Hata kodu P2114 – gaz kelebeği/pedal konum sensörü “C” minimum durdurma performansı

Hata kodu P2114 “gaz kelebeği/pedal konum sensörü “C” minimum durdurma performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Throttle/Pedal Position Sensor (PPS) “C” Minimum Stop Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2114 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P2114 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2114 – gaz kelebeği/pedal konum sensörü

Gaz kelebeği konum sensörü (TPS) gaz pedalının hareketine tepki verir. Bu bir tür potansiyometredir. Gaz kelebeği konumunu bir çıkış voltajına dönüştürür ve voltaj sinyalini motor kontrol modülüne (ECM) gönderir. Ayrıca gaz kelebeğinin açılma ve kapanma hızını tespit eder ve ECM’ye bir voltaj sinyali sağlar.

P2114 kodu, araç bilgisayarının normal çalışma aralığının dışında bir sensör voltajı tespit ettiği anlamına gelir. Gaz kelebeği kapalıyken sinyal yaklaşık 0,45 volttur ve açıkken alt sınır 0,17 – 0,20 volttur.

Basit bir ifadeyle, gaz kelebeği konum sensörü gaz kelebeğinin hangi konumda olduğunu belirlemek için kullanılır. Sinyal değeri referanstan çok farklıysa, bu kod ayarlanır.

Bu kod kaydedildiğinde, PCM normalde aracı arıza emniyetli veya acil durum moduna geçirir. Bu modda, motor hızlanması ciddi şekilde sınırlandırılabilir veya tamamen devre dışı bırakılabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2114 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Rölantide veya yük altında ateşleme sarsıntısı/eksikliği.
 3. Motor durur veya kötü çalışır.
 4. Motor hızlandırılamıyor, gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Kötü hızlanma.
 6. Yavaş gaz kelebeği tepkisi nedeniyle motor gücü düşüşü.
 7. Hız sabitleyici çalışmıyor.

P2114 arızası, motor ve kullanım sorunlarına neden olabileceğinden ciddi olarak değerlendirilir. Kod ayarlanırsa, arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi önerilir.

Hata nedenleri

Kodu P2114, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı gaz kelebeği konum sensörü “C” veya gaz pedalı konum sensörü.
 • Gaz kelebeği kontrol devresi arızası veya TPS, PPS ve PCM sensörlerinin kötü elektrik bağlantısı.
 • TPS, PPS sensörü kablo demeti kısa devre yapmış.
 • Gaz kelebeği geri dönüş yayı sıkışmış.
 • Gaz kelebeği valfi tıkanıklığı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2114 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2114’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2114 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Gaz kelebeği veya gaz pedalı “C” konum sensörü ile ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. TPS, PPS sensörünü test edin.
 5. Geri dönüş yayının çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 6. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Gaz kelebeği konum sensörünü (TPS) veya gaz pedalı konum sensörünü (PPS) dikkatlice kontrol edin. Konnektör ve kablo tesisatını açıklıklar, aşınmış kontaklar, vs. açısından inceleyin. P2114 hatasını gidermek için gerekirse onarın veya değiştirin.

TPS, PPS’deki voltajı kontrol edin, 0,45-0,17 volt arasında olmalıdır (bazı araçlarda farklı değerler olabilir). Voltaj çok düşük veya çok yüksekse, bu bir sorun olduğunu gösterir. Gerekirse sensörü değiştirin.

Yakın zamanda değiştirildiyse, TPS, PPS’nin ayarlanması gerekebilir. Bazı araçlarda, montaj talimatları doğru ayar veya ayarlama gerektirir (ayrıntılar için onarım kılavuzuna bakın).

Herhangi bir belirti yoksa, sorun aralıklı olabilir ve kod silme işlemi sorunu geçici olarak çözebilir. Bu durumda, herhangi bir yerde sürtünme veya yıpranma vb. olmadığından emin olmak için kablo demetini kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2114 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep
 • Kia
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Subaru
 • Toyota
 • Volvo

Arıza kodu P2114 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0225, P0226, P0227, P0228, P0229.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin