Hata kodu P210A – gaz kelebeği ayar elemanı “B” kontrol motoru devresi açık

Hata kodu P210A “gaz kelebeği ayar elemanı “B” kontrol motoru devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Throttle Actuator “B” Control Motor Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P210A hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. Hata P210A, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P210A – gaz kelebeği ayar elemanı

‘B’ gaz kelebeği aktüatörü normalde motorun ön tarafına takılır. Motorun üstünde, tekerlek kemerlerinin içinde veya bölmeye karşı. Gaz kelebeği ayar elemanı Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünden (PCM) gelen bir elektrik sinyali ile kontrol edilir.

PCM, aktüatörü çalıştırmak için ne zaman ve ne kadar süreye ihtiyacı olduğunu belirlemek için girdiler alır. Bu girişler soğutma suyu sıcaklığı ve emme havası sıcaklık sensörlerinden alınan voltaj sinyalleridir. Motor devri ve klima basıncı verileri de kullanılır. PCM bu giriş verilerini aldıktan sonra dampere giden sinyali değiştirebilir.

P210A genellikle devredeki elektrik sorunları nedeniyle ayarlanır. Sorun giderme aşamasında elektrik sorunları göz ardı edilmemelidir. Özellikle de ara sıra yaşanan sorunlarla uğraşırken.

Sorun giderme adımları üreticiye, gaz kelebeği aktüatör tipine ve kablo renklerine bağlı olarak değişebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P210A hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 3. Değişken rölanti hızı (hız normalden düşük veya yüksek olabilir).

P210A hatası, soğutma sistemi üzerindeki etkisi nedeniyle ciddi bir hatadır. Elektriksel bir arıza olduğu için. PCM bunu tamamen çözemez. PCM tarafından yapılan kısmi düzeltme genellikle motorun sabit bir rölanti devri (genellikle 1000 – 1200 rpm civarında) ayarlaması anlamına gelir.

Hata nedenleri

Kodu P210A, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği aktivatör devresinde açık veya kısa devre – muhtemel.
 • Arızalı gaz kelebeği aktüatörü – muhtemelen.
 • Arızalı PCM – olası değil.

Arıza kodu P210A nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P210A’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. ECM’deki kodları kontrol edin.
 2. Sinyali kontrol etmek için üreticinin doğrulama testine uygun olarak kodu teşhis edin.
 3. Gaz pedalını kullanarak, gaz kelebeği konum sensörlerini ve ayar elemanının çalışmasını kontrol edin.
 4. Kablo demetinde ve bağlantılarda sorun olup olmadığını görsel olarak kontrol edin, gerekirse düzeltin.
 5. Aktüatörü üreticinin belirttiği nokta testine göre test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yapılması gereken ilk şey, aracınız için Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. P210A sorununuz, üretici tarafından bilinen bir düzeltme ile bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Ardından aracınızdaki ‘B’ gaz kelebeği aktivatörünü bulun. Bu aktüatör normalde motorun ön tarafına takılır. Motorun üstünde, tekerlek kemerlerinin içinde veya bölmeye karşı.

Kablolama testi

Bulunduğunda, konnektörü ve kablo demetini görsel olarak inceleyin. Çizikler, sürtünmeler, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Yanık görünüp görünmediklerine veya korozyona işaret eden yeşil bir renk alıp almadıklarına bakın. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumasını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Diyagnostik tarama aletiniz varsa, diyagnostik arıza kodlarını bellekten silin ve P210A kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, büyük olasılıkla bir kablo tesisatı sorunu vardır.

Aktüatörü kontrol edin

P210A kodu döndürülürse, aktüatörü ve ilgili devreleri test etmemiz gerekecektir. Normalde her gaz kelebeği aktivatöründe 2 kablo vardır. Önce kablo demetini gaz kelebeği ayar elemanından ayırın.

Dijital bir multimetre kullanarak, ölçüm cihazının bir ucunu aktüatör üzerindeki bir terminale bağlayın. Kalan sayaç ucunu diğer aktüatör terminaline bağlayın. Açık veya kısa devre olmamalıdır.

Kendi aracınız için direnç özelliklerini kontrol edin. Aktüatör kısa devre yaparsa, direnç sonsuz olur veya hiç olmaz. Bu durumda, gaz kelebeği ayar elemanını değiştirin.

Bu test geçilirse, gaz kelebeği ayar elemanı besleme devresine 12V uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Kırmızı kablo aktüatör besleme devresine, siyah kablo toprağa.

Gaz kelebeği ayar elemanını etkinleştirebilen bir diyagnoz aleti kullanarak ayar elemanını çalıştırın. Aktüatörde 12 volt yoksa, PCM’den veya röleden aktüatöre giden kabloları onarın. Bu durumda da PCM arızalı olabilir.

Her şey yolundaysa, gaz kelebeği aktüatöründe iyi bir toprak bağlantınız olduğundan emin olun. Test lambasını 12V akünün artı ucuna (kırmızı uç) bağlayın. Ve test lambasının diğer ucunu toprak devresine dokundurun. Gaz kelebeği valfi aktüatör devresi toprağa.

Gaz kelebeği valfi ayar elemanını çalıştırmak için bir diyagnoz aleti kullanılması. Diyagnostik alet gaz kelebeği ayar elemanını her çalıştırdığında gösterge lambasının yandığını kontrol edin.

Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir. Eğer yanarsa, aktüatöre giden kablo demetini sallayın. Kontrol lambasının yanıp sönüp sönmediğini görmek için, bu durum kesintili bir bağlantı olduğunu gösterir.

Önceki tüm testler geçilirse ve P210A hatasını almaya devam ederseniz. Büyük olasılıkla arızalı bir gaz kelebeği aktüatörünüz var. Gaz kelebeği aktivatörü değiştirilmeden arızalı bir PCM göz ardı edilemez.

Emin değilseniz, kalifiye bir otomotiv arıza tespit uzmanından yardım alın. PCM’nin doğru şekilde takılabilmesi için belirli bir araç için programlanmış veya kalibre edilmiş olması gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P210A ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford
 • Jeep
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi
 • Nissan
 • Opel
 • Peugeot
 • Renault
 • Skoda
 • Ssangyong
 • Subaru
 • Volkswagen

Arıza kodu P210A ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0123, P0222, P0745, P1028, P1601, P2072, P2101, P2102, P2103.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin