Hata kodu P2106 – gaz kelebeği aktüatörü kontrol sistemi – zorlanmış sınırlı güç modu

Hata kodu P2106 “gaz kelebeği aktüatörü kontrol sistemi – zorlanmış sınırlı güç modu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Throttle Actuator Control (TAC) System – Forced Limited Power Mode” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2106 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P2106, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) bir arıza tespit ettiğini gösteren olası bir koddur. Bu nedenle gaz kelebeği aktüatör kontrol sisteminin çalışmasını sınırlar.

Hata kodu P2106 – gaz kelebeği aktüatörü kontrol sistemi – zorlanmış sınırlı güç modu

Elektronik kontrol sistemi gaz kelebeği konumunu kontrol etmek, yönetmek ve izlemek için çeşitli sensörlerden gelen verileri kullanır. Bu sistemlerdeki ana sensörler genellikle gaz pedalı konum sensörü ve gaz kelebeği konum sensörüdür. Bunlar gaz kelebeği gövdesindeki step motoru etkinleştirmek için kullanılan sinyal voltajlarını üretir.

Entegre gaz kelebeği konum sensörü, gaz kelebeği valfinin konumunu izler. Bu bilgi, pedal konumu ile gerçek gaz kelebeği konumunu ilişkilendirmek için kullanılır. PCM, mevcut çalışma koşullarını dikkate alarak gerçek gaz kelebeği konumunu istenen veya ayarlanan gaz kelebeği konumuyla karşılaştırır.

Bu nedenle, PCM gaz kelebeği kontrol sisteminin ilgili herhangi bir bileşeninde herhangi bir anormallik tespit ettiğinde. Bu da elektronik gaz kelebeği kontrol sisteminin güvenli ve güvenilir çalışmasını etkileyebilir.

Gaz kelebeği ayar elemanı kontrol sistemini gücü zorla sınırlamaya zorlamak için P2106 kodunu ayarlayacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2106 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Araç çalışması arıza emniyetli veya acil durum moduna geçer.
 4. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Otomatik şanzıman vites değiştirilemez.
 6. Motor durur veya kötü çalışır.

P2106 kodunun ciddiyeti, spesifik arızaya bağlı olarak orta ila ciddi olabilir. Bu nedenle yakından ilgilenmeye değer.

Hata nedenleri

Kodu P2106, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği valfi ayar elemanı veya ilgili sistemlerin kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Tahrik dişlilerinin mekanik aşınması nedeniyle arızalı gaz kelebeği ayar elemanı.
 • Sistemde anormal derecede yüksek veya düşük voltaj.
 • Pedal konum sensörü arızalı.
 • Arızalı gaz kelebeği konum sensörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2106 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2106’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Sinyali kontrol etmek için üreticinin doğrulama testine uygun olarak kodu teşhis edin.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2106 kodunun yeniden görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Gaz pedalını kullanarak, gaz kelebeği konum sensörlerini ve ayar elemanının çalışmasını kontrol edin.
 4. Gaz pedalını ve gaz kelebeği valfini açık veya kısmen açık konumda sıkışma açısından inceleyin.
 5. Kablo demetinde ve bağlantılarda sorun olup olmadığını görsel olarak kontrol edin ve gerekirse onarın.
 6. Aktüatörü, üreticinin belirttiği nokta testine uygun olarak test edin.
 7. Herhangi bir sorun bulunmazsa, motor kontrol modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yapılması gereken ilk şey, aracınız için Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. P2106 sorununuz, üretici tarafından düzeltildiği bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Daha sonra aracınızdaki gaz kelebeği aktüatörünü bulun. Bu aktüatör genellikle motorun ön tarafına takılır. Motorun üstünde, tekerlek kemerlerinin içinde veya bölmeye karşı.

Kablo demetinin test edilmesi

Bulunduğunda, konnektörü ve kablo demetini görsel olarak inceleyin. Çizikler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Yanık görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Diyagnostik tarama aletiniz varsa, diyagnostik arıza kodlarını bellekten silin ve P2106 kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, büyük olasılıkla bir kablo tesisatı sorunu vardır.

Aktüatörü kontrol edin

P2106 kodu döndürülürse, aktüatörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir. Her gaz kelebeği aktivatöründe normalde 2 kablo vardır. Önce gaz kelebeği aktivatöründen gelen kablo demetini ayırın.

Dijital bir multimetre kullanarak, ölçüm cihazının bir ucunu aktüatör üzerindeki bir terminale bağlayın. Kalan metre ucunu diğer aktüatör terminaline bağlayın. Açık veya kısa devre olmamalıdır.

Aracınız için direnç özelliklerini kontrol edin. Aktüatör kısa devre yapmışsa, direnç sonsuz olacak veya hiç olmayacaktır. Bu durumda, gaz kelebeği ayar elemanını değiştirin.

Bu test geçilirse, gaz kelebeği ayar elemanı besleme devresine 12V uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Kırmızı kablo aktüatör besleme devresine, siyah kablo toprağa.

Gaz kelebeği ayar elemanını çalıştırabilen bir diyagnostik aleti kullanarak ayar elemanını açın. Aktüatörde 12 volt yoksa, PCM’den veya röleden aktüatöre giden kabloları onarın. Bu durumda da PCM arızalı olabilir.

Her şey yolundaysa, gaz kelebeği ayar elemanında iyi bir toprak bağlantınız olduğundan emin olun. Test lambasını 12V akünün artı ucuna bağlayın (kırmızı uç). Ve test lambasının diğer ucunu toprak devresine dokundurun. Gaz kelebeği ayar elemanı devresini toprağa bağlayın.

Gaz kelebeği valfi ayar elemanını çalıştırmak için bir diyagnostik aleti kullanın. Diyagnoz aleti gaz kelebeği ayar elemanını her çalıştırdığında gösterge lambasının yandığını kontrol edin.

Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Yanarsa, ayar elemanına giden kablo demetini sallayın. Kontrol lambasının yanıp sönüp sönmediğini görmek için, bu kesintili bir bağlantı olduğunu gösterir.

Önceki tüm testleri geçtiyseniz ve P2106 hatası almaya devam ediyorsanız. Büyük olasılıkla arızalı bir gaz kelebeği aktivatörünüz vardır. Gaz kelebeği ayar elemanı değiştirilmeden arızalı bir PCM göz ardı edilemez.

Emin değilseniz, kalifiye bir otomotiv arıza tespit uzmanından yardım isteyin. PCM’nin doğru şekilde takılabilmesi için belirli bir araç için programlanmış veya kalibre edilmiş olması gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2106 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Aveo, Cruze)
 • Daewoo (Gentra)
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Expedition, Explorer, F-150, Mustang)
 • Geely (Emgrand)
 • Hyundai (Genesis, Santa Fe, ix35)
 • Jaguar
 • Kia (Sedona, Sorento, Sportage)
 • Land Rover
 • Lifan (Cebrium, X60)
 • Lincoln (Town Car)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Ravon
 • Skoda (Fabia)
 • Ssangyong
 • Volkswagen (Passat)
 • GAZelle (ZMZ 405)
 • UAZ (Patriot)

Arıza kodu P2106 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0102, P0113, P0135, P0141, P0151, P0161, P0174, P0183, P0194, P0345, P0351, P0352, P0353, P0354, P0355, P0443, P061B, P0606, P0638, P0645, P0685, P1000, P1295, P1690, P2006, P2101, P2104, P2110, P2135, P2138, P2195, P2196, P2198.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin