Hata kodu P2132 – gaz kelebeği/pedal konum sensörü/şalteri “F” devresi düşük giriş

Hata kodu P2132 “gaz kelebeği/pedal konum sensörü/şalteri “F” devresi düşük giriş” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Throttle/Pedal Position Sensor/Switch “F” Circuit Low Input” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2132 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P2132, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2132 – gaz kelebeği/pedal konum sensörü/şalteri

Gaz kelebeği konum sensörü (TPS) gaz pedalının hareketine tepki verir. Bu bir tür potansiyometredir. Gaz kelebeği konumunu bir çıkış voltajına dönüştürür ve voltaj sinyalini motor kontrol modülüne (ECM) gönderir. Ayrıca gaz kelebeğinin açılma ve kapanma hızını tespit eder ve ECM’ye bir voltaj sinyali sağlar.

P2132 kodu, araç bilgisayarının TPS (Gaz Kelebeği Konum Sensörü) “F “nin çok düşük bir voltaj bildirdiğini tespit ettiği anlamına gelir. Bazı araçlarda bu alt sınır 0,17-0,20 volttur (V).

Basit bir ifadeyle, gaz kelebeği konum sensörü gaz kelebeğinin hangi konumda olduğunu belirlemek için kullanılır. Sinyal değeri 0,17V’den düşükse, PCM bu kodu ayarlar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2132 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır.
 2. Kararsız veya düşük rölanti devri.
 3. Rölanti devrinde artan motor devri.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Motor eşit şekilde çalışmıyor (titreşimli).
 6. Gaz pedalına tepki yok.

P2132 arızası, sürülebilirliği etkileyen motor sorunlarına yol açabileceğinden önemli bir sorundur. Aracın iyi durumda kalmasını sağlamak için bu arızanın mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P2132, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği konum sensörü devresi açık veya kötü elektrik bağlantısı.
 • Gaz kelebeği konum sensörü kablo demeti açık veya toprağa ya da başka bir kabloya kısa devre yapmış.
 • Gaz kelebeği konum sensörü arızalı.
 • Hasarlı bilgisayar (PCM).

Arıza kodu P2132 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2132’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2132 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2132 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Gaz kelebeği konum sensörü “F” ile ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. Bir tarama aleti kullanarak gaz kelebeği konum sensörü “A” ve gaz kelebeği konum sensörü “F” değerlerini karşılaştırın, gerekirse arızalı sensörü değiştirin.
 5. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Gaz kelebeği konum sensörünü (TPS), kablo demeti konnektörünü ve kablo demetini kırılma vs. açısından dikkatlice kontrol edin. P2132 hatasını gidermek için gerekirse onarın veya değiştirin.

TPS’deki voltajı kontrol edin (daha fazla bilgi için aracınızın servis kılavuzuna bakın). Voltaj çok düşükse, bu bir sorun olduğunu gösterir. Gerekirse sensörü değiştirin.

Yakın zamanda değiştirildiyse, TPS’nin ayarlanması gerekebilir. Bazı araçlarda, montaj talimatları sensörün ayarlanmasını veya düzeltilmesini gerektirir (daha fazla bilgi için servis kılavuzuna bakın).

Herhangi bir belirti yoksa, sorun aralıklı olabilir ve kod silme işlemi geçici olarak sorunu çözebilir. Bu durumda, herhangi bir yerde sürtünme veya yıpranma vb. olmadığından emin olmak için kablo demetini kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2132 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Citroen
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Kia
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Nissan
 • Opel
 • Skoda
 • Toyota
 • Volkswagen

Arıza kodu P2132 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0122, P0223, P0228, P2123, P2128, P2133, P212C, P212D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin