Hata kodu P2137 – gaz kelebeği/pedal konum sensörü/şalteri “B”/”C” voltaj korelasyonu

Hata kodu P2137 “gaz kelebeği/pedal konum sensörü/şalteri “B”/”C” voltaj korelasyonu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Throttle/Pedal Position Sensor/Switch (TPPS) “B”/”C” Voltage Correlation” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2137 hatasının kodunun çözülmesi

Araç Kodu P2137 “Gaz kelebeği veya gaz pedalı “B”/”C” konum sensörü voltaj korelasyon hatası”. Gaz kelebeği valfinin düzgün açılıp kapanmasıyla ilgili bir sorun olduğunu gösterir.

Hata kodu P2137 – gaz kelebeği/pedal konum sensörü/şalteri

Gaz kelebeği kontrol teknolojisi 1990’larda yaygın olarak benimsenmeye başlamıştır. Amacı, emisyonlar, yakıt ekonomisi, çekiş ve denge kontrolü, hız sabitleyici ve şanzıman tepkisi üzerinde daha fazla kontrol sağlamaktır.

Bundan önce, bir arabadaki gaz kelebeği valfi kontrolü, gaz pedalı ile gaz kelebeği arasında doğrudan bağlantıya sahip bir kablodan ibaretti. Gaz kelebeği konum sensörü (TPS) gaz kelebeği bağlantısının karşısında bulunur.

TPS gaz kelebeği hareketini ve konumunu bir voltaj sinyaline dönüştürür ve bunu motor yönetim bilgisayarına gönderir. Motor kontrol stratejisini oluşturmak için alternatif voltaj sinyalini kullanır.

Elektronik gaz kelebeği valfi kontrol teknolojisi bir gaz pedalı konum sensörü, elektronik olarak kontrol edilen bir gaz kelebeği valfi içerir. Ayrıca korelasyon oranları için iki adet entegre gaz kelebeği konum sensörü ve bir motor yönetim bilgisayarı.

Bilgisayar her iki gerilimin oranını izler. Her iki voltaj da çakıştığında, sistem normal şekilde çalışır. İki saniye saptıklarında, P2137 kodu ayarlanır ve sistemde bir yerde bir arıza olduğunu gösterir.

Bu hata ile birlikte, sorunu daha iyi tanımlayan başka arıza kodları da mevcut olabilir. Gaz kelebeği kontrolünün kaybedilmesinin tehlikeli olabileceği anlaşılmalıdır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2137 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 6. Kötü hızlanma.
 7. Yavaş gaz kelebeği tepkisi nedeniyle motor gücü düşüşü.

P2137 arızası, motor ve yol tutuş sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Yolda tehlikeli durumlardan kaçınmak için bu hatanın mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P2137, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Gaz kelebeği konum sensörü veya gaz pedalı konum sensörü (TPPS) arızası.
 • Gaz kelebeği konum sensörü devre arızası veya kötü elektrik bağlantısı.
 • Gaz kelebeği konum sensörü kablo demeti şasiye veya başka bir kabloya kısa devre yapmış.
 • Gaz kelebeği gövdesi kapağı deforme olmuş ve dişlilerin düzgün dönmesini engelliyor.
 • Elektronik gaz kelebeği gövdesi arızalı.
 • MAP veya TPS konnektöründe korozyon.
 • Gaz kelebeği geri dönüş yayı tutukluk yapıyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2137 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2137’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2137 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. “B” ve “C” gaz kelebeği konum sensörleriyle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 4. Bir tarama aleti kullanarak “B” ve “C” gaz kelebeği konum sensörlerini karşılaştırın ve gerekirse arızalı sensörü değiştirin.
 5. Geri dönüş yayının çalışır durumda olduğunu kontrol edin.
 6. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Gaz kelebeği konum sensörünü (TPS), kablo demeti konnektörünü ve kablo demetini kırılma vs. açısından dikkatlice kontrol edin. P2137 hatasını gidermek için gerekirse onarın veya değiştirin.

Gaz kelebeği konum sensörü (TPS) voltajını kontrol edin, 0,45-0,17 volt arasında olmalıdır (bazı araçlarda farklı değerler olabilir). Voltaj çok düşük veya çok yüksekse, bir sorun var demektir. Gerekirse sensörü değiştirin.

Yakın zamanda değiştirildiyse, TPS’nin ayarlanması gerekebilir. Bazı araçlarda, montaj talimatları sensörün uygun şekilde ayarlanmasını veya eğitilmesini gerektirir.

Üst gaz kelebeği gövdesi kapağını çatlak veya deformasyon açısından inceleyin. Eğer öyleyse, gaz kelebeği gövdesini değiştirin.

Gaz pedalı sensörünü (APP) kontrol etmek için bir voltmetre kullanın. Anahtarı açın ve pedala yavaşça basın. Voltaj 0,5’ten 5,0’a düzgün bir şekilde yükselmelidir. Voltaj sürekli yüksekse veya sinyal ucunda hiç voltaj yoksa sensörü değiştirin.

Herhangi bir belirti yoksa, sorun aralıklı olabilir ve kodun silinmesi sorunu geçici olarak çözebilir. Bu durumda, herhangi bir yerde sürtünme, yıpranma vb. olmadığından emin olmak için kabloları kesinlikle kontrol etmelisiniz.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2137 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Colorado)
 • Citroen (Berlingo, C3, C4, Jumper)
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (308, 407, 408, Boxer)

Arıza kodu P2137 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0068, P0120, P0121, P0122, P0123, P0124, P0510, P2135, P2136, P2138, P2139, P2140.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin