Hata kodu P2214 – azot oksitleri sensörü devre aralığı/performansı (Bank 2)

Hata kodu P2214 “azot oksitleri sensörü devre aralığı/performansı (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Nitrogen Oxides (NOx) Sensor Circuit Range/Performance (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2214 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnoz kodu P2214, azot oksit sensörü devresinin (Bank 2) çalışma aralığında bir uyumsuzluk olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) NOx sensörünün kendisinde veya kontrol devresinde bir arıza veya hata tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2214 – azot oksitleri sensörü devre aralığı/performansı (Bank 2)

Kontrol modülü, motorunuzun verimli, güvenilir ve çalışır durumda kalmasını sağlamak için sayısız sensörü izler. Ayrıca emisyonları aktif olarak izler ve atmosfere mümkün olduğunca az hidrokarbon salınmasını sağlar.

PCM, egzozdaki nitrik oksit seviyesini izlemek için NOx sensörlerini kullanarak salınan hidrokarbon miktarının bir göstergesini verir. NOx, dizel motorların ürettiği ana kirleticilerden biridir.

ECM, NOx sensörlerinin veya devrelerinin çalışma aralığında bir uyumsuzluk tespit ettiğinde P2214 ve ilgili kodları etkinleştirir. Çoğu durumda, özellikle sensör çalışma koşulları göz önüne alındığında, bu mekanik bir arıza olacaktır.

PCM, NOx sensörü veya kontrol devresi ile bir çalışma aralığı uyuşmazlığı tespit ettiğinde, P2214 kodunu ayarlar ve ardından uyarı lambası yanar. Uyarı lambasının yanıp sönmesi, katalitik konvertörü etkileyebilecek ciddi bir soruna işaret eder.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2214 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Gösterge panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Zararlı emisyonlarda artış.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Yük altında veya rölantide ateşleme atlıyor.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Aşırı egzoz dumanı.

P2214 hatası çok ciddi olarak değerlendirilmez, ancak her sorunda olduğu gibi çözülmesi tavsiye edilir. Bu kodla, emisyonlar aşılacağından emisyon testinde başarısız olma olasılığınız daha yüksektir.

Hata nedenleri

Kodu P2214, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı veya hasarlı NOx sensörü.
 • NOx sensörünün üzerinde kir var.
 • Hasarlı veya aşınmış NOx sensörü konnektörü.
 • Hasarlı kablo tesisatı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2214 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2214’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2214 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod yeniden belirirse, NOx sensörüne giden kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarını kontrol edin. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. NOx sensörünü inceleyin ve test edin, arızalıysa gerekirse değiştirin.
 5. Sebep arızalı PCM ise, değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sensörde, kablolarda ve konektörlerde gözle görülür hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından bir tarama aleti kullanarak diyagnostik prosedürünü başlatın. P2214 hatasının tek hata olup olmadığını belirlemek için, eğer değilse, önce diğer arıza kodlarını sıralamak faydalı olabilir.

Hasarlı veya aşınmış konnektörlerde herhangi bir sorun bulunmazsa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde inceleyin. Hasarlı kabloları gerektiği gibi onarın veya değiştirin.

Kabloları ve NOx sensörünü kontrol edin

Kablolarda gözle görülür bir hasar yoksa, referans voltaj, topraklama, direnç ve süreklilik testi yapmaya hazırlanın. PCM’ye zarar vermemek ve kısa devreyi önlemek için sensörü kablo demetinden ayırdığınızdan emin olun.

NOx sensörü kontrol devresinin bir parçasıdır, o da test edilmelidir. Sensördeki tüm okumaları kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın. Okunan değer belirtilen aralığın veya değerin dışındaysa sensörü değiştirin.

NOx sensörünü değiştirirken tüm bağlantıların sağlam olduğundan ve tüm kabloların sıcak bileşenlerden uzakta sabitlendiğinden emin olun. Ardından motoru çalıştırın ve yeni sensörün kapalı döngü moduna geçmesini sağlamak için normal sıcaklığa kadar ısınmasını bekleyin.

P2214 hatasının ana nedeni arızalı bir NOx sensörüdür, bu nedenle değiştirilmesi sorunu çözmelidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2214 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • GMC
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Volkswagen

Arıza kodu P2214 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2213, P2215, P2216, P2217.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin