Hata kodu P2197 – O2 sensörü sinyali zayıfta sıkışmış (Bank 2, Sensör 1)

Hata kodu P2197 “O2 sensörü sinyali zayıfta sıkışmış (Bank 2, Sensör 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O2 Sensor Signal Stuck Lean (Bank 2, Sensor 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2197 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II kodu P2197 genel bir güç aktarım sistemi kodudur. Tüm araç üreticileri tarafından “Zengin karışım konumunda O₂ sensörü sinyal sıkışması (Bank 2, Sensör 1)” olarak tanımlanır. Burada Küme 2, 1 numaralı silindiri içermeyen bir silindir grubunu ifade eder.

Hata kodu P2197 – O2 sensörü sinyali zayıfta sıkışmış (Bank 2, Sensör 1)

Normal çalışma sırasında O₂ sensörü egzoz akımının oksijen içeriğindeki değişikliklere tepki verir.  Sensör tipine bağlı olarak, sinyal voltajındaki veya elektrik direncindeki değişiklikleri algılar. PCM bunu hava-yakıt oranını ideal 14,7:1 oranına mümkün olduğunca yakın tutmak için kullanır.

Tamamen işlevsel bir oksijen sensörü değişmeyen bir sinyal voltajı veya direnci üretemez. Tipik sinyal voltaj aralığı 0,1 volt ila 0,9 volt arasındadır.

0,45 voltluk bir değerle bu, yakıt-hava karışımının ideal 14,7:1 oranına mümkün olduğunca yakın olduğu orta noktayı temsil eder.

Bu nedenle, karışımdaki hava/yakıt oranının önemli bir süre boyunca sabit kalması pek olası değildir. Bu nedenle, PCM sensör sinyal voltajında veya direncinde bir değişiklik tespit etmediğinde. Kod P2197 ayarlanır ve uyarı lambası yanar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2197 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki motoru kontrol edin uyarı ışığı yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve rölanti devrinde durma girişimleri.
 3. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 4. Motor performansında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 7. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P2197 arıza kodunun ciddiyeti orta ile yüksek arasında değişir. Ancak, uzun bir süre tedavi edilmezse, katalitik konvertör arızasına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2197, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Oksijen sensörü O₂ veya ısıtıcı arızalı.
 • Kablo demetinde açık veya kısa devre.
 • Yakıt basıncı veya yakıt enjektörü ile ilgili sorun.
 • Motorda sızdıran emme havası veya vakum.
 • Arızalı kütle hava akış sensörü (MAF).
 • Yakıt basınç regülatörünün yanı sıra arızalı sensör.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2197 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2197’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kablo demetini ve konnektörleri inceleyin.
 2. Vakum hatlarını gözle kontrol edin.
 3. Yakıt basınç testi yapın.
 4. Sensörlerde arıza olup olmadığını test edin. Gerekirse değiştirin.
 5. PCM modülünü test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2197 arızasının diyagnozuna başlarken, sensöre giden kabloları ve konnektörleri inceleyin, aşınma, erimiş bağlantı olup olmadığını kontrol edin, gerekirse onarın. Vakum hatlarını gözle kontrol edin. Sorunun bir vakum kaçağı olduğu tespit edilirse, tüm vakum hatlarının değiştirilmesi akıllıca olacaktır.

O₂ oksijen sensörünü araçtan çıkartın ve kirlenme, hasar veya tortu açısından inceleyin. Kirli veya hasarlı oksijen sensörlerinin temizlenemeyeceğini veya onarılamayacağını unutmayın.

Sensörü değiştirirken, tüm kabloların doğru şekilde bağlandığından ve sıcak egzoz sistemi bileşenlerinden uzağa yönlendirildiğinden emin olun. Diğer bileşenlerde sürtünme veya aşınmayı önlemek için sıkıca sabitleyin.

P2197 arıza kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için test sürüşü yapın, ki bu pek olası değildir. Ancak geri dönerse, değiştirilen sensörün de arızalı olması veya PCM’deki izleme devrelerinin arızalı olması muhtemeldir.

Aracınız için güncel servis bültenlerini (TSB) kontrol edin. Bazı durumlarda PCM kalibre edilebilir ve sorun çözülebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2197 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford (Escape, Expedition, Explorer, F-150, Freestar, Mustang, Taurus)
 • Lexus (ES350, IS250, RX350)
 • Lincoln
 • Mazda (Tribute)
 • Mercedes-Benz (Sprinter, Vito)
 • Toyota (Avensis, Camry, Land Cruiser, Prado, Tundra)

Arıza kodu P2197 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0051, P0153, P0156, P0171, P0172, P0174, P0175, P0356, P2195, P2196, P2198, C1201.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin