Hata kodu P2229 – barometrik basınç sensörü “A” devresi yüksek

Hata kodu P2229 “barometrik basınç sensörü “A” devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Barometric Pressure (BARO) Sensor “A” Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2229 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II diyagnoz kodu P2229 yüksek barometrik basınç sensörü (BARO) sinyal gücü olarak tanımlanır. Barometrik basınç sensörü okumaları mevcut motor yükü ve gaz kelebeği açıklığı ile tutarsız olduğunda ayarlanır. Ayrıca manifold mutlak basınç sensörü (MAP) okumaları ile ilişkili olmadıklarında.

Hata kodu P2229 – barometrik basınç sensörü

Çoğu Güç Aktarım Kontrol Modülü (PCM), motora optimum hava/yakıt oranını doğru bir şekilde sağlamak için çeşitli sayıda ölçüme dayanır. Tipik olarak, Mutlak Manifold Basıncı (MAP) sensörleri de mevcut olduğunda Barometrik Hava Basıncı (BARO) sensörleri kullanılır.

BARO sensörleri atmosferik basıncı ölçmek için kullanılır. Bu değer, yakıt karışımlarının belirlenmesi için ayrılmaz bir parçadır. Motor kontrol ünitesinin atmosferik basınç ile emme manifoldundaki basıncı karşılaştırması gerekir. Yakıt karışımını yolculuğun belirli bir döneminde sürücünün ihtiyaçlarına uyacak şekilde ince ayarlamak için.

Tamamen işlevsel bir sistemde, MAP ve emme havası sıcaklığı (IAT) sensörleri de PCM için giriş verileri sağlar.

Birleştirilmiş veriler (her üç sensörden gelen) sonuçta gaz kelebeği açıklığının derecesini belirler. Ateşleme zamanlamasına uyum sağlamak için yakıt beslemesinin hacmi ve zamanlamasının yanı sıra. Bu, motorun herhangi bir zamanda optimum performansla çalışmasını sağlar.

Atmosferik basınç sensörü (BARO) giriş değeri referans gerilim ile karşılaştırılır. Yüksek sinyal art arda dört saniye sürerse, PCM P2229 kodunu ayarlayacak ve arıza gösterge lambası yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2229 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor durur veya kötü çalışır.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Yük altında veya rölantide ateşleme atlıyor.
 5. Azaltılmış gaz tepkisi.
 6. Motor performansında azalma.
 7. Yakıt kokusu.
 8. Kötü hızlanma.
 9. Artan yakıt tüketimi.
 10. Bazı durumlarda kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P2229 arızası, motor sorunlarına neden olabileceğinden ciddi bir arızadır. Ancak, herhangi bir belirti yoksa ve sadece Kontrol Motoru ışığı yanıyorsa, OBD-II sistemi yeniden başlatılabilir ve araç normal şekilde çalışmaya devam eder.

Hata nedenleri

Kodu P2229, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı veya hasarlı atmosferik basınç sensörü (BARO).
 • Hasarlı veya aşınmış hava barometrik basınç sensörü konnektörü.
 • Hasarlı kablo demeti.
 • BARO okumalarında değişikliğe neden olan mekanik kusur.
 • Katalitik konvertör tıkalı.
 • Oksijen veya NOx sensörlerinin önünde ciddi egzoz gazı sızıntısı.
 • Arızalı gaz kelebeği konum sensörü
 • Arızalı veya kirlenmiş kütle hava akış sensörü (MAF).
 • Manifold basınç sensörü arızalı.
 • Emme havası sıcaklık sensörü (IAT) arızalı.
 • Motor kötü mekanik durumda veya bir veya daha fazla silindirde sürekli tekleme kodları.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2229 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2229’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Arıza kodlarını bilgisayar belleğinden silin ve P2229 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kod tekrar görünürse, BARO, MAP, MAF veya TPS sensörlerine giden tüm kabloları ve ilgili konnektörleri kontrol edin. Kırık veya yıpranmış olmadıklarından emin olun. Gerekirse onarın veya değiştirin.
 4. Bu sensörleri inceleyin ve test edin.
 5. Gerekirse arızalı sensörleri değiştirin.
 6. Sebep arızalı bir PCM modülü ise, değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Sensörlerde, kablolarda ve konektörlerde gözle görülür hasar olup olmadığını kontrol edin. Ardından bir tarama aleti kullanarak diyagnostik prosedürünü başlatın. P2229 hatasının tek hata olup olmadığını belirlemek için, eğer değilse, önce diğer arıza kodlarını sıralamak faydalı olabilir.

Hasarlı veya aşınmış konnektörlerle ilgili herhangi bir sorun yoksa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir şekilde inceleyin. Hasarlı kabloları gerektiği gibi onarın veya değiştirin.

Tıkalı hava filtresi, katalitik konvertör hasarı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca hasarlı veya bağlantısı kesilmiş hava girişi, yerinden çıkmış veya kırılmış vakum hatları ve emme hattında tıkanıklıklar olup olmadığına bakın. Gerekirse hortumları, kanalları, filtre elemanını veya vakum hatlarını değiştirin.

BARO sensörünü kontrol edin

Kod devam ederse, BARO sensörü konnektöründeki referans voltajını kontrol edin. Ayrıca, özellikle PCM ile BARO sensörü konnektörü arasındaki sinyal kablosunda topraklamayı ve sürekliliği kontrol edin. Direnç sonsuz ise, atmosferik basınç sensörü sinyal devresindeki arızayı onarın.

Devre sürekliliği tamamsa, tarama aletini araca bağlayarak BARO sensörünün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. BARO sensöründen gelen voltaj kademeli olarak 5 volttan 1 volta veya biraz daha azına düşmeli ve tekrar yaklaşık 5 volta yükselmelidir. Sinyal voltajı üreticinin spesifikasyonuna göre değişmezse, sensörü değiştirin.

Genellikle, BARO sensörü değerleri motor çalışma koşullarından bağımsız olarak 4,5 voltta takılı kalabilir. Bu, sinyal kablosu ile 5 volt referans kablosu arasında bir kısa devre olduğunu gösterir. Gerekirse, kısa devreyi ortadan kaldırmak için kabloları onarın.

BARO sensörü konnektörü ayrıldığında sinyal hattında voltaj yoksa, dahili bir kısa devre vardır ve sensör değiştirilmelidir.

Bazı durumlarda PCM arızalı veya bozulma sürecinde olabilir. Ancak bu son derece nadir görülen bir durumdur. Bu nedenle, değiştirmeden önce her şeyi tekrar iyice kontrol etmek en iyisidir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2229 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura (TL)
 • BMW
 • Cadillac
 • Chevrolet (Malibu)
 • Ford (Transit)
 • GMC
 • Honda (Accord)
 • Hyundai
 • Isuzu (Trooper)
 • Mazda (3, 6)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (L200)
 • Saab
 • Suzuki (Grand Vitara)
 • Volvo

Arıza kodu P2229 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0237, P2226, P2227, P2228, P222F, P2230.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin