Hata kodu P2208 – azot oksitleri sensörü isıtıcı algılama devresi arızası (Bank 1)

Hata kodu P2208 “azot oksitleri sensörü isıtıcı algılama devresi arızası (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Nitrogen Oxides (NOx) Sensor Heater Sense Circuit Malfunction (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2208 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnoz kodu P2208, azot oksit sensörü ısıtıcı devresinde (Bank 1) bir arıza olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) NOx sensörü ısıtıcısının kendisinde veya devresinde bir arıza tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2208 – azot oksitleri sensörü isıtıcı algılama devresi arızası (Bank 1)

PCM, egzozdaki nitrojen oksit seviyesini izlemek için NOx sensörlerini kullanarak salınan hidrokarbon miktarının bir göstergesini sağlar. NOx, dizel motorların ürettiği ana kirleticilerden biridir.

NOx sensörü ısıtıcı devresi, sensörün ısınma süresini hızlandırmak için gerekli olan sensörün ön ısıtmasından sorumludur. Bu, onu ısıtmak için yalnızca egzoz sıcaklığına güvenmeden etkili bir şekilde çalışma sıcaklığına getirir.

PCM azot oksit sensörü ısıtıcı devresinde (Bank 1) bir arıza tespit ettiğinde, P2208 kodunu belirler ve uyarı lambası yanar. Kod, kontrol modülü bu NOx sensörü ısıtıcı devresinden gelen çıkış seviyesinde bir sorun tespit ettiğinde görünür.

Gösterge lambası yanıp sönerse, katalitik konvertörü etkileyebilecek ciddi bir sorun olduğunu gösterir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2208 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Zararlı emisyonlarda artış.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Motor performansında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Aşırı egzoz dumanı.
 7. Araç bir emisyon testinden geçemeyebilir.

P2208 hatası çok ciddi olarak değerlendirilmez, ancak her sorunda olduğu gibi çözülmesi tavsiye edilir. Bu kodla, emisyonlar aşılacağı için emisyon testinde başarısız olma olasılığınız yüksektir.

Hata nedenleri

Kodu P2208, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • NOx sensöründe arızalı ısıtıcı.
 • Arızalı veya hasarlı NOx sensörü.
 • NOx sensörünün üzerinde kir var.
 • Hasarlı veya aşınmış NOx sensörü konnektörü.
 • Hasarlı kablo tesisatı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2208 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2208’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2208 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod yeniden ortaya çıkarsa, NOx sensörüne giden kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. NOx sensörünü inceleyin ve test edin, arızalıysa gerekirse değiştirin.
 5. Sebep arızalı PCM ise, değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sensörde, kablolarda ve konektörlerde gözle görülür hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından tarama aleti ile diyagnostik prosedürünü başlatın. P2208’in tek arıza olup olmadığını belirlemek için, eğer değilse, önce diğer arıza kodlarını çözmeye değer olabilir.

Arızalı veya aşınmış konnektörler bulunmazsa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde inceleyin. Hasarlı kabloları gerektiği gibi onarın veya değiştirin.

Kabloları ve NOx sensörünü kontrol edin

Kablolarda gözle görülür bir hasar yoksa, referans voltaj, topraklama, direnç ve süreklilik testi yapmaya hazırlanın. PCM’ye zarar vermemek ve kısa devreyi önlemek için sensörü kablo demetinden ayırdığınızdan emin olun.

NOx sensörü kontrol devresinin bir parçasıdır, o da test edilmelidir. Sensördeki tüm okumaları kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın. Okunan değer belirtilen aralığın veya değerin dışındaysa sensörü değiştirin.

NOx sensörünü değiştirirken tüm bağlantıların sağlam olduğundan ve tüm kabloların sıcak bileşenlerden uzakta sabitlendiğinden emin olun. Ardından motoru çalıştırın ve yeni sensörün kapalı döngü moduna geçmesini sağlamak için normal sıcaklığa kadar ısınmasını bekleyin.

P2208 hatasının ana nedeni arızalı bir NOx sensörüdür, bu nedenle değiştirilmesi sorunu çözmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2208 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Jeep
 • Mercedes-Benz (Sprinter, Vito, W211)
 • Volkswagen (Golf)

Arıza kodu P2208 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2209, P2210, P2211, P2212.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin