Hata kodu P213F – yakıt pompası sistem arızası – zorla motor kapatma

Hata kodu P213F “yakıt pompası sistem arızası – zorla motor kapatma” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pump System Fault – Forced Engine Shutdown” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P213F hatasının kodunun çözülmesi

OBD-2 kodu P213F en yaygın olarak “yakıt pompası sistemi arızası nedeniyle motorun zorla durdurulması” olarak tanımlanır. PCM yakıt sisteminde bir sorun tespit ettiğinde ve motor kapanmaya zorlandığında ayarlanır.

Hata kodu P213F – yakıt pompası sistem arızası – zorla motor kapatma

PCM yakıt basıncı ve hacim sensörlerinden ve elektronik yakıt basıncı regülatöründen gelen girdilere dayanır. Motora giden yakıt beslemesini etkin bir şekilde kontrol etmek için.

PCM, “A” ve “B” yakıt basınç sensörleri arasında belirtilen süreden daha uzun bir süre boyunca maksimum eşiği aşan bir sapma tespit ederse. Yakıt pompasına giden voltaj kesilecek ve motor duracaktır.

Dizel motorlu araçların sistemleri biraz farklı şekilde kurulmuştur. Yakıt besleme basınç sensörü ile yakıt enjeksiyon basınç sensörü arasında bir karşılaştırma yoktur. Bunun yerine, PCM her bir yakıt besleme sektörünü bağımsız olarak izler ve bir arıza tespit edilirse motoru kapatır.

Her iki durumda da, kontrol modülü motorun durmasını gerektirecek derecede bir yakıt enjeksiyon basıncı sapması tespit ederse. Ardından P213F kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Ayrıca, benzin ve dizel sistemleri yakıt besleme bileşenlerinin voltajını izleyebilir. Bu bileşenler tipik olarak yakıt pompası ve enjektörleri içerir. Her bir bileşenin belirli bir yük altında belirli bir miktarda voltaj çekmesi beklenir.

Söz konusu yakıt besleme bileşeni maksimum yükün belirli bir yüzdesi altında aşırı voltaj tüketirse, motor kapatılabilir. P213F kodu kaydedilir ve aşırı yüklenmiş bir bileşeni veya devreyi gösteren ek bir hata oluşabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P213F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalışmayabilir veya çalışıp sonra durabilir.
 4. Yakıt sızıntısı.
 5. Yakıt kokusu mevcut olabilir.
 6. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

Arıza kodu P213F yakıt sistemiyle ilgilidir ve ciddi olarak ele alınmalı ve derhal düzeltilmelidir. Bu bir yakıt kapatma hatası olduğundan, muhtemelen başka seçeneğiniz olmayacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P213F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt enjektörleri veya yakıt dağıtım borusu yakınında yakıt sızıntısı.
 • Yakıt enjektörü arızalı.
 • Arızalı yakıt basınç sensörü.
 • Kötü yakıt basıncı veya hacim regülatörü.
 • Gevşek veya hasarlı konektörler.
 • Küçük bir darbe, yakıt pompası devresini açan atalet anahtarını tetiklemiş olabilir.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P213F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P213F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P213F hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve arızanın tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Bir yakıt enjektörü testi yapın.
 4. Yakıt hattında sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Yakıt pompasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 6. Yakıt pompası rölesini test edin.
 7. Elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin.
 8. Atalet anahtarını kontrol edin, gerekirse açın.
 9. Gerekirse sigortayı değiştirin.
 10. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yakıt pompası devrelerini diyagnoz etmek ve P213F arıza kodunu gidermek için aracınız için bir bağlantı şeması gereklidir. Daha sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Araç çalışır ve sürülebilirlik şikayetleri olmadan sürülürse, büyük olasılıkla PCM ile yakıt pompası besleme voltajı devresi arasındaki geri besleme devresinde bir kesinti vardır. Gerekirse onarın.

Araç çalışmadığında veya çalışıp düşük yakıt basıncı nedeniyle kesildiğinde, yakıt pompası sigortasını kontrol edin. Yanmışsa, yakıt pompası güç besleme devresinde bir toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.

Yakıt pompası rölesini (FP) sökün ve sonra yakıt pompası konnektörü voltaj devresi ile toprak arasındaki direnci kontrol edin. Toprak arızasına işaret eden küçük bir direnç varsa, yakıt pompasını ayırın ve tekrar kontrol edin.

Yakıt pompası ayrıldıktan sonra yüksek veya sonsuz direnç gösteriyorsa, kısa devre yapan yakıt pompasını değiştirin. Yakıt pompasını ayırdıktan sonra direnç düşükse, FP besleme devresindeki kısa devreyi giderin.

Elektrik devrelerini kontrol ettikten sonra, birkaç senaryonun gerçekleşmesi muhtemeldir. Kablolama sorunu düzeltildiği için P213F de ortadan kalkacaktır. Sorun ya arızalı bir röle, modül ya da yakıt pompasının kendisidir.

Kaçak tespiti ve basınç kontrolü

Mümkünse, siz dağıtım rampası ve yakıt enjektörleri yakınında yakıt sızıntısı ararken birisinin kontak anahtarını çevirmesini sağlayın. Bir yakıt sızıntısı bulunur ve onarılırsa, sorun büyük olasılıkla ortadan kalkacaktır.

Yakıt sisteminde herhangi bir sızıntı bulunmazsa, manuel bir yakıt basınç göstergesi kullanın.

Yetersiz basınç varsa, sorun muhtemelen yakıt filtresi veya yakıt pompasındadır. Yakıt basıncı aşırı olduğunda, yakıt basınç regülatörüne dikkat edin.

Yakıt basıncı spesifikasyon dahilindeyse ve sızıntı yoksa, ancak P213F hatası devam ediyorsa. Yakıt basıncı, basınç regülatörü ve yakıt hacmi sensörleri kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P213F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Land Rover

Arıza kodu P213F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P025A, P025B, P025C, P025D, P213E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin