Hata kodu P2189 – sistem rölantide çok zayıf (Bank 2)

Hata kodu P2189 “sistem rölantide çok zayıf (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “System Too Lean at Idle (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2189 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2189 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2189 – sistem rölantide çok zayıf (Bank 2)

Kod belirsizdir ve Kontrol motoru ışığı görüntülenmeyebileceğinden her zaman görünür olmayabilir. Yani bir arıza tespit tarayıcınız yoksa, bunun farkında olmayabilirsiniz. Bu kodu bir teşhis stratejisi olmadan kırmak zordur. Rölantide bir yakıt karışımı sorunu genellikle bir tarayıcı ile diğer hatalar okunurken tespit edilir.

Hata kodu, rölantide yakıt karışımının çok fakir olduğu (çok fazla hava ve yeterli yakıt olmadığı) anlamına gelir. “Bank 2” bilgisi, bir numaralı silindirin bulunmadığı tarafta bir sorun olduğunu gösterir. P2187 kodu aynı koddur ancak 1. Bank içindir (bir numaralı silindirin olduğu taraf).

P2189 hata senaryosuna neden olabilecek bileşenlerin kapsamlı bir listesi vardır. Ancak daha fazlası ile, teşhis prosedürü karmaşık değildir, sadece zaman alıcıdır. Hatayı bulma stratejisi, sorunların gözlemlenmesini ve not edilmesini gerektirir. Kontrol daha sonra en yaygın olanlarla başlar ve devam eder.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2189 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Araba rölantide çalışırken stop ediyor.
 2. Özellikle sıcak olduğunda çalıştırması zordur.
 3. Çok düzensiz rölanti (devir dalgalanıyor).
 4. P2189 hatasına ek kodlar eşlik eder.
 5. Islık sesleri.
 6. Turbo boost çalışırken daha düşük rakamlar.
 7. Yakıt kokusu.

P2189 hatası, aracın motorunun performansını doğrudan etkilediği için ciddi bir hata olarak değerlendirilmeye değerdir. Çok fakir bir karışım motorun düzensiz çalışmasına neden olarak yolda daha fazla tehlike yaratabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2189, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • O₂ (ön) sensörü arızalı.
 • Valf kapağı contası aşınmış.
 • Sızdıran veya gevşek yağ doldurma kapağı.
 • Manifoldun kendisinden dolayı kütle akış sensöründen sonra emme manifolduna hava sızıyor. Bağlantısı kesilmiş veya çatlamış vakum hortumları, MAP sensöründe sızıntı, turboşarj bypass’ında sızıntı veya açık kalmış. Fren servosu hortumunda sorun veya EVAP sistemi hortumlarında sızıntı.
 • MAP sensörü arızalı.
 • EVAP boşaltma valfi.
 • Yakıt enjektörü sızdırıyor.
 • Yakıt basınç regülatörü arızalı.
 • Egzoz sistemi sızdırıyor.
 • Valf düzgün çalışmıyor, valf düzgün çalışmıyor.
 • ECM (motor kontrol bilgisayarı) arızası.
 • O₂ (ön) ısıtıcı arızalı.
 • Yakıt filtresi tıkalı.
 • Yakıt pompası aşınmış ve düşük basınç üretiyor.
 • Kütle hava akış sensörü arızalı.

Arıza kodu P2189 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2189’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Yakıt doldurma kapağını çatlaklar, sızıntılar ve işlev açısından kontrol edin.
 2. Kaputu kaldırın ve yağ doldurma kapağının sıkıca kapalı olduğunu kontrol edin.
 3. Ek kodlar mevcutsa, bunları kontrol ederek ve düzelterek başlayın.
 4. Kütle hava akış sensöründen başlayarak hava kaçağı olup olmadığına bakın. Sensör ile giriş manifoldu arasındaki hortumu veya bağlantıyı manifolda kadar kontrol edin. Çatlak veya gevşek bağlantı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Giriş manifolduna ve ayrıca fren servosu vakumuna bağlı tüm vakum hortumlarını dikkatlice kontrol edin. MAP sensörüne giden hortumu ve varsa turbo şarjına giden tüm hortumları kontrol edin.
 6. Motor çalışırken, bir karbüratör temizleyici kutusu kullanın. Emme manifoldunun tabanı etrafına az miktarda püskürtün. Ayrıca iki parçadan oluşuyorsa iki yarının birleştiği yerde. Manifolddaki sızıntılar için egzoz gazı devridaiminin tabanının etrafına püskürtün. Bir sızıntı tespit edilirse devir artacaktır.
 7. PCV valfini ve hortumunu sızıntı açısından kontrol edin.
 8. Yakıt enjektörlerinde harici yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.
 9. Yakıt basınç regülatörünü vakum hortumunu çıkartıp sallayarak yakıt olup olmadığını kontrol edin. Varsa, değiştirin.
 10. Motoru kapatın ve yakıt dağıtım borusundan enjektörlere giden Schrader valfine bir yakıt basınç göstergesi yerleştirin. Motoru çalıştırın ve yakıt basıncını rölantide ve 2500 rpm’de tekrar not edin. Bu rakamları aracınız için internette bulunan referans yakıt basıncı ile karşılaştırın. Hacim veya basınç kabul edilebilir aralığın dışındaysa, pompayı veya filtreyi değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Arızayı belirleme stratejisi bir test sürüşü ve herhangi bir semptomun gözlemlenmesiyle başlar. Bir sonraki adım, bir kod tarayıcı (herhangi bir otomobil yedek parça dükkanında bulunabilir) kullanmak ve ek kodları taramaktır.

P2189 hatası yakıt karışımının özellikle rölantide fakir olduğunu gösterir. Bu, çok sayıda bileşen nedeniyle ortaya çıkabilen temel bir koddur. Ancak, hatalı parçalardan kaynaklanan başka hatalar da olabilir.

Test sürüşü hiçbir belirtiye yol açmazsa, orijinal bir kod olmayabilir. Başka bir deyişle, yakıt karışımı tükenmez. Hata kodunun ayarlanmasından bilgisayar veya oksijen sensörü sorumludur.

Her araçta en az iki oksijen sensörü bulunur – biri katalitik konvertörden önce ve diğeri katalitik konvertörden sonra. Bu sensörler yanma sonrasında egzozda kalan serbest oksijen miktarını bildirir ve bu da yakıt oranını belirler.

Ön sensör öncelikle karışımdan sorumludur, egzozun arkasındaki ikinci sensör ön sensörle karşılaştırma için kullanılır. Katalitik konvertörün doğru çalışıp çalışmadığını belirlemek için.

Yüzer rölanti varsa veya diğer belirtilerden biri mevcutsa, sürece en olası nedenle başlayın. Ya ölçülmemiş hava emme manifolduna akıyor (sensörü geçerek emiyor) ya da yakıt basıncı yok.

Diğer bileşenler Tech 2 tarayıcı ve programlayıcıya sahip bir servis merkezi tarafından kontrol edilmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2189 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Kia (Sedona)
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda (6)
 • Mercedes-Benz
 • Porsche (Cayenne)
 • Volkswagen (Touareg)

Arıza kodu P2189 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0026, P0174, P0300, P0302, P0304, P0306, P2179, U0447.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin