Hata kodu P2193 – yüksek yükte sistem çok zayıf (Bank 2)

Hata kodu P2193 “yüksek yükte sistem çok zayıf (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “System Too Lean At Higher Load (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2193 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Hata P2193, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2193 – yüksek yükte sistem çok zayıf (Bank 2)

P2193 arıza kodu temel olarak hava/yakıt oranı sensörü tarafından sağlanan değerle ilgilidir, daha yaygın olarak oksijen sensörü (egzozda bulunur) olarak adlandırılır. Bu, aracın PCM’sinin (güç aktarım kontrol modülü) motora enjekte edilen yakıt miktarını izlemesine yardımcı olur.

Özellikle, PCM fakir bir karışım tespit eder, bu da hava/yakıt oranında çok fazla hava olduğu anlamına gelir. Bu kod 2. sıra için ayarlanmıştır, 1 numaralı silindiri içermeyen bir silindir grubunu temsil eder. Bu mekanik bir arıza veya bir elektrik devresi arızası olabilir. Araç üreticisine ve yakıt sistemine bağlıdır.

Sorun giderme prosedürleri üreticiye, yakıt sistemi tipine, kütle hava akış (MAF) sensörü tipine ve kablo renklerine bağlı olarak değişebilir. Ayrıca hava/yakıt/oksijen oranı sensörünün (AFR/O₂) tipi.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2193 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki motoru kontrol edin uyarı ışığı yanar.
 2. Çekiş eksikliği, güç eksikliği.
 3. Rölanti devrinde veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 4. Artan yakıt tüketimi.

Arızayı belirlemeden önce diğer tüm kodlar teşhis edilmelidir. Diğer kodların görüntülenmesine neden olan sorunlar da P2193 kodunun ayarlanmasına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2193, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hava/yakıt/oksijen sensörü (AFR / O₂) arızalı.
 • Arızalı kütle hava akış sensörü (MAF).
 • Büyük olasılıkla, şanzıman kontrol modülü (PCM) arızalıdır.

Arıza kodu P2193 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2193’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Yakıt basınç regülatörü dahil yakıt sistemi.
 2. Yakıt basınç sensörü.
 3. Yakıt enjektörleri.
 4. Katalitik konvertörden sonra O₂ sensörü.
 5. EVAP sistemi, boşaltma kontrol valfi dahil.
 6. AFR / O₂ sensörü motorun fakir karışımda bile normal çalıştığını gösteriyorsa, diğer tüm sorunlar giderilmişse PCM’den şüphelenilebilir.

P2193 hata kodunu gidermek ve düzeltmek için hava/yakıt/oksijen sensörünü (AFR/O₂) kontrol edin. Sürekli olarak motorun fakir bir karışımla çalıştığını gösteriyorsa, motorun zengin çalışmasına neden olabilecek tüm varyasyonları belirleyin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

İlk adım her zaman aracınızla ilgili Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. P2193 sorununuz üretici tarafından düzeltildiği bilinen bir sorun olabilir. Bu, teşhis sırasında size zaman ve para kazandırabilir.

Ardından aracınızdaki hava/yakıt/oksijen oranı sensörünü ve kütle hava akış sensörünü bulun. Bulunduğunda, konnektörleri ve kabloları görsel olarak inceleyin. Sürtünme, aşınma, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörleri ayırın ve konektörlerin içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Paslı, yanmış veya başka bir şekilde hasar görmüş görünüp görünmediklerine bakın. Terminal temizliği gerekiyorsa herhangi bir parça dükkanından elektrik kontak temizleyicisi satın alabilirsiniz.

Bu mümkün değilse, temizlemek için tıbbi alkol ve hafif plastik kılları olan bir fırça alın. Daha sonra kurumaya bırakın, biraz dielektrik gres alın ve kontakları korumak için kaplayın.

Bir tarama aletiniz varsa, arıza teşhis kodlarını bellekten silin ve kodun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, sorun büyük olasılıkla bağlantıyla ilgilidir.

Sensörü kontrol edin

P2193 kodu geri gelirse, PCM üzerindeki kütle hava akış sensörü voltaj sinyalini kontrol etmemiz gerekir. Diyagnostik aletinde kütle hava akış sensörü voltajını izleyin.

Diyagnostik aleti mevcut değilse, dijital bir voltmetre kullanarak kütle hava akış sensöründen gelen sinyali kontrol edin. Sensör bağlıyken, voltmetrenin kırmızı ucu kütle hava akış sensörü sinyal ucuna bağlanmalıdır. Ve voltmetrenin siyah kablosu topraklanmalıdır, yani toprağa gitmelidir.

Motoru çalıştırın ve kütle hava akış sensörü giriş sinyalini izleyin. Motor devri arttıkça, kütle hava akış sensörü sinyali de artmalıdır.

Belirli bir RPM’de voltajın ne olması gerektiğini bildiren bir tablo olabileceğinden, üreticinin teknik özelliklerini kontrol edin. Bu başarısız olursa, kütle hava akış sensörünü değiştirin ve tekrar deneyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2193 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Ford (Focus)
 • Hyundai
 • Infiniti
 • Kia
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (C230)
 • Mini
 • Volkswagen (Touareg)

Arıza kodu P2193 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2191, P2192, P2194, P2263, P3539.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin