Hata kodu P20CD – egzoz son işlem yakıt enjektörü “A” kontrol devresi düşük

Hata kodu P20CD “egzoz son işlem yakıt enjektörü “A” kontrol devresi düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Aftertreatment Fuel Injector “A” Control Circuit Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P20CD hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P20CD, kontrol modülünün egzoz gazı son işlem sistemi yakıt enjektörü “A” kontrol devresinde düşük bir sinyal tespit ettiği anlamına gelir. “A” işaretli nozul hangi kurtarma nozulunun arızalı olduğunu gösterir.

Hata kodu P20CD – egzoz son işlem yakıt enjektörü

Egzoz son işlem sistemi (EAS) bazen seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemi olarak da adlandırılır. Sistem genellikle bir katalitik konvertör, bir kurum filtresi, bir indirgeyici madde enjeksiyon sistemi ve bir nitrojen oksit (NOx) tutucusundan oluşur.

SCR sistemleri partikül filtresi veya katalitik konvertörden önce egzoza bir indirgeyici madde (üre) enjekte eder. Hassas bir şekilde zamanlanan enjeksiyon, filtre elemanının sıcaklığını artırır ve daha verimli çalışmasını sağlar.

Sonuç olarak, filtre elemanı daha uzun ömürlü olur ve daha az zararlı egzoz gazı yayar.

Tüm SCS sistemi ya PCM tarafından ya da PCM ile iletişim kuran ayrı bir kontrolör tarafından izlenir ve kontrol edilir. Kontrolör, indirgeyici maddenin enjekte edileceği uygun zamanı belirlemek için O₂, NOx ve egzoz sıcaklık sensörlerini izler.

PCM, son işlem sistemindeki (EAS) yakıt enjektörü kontrol devresinde bir düşük voltaj tespit ederse. P20CD kodu kaydedilir ve arıza uyarı lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P20CD hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 4. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Motor acil durum moduna girebilir.

Kayıtlı bir P20CD arıza kodu ciddi olarak değerlendirilmeli ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. SCR sistemi devre dışı kalarak dizel partikül filtresine ve katalitik konvertöre zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P20CD, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • EAS yakıt enjektörü arızalı.
 • EAS kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Depoda yetersiz geri kazanım sıvısı.
 • Nadir durumlarda, PCM arızası veya programlama hatası.

Arıza kodu P20CD nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P20CD’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P20CD hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında oluştuğunu öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, elektrik kablolarını ve konektörleri görsel olarak inceleyin.
 4. EAS yakıt enjektörünü gözle kontrol edin ve test edin.
 5. Gerekirse, EAS yakıt enjektörünü ve arızalı kabloları onarın veya değiştirin.
 6. Depodaki geri kazanım sıvısını kontrol edin.
 7. Herhangi bir kusur yoksa, PCM modülünü ve program parçasını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir P20CD sorununu giderme işlemine başlamadan önce, aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemelisiniz. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek çok zaman kazandırabilir.

Diyagnoz, kurtarma sistemindeki kablo demetlerinin ve konektörlerin görsel olarak incelenmesiyle başlamalıdır. Yanmış veya hasar görmüş kablolar ve konektörler teste devam etmeden önce onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Bir multimetre kullanarak SCR kontrol sistemine giden güç kaynağını test edin. Yanlış teşhisten kaçınmak için devre yüklüyken sigortaları kontrol edin.

Bir tarama aleti kullanarak, kontrol devresi çıkış voltajını kontrol etmek için EAS yakıt enjektörünü etkinleştirin. Voltaj yetersizse, kontrol ünitesinin arızalı olması veya bir programlama hatası olması muhtemeldir.

Voltaj çıkış devresi parametreler dahilinde olduğunda, EAS yakıt enjektörünü kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Enjektör üreticinin spesifikasyonlarına uymuyorsa, arızalı olması muhtemeldir.

Çoğu durumda P20CD hatasının nedeni arızalı bir EAS yakıt enjektörüdür.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P20CD ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 1. Chevrolet
 2. Ford (Galaxy, Kuga, Mondeo, Transit)
 3. GMC
 4. Hino
 5. Mercedes-Benz (Sprinter)
 6. Toyota (Hilux, Prado)

Arıza kodu P20CD ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P20CB, P20CC, P20CE, P20CF, P20D0.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin