Hata kodu P2143 – egzoz gazı devridaim havalandırma kontrol devresi açık

Hata kodu P2143 “egzoz gazı devridaim havalandırma kontrol devresi açık” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation Vent Control Circuit Open” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2143 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2143 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2143 – egzoz gazı devridaim havalandırma kontrol devresi açık

EGR (Egzoz Gazı Devridaimi) sistemleri ECM (Motor Kontrol Modülü) tarafından sürekli olarak izlenir ve düzenlenir. Egzoz gazı devridaim sistemleri aracınızın motorunun yakıt/hava karışımlarını yeniden kullanmasını sağlar. Yanma sürecinden geçmiş ancak henüz tam ve verimli bir şekilde yanmamış olanlar.

Bu “yarı yanmış” karışımı devridaim yaptırarak ve motora geri besleyerek. Egzoz gazı devridaimi yakıt ekonomisini artırır. Aracın genel emisyonlarını iyileştirmekten bahsetmiyorum bile.

Egzoz gazı devridaim valfleri elektrikli solenoidler aracılığıyla elektronik olarak kontrol edilir. Ve ayrıca vakum kontrollü solenoidler aracılığıyla mekanik olarak. Ancak aracınızın markasına ve modeline bağlı olarak başka yollar da vardır.

Egzoz gazı devridaim sistemi için havalandırma solenoidi esas olarak gereksiz işlenmiş egzoz gazlarını çıkarmak için kullanılır. Normalde bu işlenmemiş egzozu atmosfere salınmak üzere egzoz sistemine geri boşaltırlar. Katalitik konvertörlerden, rezonatörlerden, susturuculardan vb. geçtikten sonra.

Katalitik konvertörün araç emisyonlarında ciddi bir artışı önlemek için yanmamış yakıtın çoğunu yakacağını unutmamak önemlidir.

ECM (Motor Kontrol Modülü) çok sayıda sensörü, şalteri ve diğer sistemleri kontrol eder ve düzenler. P2143 hatasının veya ilgili P2144 ve P2145 kodlarının etkinleştirilmesi, egzoz gazı devridaim kontrolünde bir sorun olduğunda meydana gelir.

P2143 kodu durumunda – bu, egzoz gazı devridaim kontrol sisteminin elektrik devresinde genel bir arıza veya bir arıza olduğu anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2143 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor güç çıkışında azalma.
 3. Rölanti devrinde yüzer devir.
 4. Zayıf hızlanma.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Ateşleme zamanlaması sorunlarına benzer belirtiler.

Hata P2143 orta şiddette. Egzoz gazı devridaimi (EGR) motorun çalışması için zorunlu değildir. Ancak, emisyonları azaltır ve ayrıca motorun çeşitli koşullarda sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Dolayısıyla, aracınızın en iyi şekilde çalışmasını ve işlevini yerine getirmesini istiyorsanız EGR’nin çalışması şarttır. Bu sistemlerden geçen kurumun birikerek ileride sorunlara yol açabileceğini de belirtmek gerekir. Gelecekte gereksiz sonuçlardan kaçınmak için EGR sisteminizin bakımını düzgün bir şekilde yapın.

Hata nedenleri

Kodu P2143, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kirli veya tıkanmış egzoz gazı devridaim sistemi (egzoz gazı devridaim valfi).
 • Arızalı egzoz gazı devridaim kontrol solenoid valfi.
 • Egzoz gazı devridaim sistemi havalandırması tıkalı.
 • Arızalı egzoz gazı devridaim valfi konum sensörü veya mutlak emme manifoldu hava basıncı sensörü.
 • Vakum hatlarında veya hortumlarında hasar.
 • Egzoz gazı devridaim sistemi ile ilgili elektrik kablolarında kısa devre veya kırık.
 • Egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili gevşek, aşınmış veya hasarlı elektrik konnektörleri.
 • Nadir durumlarda, motor kontrol modülünün (ECM) arızalanması.

Arıza kodu P2143 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2143’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2143 kodunun tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Sorun devam ederse, egzoz gazı devridaim sistemi kanallarında tıkanma olup olmadığını kontrol edin. Vakum hatlarını inceleyin ve vakum kaçakları için kapsamlı bir kontrol yapın.
 6. Egzoz gazı devridaim valfinin ve havalandırma kontrol solenoid valfinin çalışmasını kontrol edin.
 7. Egzoz gazı geri besleme valfı konum sensörünün ve mutlak emme manifoldu hava basıncı sensörünün işlevini kontrol edin.
 8. Dijital bir multimetre kullanarak sistem havalandırma kontrol solenoid valfi devresindeki voltajı ölçün.
 9. Ölçülen değeri üreticinin veri sayfasında belirtilen değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı vanayı değiştirin.
 10. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (ECM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Herhangi bir arıza için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Bu nedenle, motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

Tüm vakum hatlarını inceleyin, yüksek sıcaklıklara iyi dayanmazlar ve bir devridaim sisteminde bu durum nadir değildir. Yanmış veya kırılmış herhangi bir vakum hattı değiştirilmeli veya onarılmalıdır.

Hatlar ucuzdur, bu nedenle özellikle birinin arızalandığını fark ederseniz tüm hatları yenileriyle değiştirmek en iyisidir. Birinde ciddi aşınma ve yıpranma varsa, muhtemelen diğerleri de çok geride değildir.

İlgili kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Genellikle egzoz borusu boyunca ve çevresinde çalışırlar. Bu nedenle gevşek kabloları bağlamak iyi bir fikir olacaktır. Atmış bir kablo bulursanız, bağlantıları lehimleyin ve uygun yalıtımı sağlayın.

Havalandırma solenoidini çatlaklar ve su girişi açısından inceleyin. Ayrıca konektörlerin düzgün bir elektrik bağlantısına sahip olduğundan ve mandalların hasarlı veya kırık olmadığından emin olun.

Erişim varsa, durumunu kontrol etmek için egzoz gazı devridaim valfini çıkarabilirsiniz. Bu valfler önemli ölçüde kurum birikimine eğilimlidir. Kirlenmiş tüm alanlardaki kurumu temizlemek için karbüratör temizleyici ve bir diş fırçası kullanın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2143 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Peugeot
 • Pontiac

Arıza kodu P2143 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0011, P0121, P0449, P0455, P1516, P2101, P2145, C0700.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin