Hata kodu P212D – gaz kelebeği konum sensörü/şalteri “G” devresi yüksek giriş

Hata kodu P212D “gaz kelebeği konum sensörü/şalteri “G” devresi yüksek giriş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Throttle Position Sensor/Switch (TPS) “G” Circuit High Input” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P212D hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P212D, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P212D – gaz kelebeği konum sensörü/şalteri

Gaz kelebeği konum sensörü (TPS) gaz pedalının hareketine tepki verir. Bu bir tür potansiyometredir. Gaz kelebeği konumunu bir çıkış voltajına dönüştürür ve voltaj sinyalini motor kontrol modülüne (ECM) gönderir. Ayrıca gaz kelebeğinin açılma ve kapanma hızını tespit eder ve ECM’ye bir voltaj sinyali sağlar.

Gaz kelebeği kapalıyken, konum sensöründen gelen sinyal yaklaşık 0,45 volttur. TPS sinyal voltajı 5 volta yaklaşırsa, arıza kodu P212D ayarlanır. Kontrol ünitesi sorunu gaz kelebeği konum sensörü “G” devresindeki yüksek sinyal seviyesi olarak algılar.

Basit bir ifadeyle, gaz kelebeği konum sensörü gaz kelebeğinin hangi konumda olduğunu belirlemek için kullanılır. Sinyal değeri normal üst sınırı aşarsa, PCM bu kodu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P212D hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır.
 2. Kararsız veya düşük rölanti devri.
 3. Rölanti devrinde artan motor devri.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Motor eşit şekilde çalışmıyor (titreşimli).
 6. Gaz pedalına tepki yok.

P212D hatası oluştuğunda, motor güvenli moda veya acil durum moduna girerek araç hızını yaklaşık 50 km/saat ile sınırlar. Sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P212D, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği konum sensörü devresi açık veya kötü elektrik bağlantısı.
 • Gaz kelebeği konum sensörü kablo demeti açık veya toprağa ya da başka bir kabloya kısa devre yapmış.
 • Gaz kelebeği konum sensörü arızalı.
 • Hasarlı bilgisayar (PCM).

Arıza kodu P212D nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P212D’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. Arızanın ne zaman ve hangi koşullar altında meydana geldiğini öğrenmek.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Gaz kelebeği konum “G” sensörü ile ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. Bir tarama aleti kullanarak “A” ve “G” gaz kelebeği konum sensörlerini karşılaştırın ve gerekirse arızalı sensörü değiştirin.
 5. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Gaz kelebeği konum sensörünü (TPS), kablo demeti konnektörünü ve kablo demetini kırılma vs. açısından dikkatlice kontrol edin. P212D hatasını gidermek için gerekirse onarın veya değiştirin.

TPS’deki voltajı kontrol edin (daha fazla bilgi için aracınızın servis kılavuzuna bakın). Voltaj çok yüksekse, bu bir sorun olduğunu gösterir. Gerekirse sensörü değiştirin.

Yakın zamanda değiştirildiyse, TPS’nin ayarlanması gerekebilir. Bazı araçlarda, montaj talimatları sensörün doğru şekilde ayarlanmasını gerektirir (ayrıntılar için onarım kılavuzuna bakın).

Herhangi bir belirti yoksa, sorun aralıklı olabilir ve kod silme işlemi geçici olarak sorunu çözebilir. Bu durumda, herhangi bir yerinde sürtünme veya yıpranma vb. olmadığından emin olmak için kablo demetini kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P212D ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Honda
 • Jeep
 • Mitsubishi
 • Toyota

Arıza kodu P212D ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P212A, P212B, P212C, P212E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin