDA/MAF sinyal devresindeki kopukluğu onarın.

Devrenin sürekliliği tamamsa, vakum uygulayarak MAP sensörünü kontrol edin. MAP sensöründen gelen voltaj kademeli olarak 5 volttan 1 volta veya biraz daha azına düşmelidir. Ve vakum sıfırlandığında yaklaşık 5 volta kadar yükselir. Sinyal voltajı üreticinin spesifikasyonuna göre değişmezse, MAP sensörünü değiştirin.

Genellikle MAP sensörü değerleri, uygulanan vakum miktarından bağımsız olarak 4,5 voltta takılı kalabilir. Bu, sinyal kablosu ile 5 volt referans kablosu arasında bir kısa devre olduğunu gösterir. Gerekirse, kısa devreyi ortadan kaldırmak için kablo demetini onarın.

MAP sensörü konnektörü ayrıldığında sinyal hattında voltaj yoksa, dahili bir kısa devre vardır ve sensör değiştirilmelidir.

P2074 hatasının oluştuğu bazı durumlarda PCM arızalı veya bozulma sürecinde olabilir. Ancak bu son derece nadir görülen bir durumdur. Bu nedenle, değiştirmeden önce tekrar iyice kontrol etmek en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2074 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler (PT Cruiser, Sebring)
 • Citroen (C3, C4, Picasso)
 • Dodge (Neon, RAM)
 • Ford
 • Jeep (Liberty, Wrangler)
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (3008, 308, 408, Partner, Tepee)
 • Volga (Chrysler, Siber)

Arıza kodu P2074 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0105, P0106, P0107, P0108, P0109, P2073.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin