Hata kodu P20F0 – seçici katalizör İndirgeme NOx katalizörü – aşırı sıcaklık (Bank 2)

Hata kodu P20F0 “seçici katalizör İndirgeme NOx katalizörü – aşırı sıcaklık (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Selective Catalyst Reduction (SCR) NOx Catalyst – Over Temperature (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P20F0 hatasının kodunun çözülmesi

Dizel motorlu bir araçtaki P20F0 kodu, şanzıman kontrol modülünün izin verilen maksimum parametreleri aşan bir Seçici Katalizör Rejenerasyonu (SCR) sıcaklığı tespit ettiği anlamına gelir. Bu hata alt sıcaklık sensörü, 2. sıra için geçerlidir. Bank 2, 1 numaralı silindirin bulunmadığı motor grubudur.

Hata kodu P20F0 – seçici katalizör İndirgeme NOx katalizörü – aşırı sıcaklık (Bank 2)

Modern temiz yanan dizel motorlar benzinli motorlara göre birçok avantaja sahip olsa da. Ancak bazı zararlı egzoz dumanlarını daha fazla üretme eğilimindedirler. Bu agresif kirleticilerin en dikkat çekeni nitrik oksit iyonlarıdır (NOx).

Egzoz gazı devridaim (EGR) sistemleri NOx emisyonlarının önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olur. Ancak günümüzün yüksek güçlü dizel motorlarının çoğu, yalnızca EGR kullanarak katı emisyon standartlarını karşılayamaz. Bu nedenle seçici katalitik indirgeme (SCR) sistemleri geliştirilmiştir.

SCR sistemleri katalitik konvertör veya NOx tutucudan yukarı doğru Dizel Egzoz Sıvısı (DEF) enjekte eder. DEF enjeksiyonu egzoz gazlarının sıcaklığını arttırır ve katalitik konvertörün daha verimli çalışmasını sağlar. Bu, katalizörün ömrünü uzatır ve NOx emisyonlarının azaltılmasını sağlar.

Sıcaklık sensörleri, sıcaklığını ve verimliliğini izlemek için katalizörden önce ve sonra yerleştirilir. Tüm SCS sistemi ya PCM ya da PCM ile iletişim kuran otonom bir kontrolör tarafından kontrol edilir.

Kontrolör, DEF enjeksiyonu için uygun zamanlamayı belirlemek üzere sıcaklık sensörlerinden ve diğer parametrelerden gelen verileri işler. Egzoz gazı sıcaklığını kabul edilebilir sınırlar içinde tutmak ve optimum NOx filtrelemesini sağlamak için hassas DEF enjeksiyonu gereklidir.

PCM katalizör sıcaklığının izin verilen maksimum parametreleri aştığını tespit ederse. P20F0 kodu kaydedilir ve arıza gösterge ışığı yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P20F0 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Egzoz gazlarındaki zararlı madde emisyonlarının artması.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Aracın egzoz borusundan aşırı siyah duman çıkıyor.
 7. Bazen kayıtlı bir arıza koduna rağmen semptomlar olmayabilir.

SCR Seçici Katalizör Rejenerasyonu (SCR) sistemiyle ilgili kayıtlı kodlar bu sistemin devre dışı kalmasına neden olabilir. Kaydedilen P20F0 kodu ciddi olarak değerlendirilmeli ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Kod düzeltilmediği takdirde katalitik konvertörde hasara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P20F0, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı veya arızalı egzoz sıcaklık sensörü.
 • Hasarlı veya yanlış bağlanmış egzoz gazı sıcaklık sensörü kablo demeti.
 • Arızalı Seçici Katalitik İndirgeme (SCR) sistemi.
 • Arızalı SCR enjektörü.
 • Katalitik konvertörün önünde egzoz sızıntıları.
 • Orijinal olmayan veya yüksek performanslı egzoz sistemi bileşenlerinin montajı.
 • Yanlış veya yetersiz DEF sıvısı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir SCR kontrolörü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P20F0 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P20F0’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı ile aracın PCM belleğinde kayıtlı tüm arıza kodlarını okuyun.
 2. Egzoz sıcaklık oksijen sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 3. P20F0 koduna neden olabilecek diğer arıza kodlarını teşhis edin.
 4. Egzoz gazı sızıntılarını onarın.
 5. DEF sıvısını kontrol edin.
 6. Egzoz sıcaklık sensörünü kontrol etmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 7. Gerekirse arızalı SCR’yi değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başka bir arıza yoksa, P20F0 arıza kodunu silin ve kısa bir test sürüşü yapın. PCM’nin kapalı döngü moduna geçmesine izin vermek için sistemi tekrar tarayın ve kodun geri gelip gelmediğine bakın.

Katalitik konvertörü ve sızıntıları kontrol edin

Egzoz kaçaklarını kontrol edin, gerekirse onarın. Egzoz sıcaklık sensörüne bağlı olan tüm elektrik bağlantılarını kontrol edin. Bazen elektrik konnektörü ısı ve titreşim nedeniyle ayrılabilir ve motor arıza kodu göstergesi yanar.

Bir kod bulunursa, düzgün çalıştığından emin olmak için sensörün çalışmasını kontrol edin. Görüntülenen çıkış sinyallerini kılavuzda belirtilen değerlerle karşılaştırın.

Sıcaklık sensörünü test etme, kablo demetini kontrol etme

Egzoz sıcaklık sensörüne giden kablo demetini kontrol edin. Yanmış, yıpranmış veya ciddi şekilde gevşemiş alanlar olmadığından emin olmak önemlidir. Bunlar araç hareket halindeyken herhangi bir hareketli parçaya takılabilir.

Motoru iyice ısıtarak sensörün çalışmasını kontrol edin. Sensörün yalnızca çalışma sıcaklığına ulaştığında çalışacağını unutmayın.

Sensör çıkışını bir multimetreye bağlayın ve motoru yaklaşık 2000-2500 rpm’de çalıştırın. Çıkış 0,1V ile 0,9V arasında dalgalanan bir voltaj göstermelidir. Sensör çıkışı değişmiyorsa veya yanıt süresi çok uzunsa. Bu, kötü bir sensörünüz olduğu anlamına gelir, değiştirmelisiniz.

Sensörün değiştirilmesi büyük olasılıkla hatayı düzeltecektir. Ancak bazen sorunun giderilmesi için katalitik konvertörün değiştirilmesi gerekir. P20F0 kodu diğer kodlarla birleşmişse, önce diğer kodları düzeltmeyi deneyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P20F0 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Buick
 • Chevrolet
 • Ford
 • GMC
 • Mercedes-Benz
 • Subaru
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P20F0 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P20EC, P20ED, P20EE, P20EF, P20F1, P20F2, P20F3.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin