Hata kodu P2181 – soğutma sistemi performansı

Hata kodu P2181 “soğutma sistemi performansı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cooling System Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2181 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P2181, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2181 – soğutma sistemi performansı

Motor sıcaklığı, motor her çalıştırıldığında soğutma sisteminde izlenir ve çeşitli amaçlara hizmet eder. Motor soğukken, hava/yakıt karışımı daha zengindir ve motor ısındıkça rölantide sorunsuz çalışmasını sağlar.

Kontrol modülü (PCM) egzoz gazı devridaiminin (EGR) verimliliğini etkileyebilecek düşük motor sıcaklıklarını tespit eder. Ayrıca ısıyı algılayarak motor aşırı ısınmadan önce bir sorun olduğunu bildirir.

Bir ürün veya alana nispeten özgü olan çoğu genel kodun aksine, P2181 kodu biraz belirsizdir. Bu arıza, motor sıcaklığı aralık dışındaysa algılanır ve ayarlanır.

Bu durumda, soğutma sistemi ya çok sıcak ya da çok soğuktur. Yani, motor sıcaklık değeri PCM’nin normal olarak kabul ettiğinden daha yüksek bir oranda değişirse kod ayarlanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2181 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor sıcaklık göstergesi normalden daha yüksek veya daha düşük bir sıcaklık gösteriyor.
 3. Motor durur veya kötü çalışır (özellikle soğuk çalıştırırken).
 4. Devirlerde dalgalanma veya rölantide çalışırken durma girişimleri.
 5. Araç motorunun aşırı ısınması.
 6. Soğutma fanları düzgün çalışmıyor.

P2181 hatası ciddi bir hata değildir, araç çalışabilir ve sürmeye devam edebilir. Ancak, yanlış ısı değişimi daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden, bu sorun mümkün olan en kısa sürede çözülmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2181, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • ECT sensörü arızalandı.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi bozuk.
 • Soğutma suyu sıcaklık sensörü kablo demeti veya konnektörü hasarlı.
 • Motor soğutma suyu seviyesi düşük.
 • Motor soğutma suyu termostatı uygun sıcaklıkta açılmıyor.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2181 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2181’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun. P2181 hatasının ne zaman ve hangi koşullar altında ortaya çıktığını öğrenmek için.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve hatanın tekrar oluşup oluşmadığını öğrenmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin (motor soğuk olmalıdır).
 4. Sensörle ilgili elektrik kablolarını ve bağlantılarını gevşeklik ve hasar açısından gözle kontrol edin. Gerekirse arızaları onarın.
 5. ECT sensörü arızalıysa, değiştirin.
 6. Termostatı test edin; arızalıysa değiştirin.
 7. Hata kodunu bilgisayar belleğinden tekrar silin, sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2181 hatasını düzeltmenin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden ve gevşek kabloları sabitlediğinizden emin olun. Yanmış bir tel bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun.

Soğutma sıvısını ve termostatı kontrol edin

Hem radyatördeki (soğukken) hem de soğutma suyu taşma deposundaki soğutma suyu seviyesinin doğru olup olmadığını kontrol edin. Sızıntı olup olmadığını ve sızdırmazlık kapağının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Sistemde yeterli soğutma sıvısı yoksa, motor düzgün ısınmayabilir. Çünkü sıcaklık sensörü soğutma sıvısı ile temas halinde değilse sıcaklığı okumayacaktır.

Temassız bir termometre veya gerçek zamanlı akış tarama aleti kullanarak motorun düzgün ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Normalde üst radyatör hortumu termostat açılana kadar nispeten soğuk kalmalıdır. Bundan sonra hızla ısınacaktır.

Termostat açıksa, soğutma sıvısı sürekli akarak motorun çalışma sıcaklığına ulaşmasını engeller. Bu aynı zamanda P2181 arıza kodunun nedeni de olabilir.

10-15 dakika çalıştıktan sonra motor sıcaklığını kontrol etmek için bir termometre veya teşhis aleti kullanın. Sıcaklık çalışma sıcaklığına ulaşmazsa ECT sensörünü kontrol edin.

Soğutma sıvısı sıcaklık sensörünü (ECT) kontrol edin

Sensörde kablo veya konektör hasarı olup olmadığını gözle kontrol edin ve gerekirse onarın. Ardından bir OBD2 tarayıcı bağlayın, motor sıcaklığı aşırı yüksekse, yaklaşık 140°C, bu normal değildir.

Motordaki sensörü ayırın ve değerin örneğin 10°C düşüp düşmediğine bakın. Eğer öyleyse, sensör muhtemelen arızalıdır, dahili olarak kısa devre yapmış ve PCM’ye düşük dirençli bir sinyal iletilmesine neden olmuştur.

Ancak, sorunun kablolarda değil sensörde olduğundan tamamen emin olmak istiyorsanız, bir test yapabilirsiniz. Bir ohmmetre kullanarak sensörün toprağa karşı direncini kontrol edin. Normal bir sensörün direnci araca bağlı olarak biraz değişecektir.

Ancak genel olarak, motor sıcaklığı 95 santigrat derece civarındaysa, direnç 200 ohm civarında olacaktır. 20°C civarındaki sıcaklıklarda direnç 10.000 ohm’un üzerinde olacaktır.

Sensörün direncinin motor sıcaklığınızla eşleşip eşleşmediğini belirlemek için bu testi kullanın. Motorunuzun sıcaklığıyla eşleşmiyorsa, muhtemelen arızalı bir sensörünüz vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2181 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi (A4, Q5)
 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler (300C, Grand Voyager, Sebring, Town and Country)
 • Dodge (Avenger, Caliber, Challenger, Charger, Grand Caravan, Journey, Magnum, RAM)
 • Hyundai (Solaris)
 • Jeep (Liberty)
 • Porsche (Cayenne)
 • Volkswagen (Beetle, Bora, Eos, Jetta, Passat, Touareg)

Arıza kodu P2181 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0118, P0128, P0171, P0420, P0442, P2400.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin