Hata kodu P20F9 – emme manifoldu hava kontrol ayar elemanı devre performansı (Bank 2)

Hata kodu P20F9 “emme manifoldu hava kontrol ayar elemanı devre performansı (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Intake Manifold Air Control Actuator Circuit Performance (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P20F9 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P20F9 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P20F9 – emme manifoldu hava kontrol ayar elemanı devre performansı (Bank 2)

Emme manifoldu, emme havasının içinden geçme hızını artırmak veya azaltmak için tasarlanmıştır. Ayarlama bir kontrol aktüatörü vasıtasıyla yapılır.

Açılma derecesi motor devrine ve diğer çalışma koşullarına bağlıdır. Gaz kelebeği konumu ve hız gibi. Ayrıca atmosferik basınç ve ortam sıcaklığı gibi çevresel faktörler.

Sistemin düzgün çalışması için yüksek derecede kontrol gereklidir. P20F9 kodu esas olarak aktüatör kontrol devresindeki elektriksel açık devrelerle ilgilidir. Ancak vakum kaçakları da bazı durumlarda bu koda neden olabilir. Sensörler istenenin dışında bir sinyal üretebilir.

Bazı araçlarda bu kod korunur ve ilk arıza döngülerinde uyarı ışığı yanar. Ancak çoğu zaman gösterge lambası yanmadan önce birkaç arıza döngüsü meydana gelir.

PCM, aktüatör kontrolünün çalışma karakteristik aralığında bir uyumsuzluk tespit ederse. PCM ile aktüatör arasında etkin iletişimi engelleyen P20F9 kodunu ayarlayacak ve uyarı lambasını yakacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P20F9 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor rölanti devrinde kötü çalışıyor.
 3. Düşük motor devirlerinde torkta azalma ve güç kaybı.
 4. Hızlanırken sarsıntılı ve düzensiz motor çalışması.

P20F9 hatası, motorun yanlış çalışması nedeniyle motor hasarı olasılığı bulunduğundan ciddi olarak kabul edilir.

Hata nedenleri

Kodu P20F9, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı aktüatör kontrol sistemi.
 • Hasarlı, kısa devre yapmış veya aşınmış kablolar ve konektörler.
 • Hasarlı vakum hatları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P20F9 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P20F9’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. Arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Kod tekrar görünürse, elektrik kablolarını, konektörleri ve vakum hatlarını aşınma ve hasar açısından görsel olarak inceleyin.
 5. Bir multimetre kullanarak aktüatör kontrol devresindeki voltajı ölçün.
 6. Hasarlı veya kusurlu bileşenleri onarın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tüm kablo ve hatların kapsamlı bir görsel incelemesini yapın. Hasarlı, yanmış, bağlantısı kesilmiş veya aşınmış kablo ve konektörler olup olmadığına bakın. Gerekirse onarım yapın.

Tüm vakum hatlarını çatlak, talaş, sertleşme veya delinme açısından kontrol edin. Tüm bağlantıların sıkı olduğundan ve tüm vakum çek valflerinin yalnızca belirtilen yönde hava akışına izin verdiğinden emin olun. Gerektiği gibi onarımları gerçekleştirin.

P20F9 kodu kalırsa, ancak görünür bir kablo hasarı yoksa, direnç, toprak ve referans voltajı için bir voltmetre ile test edin. Tüm okumaları kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın. Tüm elektriksel değerlerin üretici tarafından belirtilen aralıklarda olmasını sağlamak.

Değişimden sonra tüm kodları kaldırın, kodun geri gelip gelmediğini görmek için test sürüşü yapın.

Bu adımları izleyerek, P20F9 kodunu neredeyse kesinlikle çözmüş olursunuz. Ancak hata devam ederse, soruna arızalı bir PCM neden oluyor olabilir. Bununla birlikte, PCM arızası son derece nadirdir, en olası nedeni aralıklı bir elektrik arızasıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P20F9 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Honda

Arıza kodu P20F9 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P201B, P201C, P201D, P201E, P20F8.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin