Hata kodu P2086 – egzoz gazı sıcaklık sensörü devre aralığı/performansı (Bank 2, Sensör 2)

Hata kodu P2086 “egzoz gazı sıcaklık sensörü devre aralığı/performansı (Bank 2, Sensör 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Temperature (EGT) Sensor Circuit Range/Performance (Bank 2, Sensor 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2086 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P2086 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2086 – egzoz gazı sıcaklık sensörü devre aralığı/performansı (Bank 2, Sensör 2)

EGR egzoz gazı devridaiminden sorumludur. Aracın egzoz emisyon sisteminin bir parçasıdır. Sıcaklığı, yanma basıncını düşürmek ve ayrıca azot oksitleri kontrol etmek için kullanılır.

Egzoz gazı sıcaklık sensörünün işlevi devridaim sistemindeki sıcaklığı kontrol etmektir. Ve egzoz gazı devridaim valfini kullanarak akışı uygun şekilde düzenleyin. Bu, geleneksel sıcaklığa duyarlı direnç tipi sensöre dayanmaktadır.

Egzoz gazı sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, toprağa göre direnç o kadar düşük olur ve bu da daha yüksek bir voltajla sonuçlanır. Tersine, sıcaklık ne kadar düşükse, direnç o kadar büyük olur ve bu da daha düşük bir voltajla sonuçlanır.

PCM voltajda bir değişiklik tespit ederse, bilgisayar valf zamanlamasını veya yakıt oranını değiştirir. Sıcaklığı inverter içinde kabul edilebilir bir aralıkta tutmak için.

Dizel motorlarda, egzoz gazı sıcaklık sensöründen gelen okuma, partikül filtresinin rejenerasyon süresini belirlemek için kullanılır.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) egzoz gazı sıcaklık sensörü devresinde (Bank 2, Sensör 2) bir çalışma aralığı uyuşmazlığı tespit ettiğinde. Hata kodu P2086 belleğe yazılacak ve kontrol panelinde bir hata mesajı görüntülenecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2086 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Artan motor gürültüsü, çınlama ve tıkırtı sesi de mevcut olabilir.
 3. Egzozdaki kirletici emisyonlarının artması.
 4. Aşırı egzoz kokusu.
 5. Başka belirtiler de olabilir.

Teknik olarak P2086 hatası ciddi olarak değerlendirilmemektedir, ancak çevresel olarak emisyonlarda ciddi bir artış söz konusudur. Ancak, herhangi bir hata daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, sorunun düzeltilmesi gerekir.

Hata nedenleri

Kodu P2086, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz sıcaklık sensörü arızalı.
 • Toprağa veya egzoz gazı sıcaklık sensörünün içine kısa devre.
 • Egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü contasında sızıntı.
 • Sensörün takılı olduğu egzoz borusunda çatlak veya sızıntı.
 • Kablo demeti veya sensör hasar görmüş olabilir.
 • Kablolar açık veya kısa devre yapmış.
 • Hasarlı konektör.
 • Egzoz sisteminin satış sonrası montajı basınç sorunlarına neden olur.
 • Kontrol ünitesi ile kesintili iletişim.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir ECM modülüdür.

Arıza kodu P2086 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2086’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Hata kodlarını silin ve P2086 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 2. Egzoz sıcaklık sensörünü ve ilgili tüm devreleri, özellikle de sıcak bileşenlerle temas ettikleri yerleri gözle kontrol edin.
 3. Konektörlerde gevşeklik ve korozyon olup olmadığını kontrol edin.
 4. Kablolarda kısa devreye neden olabilecek hasar olup olmadığını kontrol edin.
 5. Egzoz sıcaklık sensörünün direncini bir ohmmetre ile kontrol edin.
 6. Egzoz sıcaklık sensörünü test edin.
 7. Sistemde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 8. ECM modülünü ve iletişimini test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Öncelikle, tüm kayıtlı veriler ve hata kodları bir tarama aleti kullanılarak okunmalıdır. Ardından hata kodlarını silin ve aracın test sürüşünü gerçekleştirin. P2086 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için.

Bundan sonra, egzoz sıcaklık sensörünü görsel olarak inceleyin ve herhangi bir egzoz gazı kaçağı olup olmadığına bakın. Ayrıca sensörün kendisini ve ona bağlanan kablo demetini de kontrol edin. Yüksek sıcaklıklar plastik ve kauçuk yalıtımlı kablolara zarar verebilir, bu nedenle bunları dikkatlice kontrol edin.

Siyah kurum egzoz kaçağına işaret edebilir, bu nedenle bağlantıları dikkatlice kontrol edin.

Sensörü ve EGR sistemini kontrol edin

Birçok egzoz gazı devridaim problemi egzozdaki kurum birikiminden kaynaklanır. Bu nedenle EGR sistemini veya en azından sıcaklık sensörünü temizlemek faydalı olabilir.

Sensörü çıkardıktan sonra, kurumu etkili bir şekilde emmek için karbüratör temizleyici veya benzer bir ürün kullanın. Aşırı birikmiş kurumları temizlemek için metal bir fırça kullanın. Temiz bir sensörü yeniden takarken, sıkışmayı önlemek için dişlere sıkışma önleyici bir bileşik uyguladığınızdan emin olun.

Ohmmetreyi gözlemleyerek sensörü test etmek için bir saç kurutma makinesi veya ısı tabancası kullanın. Direnç, sensör ısındıkça düşmeli ve soğudukça yükselmelidir, aksi takdirde değiştirin.

Sensörün kendisi arızalıysa, P2086 kodunu temizlemek için geçici bir önlem olarak 2,2 ohm’luk bir direnç takılabilir. Sadece EGT sensörünü çıkarın ve direnci motor tarafındaki elektrik konektörüne bağlayın, izole edin ve bilgisayar EGT’nin doğru çalıştığını doğrulayacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2086 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Alfa Romeo
 • Audi
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Mazda (6)
 • Mercedes-Benz (W203)
 • Volkswagen

Arıza kodu P2086 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2034, P2035, P2036, P2087.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin