Hata kodu P2098 – katalizör sonrası yakıt trim sistemi çok zayıf (Bank 2)

Hata kodu P2098 “katalizör sonrası yakıt trim sistemi çok zayıf (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Post Catalyst Fuel Trim System Too Lean (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2098 hatasının kodunun çözülmesi

P2098 kodu oluştuğunda, sistemde zayıf bir karışım durumu tespit edilir. Yani, PCM’nin oksijen sensörü sinyallerinden tespit ettiği çok fazla hava ve yeterli yakıt yoktur. Bu sorun yakıt düzeltmesinden sonra 2. Bankta katalitik konvertörden sonra bulunan oksijen sensörü O₂ tarafından tespit edilir.

Hata kodu P2098 – katalizör sonrası yakıt trim sistemi çok zayıf (Bank 2)

Oksijen sensörleri O₂ motor yönetim bilgisayarına egzozda bulunan oksijen miktarını bildirir. Bu, yakıt oranını belirlemek ve kontrol etmek için kullanılır.

Oksijen içeriği ne kadar yüksekse, yakıt karışımı o kadar fakirdir ve tam tersi, daha az O₂ ile daha zengin karışım. Sensörün ucunda, kendi voltajını üreterek oksijene tepki veren zirkonyum bulunur.

Oksijen sensörü O₂’nin düzgün çalışması için yaklaşık 120°C sıcaklıkta olması ve yakıt-hava dengesine bağlı olarak 0,8 volta kadar üretmesi gerekir. İdeal bir karışımda, sensörden gelen sinyal yaklaşık 0,45 volt göstermelidir. Ve yakıt-hava oranı 1:14.7’dir.

Oksijen sensörleri sadece egzozdaki yanmamış oksijeni göstermekle kalmaz, aynı zamanda katalitik konvertörün durumunu da gösterir. Ön sensör konvertöre giren karışımı, arka sensör ise konvertörden çıkan karışımı bildirir.

O₂ sensörleri ve konvertör normal çalıştığında, ön sensör değeri arka sensörden daha yüksek olacaktır, bu da arızalı bir konvertöre işaret eder. Ön sensör ve arka sensör okumaları aynıysa. O zaman oksijen sensörü arızalanmıştır, konvertör tıkanmıştır veya başka bir bileşen hatalı sinyale neden olmaktadır.

Sensör devresi giriş verileri O₂ katalitik konvertörden sonra egzozda çok fazla oksijen molekülü yansıtırsa. PCM kapalı döngü moduna geçtiğinde, P2098 kodu kaydedilecektir. Ayrıca, arıza gösterge lambası da yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2098 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Artan egzoz emisyonları.
 4. Kötü hızlanma.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Yüzer devir ve rölantide çalışırken durma girişimleri.
 8. Bazen arıza kodu kaydedilmiş olmasına rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

Herhangi bir belirti yoksa bu arıza orta düzeyde kabul edilir. Ancak belirtiler mevcutsa, P2098 hatasının nedeni mümkün olan en kısa sürede düzeltilmelidir. Dikkate alınmaması katalitik konvertörde ciddi hasara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2098, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı veya arızalı oksijen sensörü (O₂).
 • Hasarlı veya yanlış bağlanmış oksijen sensörü kablo demeti (HO₂S).
 • Hasarlı veya sızıntı yapan egzoz manifoldu, katalitik konvertör, susturucu, egzoz borusu.
 • Gecikmeli ateşleme zamanlaması.
 • Katalitik konvertörün ön ve arka tarafındaki oksijen sensörleri çok benzer değerler bildiriyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2098 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2098’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarama aleti ile aracın PCM belleğinde kayıtlı tüm arıza kodlarını okuyun.
 2. Katalitik konvertörün arkasında (egzoz çıkışında) bulunan oksijen sensörü O₂’nin çalışmasını kontrol edin. Bu sensörün voltaj değeri sabit olmalıdır.
 3. P2098 koduna neden olabilecek diğer arıza kodlarını diyagnoz edin.
 4. Motor silindiri ateşleme zamanlaması ve yakıt sistemi arızalarını giderin.
 5. Katalitik konvertörün arkasındaki (egzoz çıkışındaki) oksijen sensörünü aşınma ve hasar açısından inceleyin.
 6. Oksijen sensörünü kontrol etmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 7. Gerekirse arızalı PCM’yi değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başka bir hata yoksa, P2098 arıza kodunu silin ve kısa bir test sürüşü yapın. PCM’nin kapalı döngü moduna geçmesine izin vermek için sistemi tekrar tarayın ve kodun geri gelip gelmediğine bakın.

Katalitik konvertörü ve sızıntıları kontrol edin

Egzoz kaçaklarını kontrol edin, gerekirse onarın. Lambda sensörüne bağlı olan tüm elektrik bağlantılarını kontrol edin. Bazen elektrik konnektörü ısı ve titreşim nedeniyle ayrılabilir ve motor arıza kodu göstergesi yanar.

Bir kod bulunursa, düzgün çalıştıklarından emin olmak için oksijen sensörlerini kontrol edin. Görüntülenen çıkış sinyallerini kılavuzda belirtilen değerlerle karşılaştırın.

Sıcaklık sensörünü test edin, kablo demetini inceleyin

O₂ sensörüne giden kablo demetini inceleyin. Yanmış, yıpranmış veya çok gevşek yerler olmadığından emin olmak önemlidir. Bu da araç hareket halindeyken herhangi bir hareketli parçaya çarpabilir.

Motoru iyice ısıtarak oksijen sensörü O₂’nin çalışmasını kontrol edin. Sensörün yalnızca çalışma sıcaklığına ulaştığında çalışacağını unutmayın.

Sensör çıkışını bir multimetreye bağlayın ve motoru yaklaşık 2000-2500 rpm’de çalıştırın. Çıkış 0,1V ile 0,9V arasında dalgalanan bir voltaj göstermelidir. Sensör çıkışı değişmiyorsa veya yanıt süresi çok uzunsa. Bu, kötü bir sensörünüz olduğu anlamına gelir, değiştirmelisiniz.

Sensörün değiştirilmesi büyük olasılıkla hatayı düzeltecektir. Ancak bazen sorunun giderilmesi için katalitik konvertörün değiştirilmesi gerekir. P2098 kodu diğer kodlarla birleşmişse, önce diğer kodları düzeltmeyi deneyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2098 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A8)
 • BMW (E46, E90, X5)
 • Cadillac
 • Chevrolet (Lumina)
 • Chrysler (300C, Crossfire)
 • Dodge (Charger, RAM)
 • Ford (F-150)
 • Infiniti
 • Jeep (Grand Cherokee, Liberty, Wrangler)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Pathfinder)
 • Subaru (Tribeca)

Arıza kodu P2098 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0420, P0421, P0430, P1521, P2096, B1620, B1805.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin