Hata kodu P2237 – O2 sensörü pozitif devre kontrol devresi açık (Bank 1, Sensör 1)

Hata kodu P2237 “O2 sensörü pozitif devre kontrol devresi açık (Bank 1, Sensör 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O2 Sensor Positive Circuit Control Circuit Open (Bank 1, Sensor 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2237 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P2237, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) silindir bloğu 1 için oksijen sensörü 1’de bir açık artı devre tespit ettiği anlamına gelir. Egzoz gazlarındaki oksijen içeriğini izlemek için. PCM, katalitik konvertör verimliliğinin yanı sıra ısıtmalı oksijen sensörlerinden (HO2S) gelen girdileri de kullanır.

Hata kodu P2237 – O2 sensörü pozitif devre kontrol devresi açık (Bank 1, Sensör 1)

Oksijen sensörleri, havalandırmalı çelik muhafazanın merkezinde bulunan bir zirkonyum dioksit algılama elemanı ile tasarlanmıştır. Algılama elemanı ile oksijen sensörü kablo demeti konnektöründeki teller arasına küçük platin elektrotlar lehimlenmiştir. O₂ sensörü kablo demeti konnektörü, lambda sensörü kablo demetini PCM konnektörüne bağlayan Kontrolör Alan Ağına (CAN) bağlıdır.

Her HO2S sensörü, algılama elemanı borunun merkezine daha yakın olacak şekilde konumlandırılmıştır. Egzoz gazları oksijen sensörüne çelik muhafazadaki özel açıklıklardan girer ve algılama elemanının etrafından akar. Isınan hava oksijen iyonlarının enerji üretmesine neden olur ve bu enerji PCM tarafından voltaj olarak algılanır.

Titreşen oksijen iyonları platin katmanlar arasında hareket ettiğinde, HO2S çıkış voltajı değişir. PCM, oksijen sensörü çıkış voltajındaki bu değişiklikleri egzozdaki oksijen konsantrasyonundaki değişiklikler olarak algılar.

PCM kabul edilebilir parametreler dahilinde olmayan bir voltaj seviyesi tespit ederse. Hata kodu P2237 kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir.

Çoğu araçta gösterge lambasının yanması için (arıza durumunda) birkaç kontak çevrimi gerekecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2237 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Ek olarak, ateşleme teklemesi ve zayıf/zengin egzoz kodları mevcut olabilir.
 3. Motor gücü kaybı.
 4. Motor iyi hızlanmıyor veya hızlanma sırasında titreyebilir.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P2237 arıza kodu ciddi olarak kabul edilir. O₂ sensöründeki bir kısa devre çok düşük motor performansına ve çeşitli direksiyon sorunlarına yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2237, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Oksijen sensörü O₂ arızalı.
 • Bağlantı kablolarında ve konnektörde erimiş veya kırılmış şeklinde sorun.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2237 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2237’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Önce aracın yerleşik bilgisayarına bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Ardından PCM belleğinden hata kodlarını silin ve P2237 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar ortaya çıkarsa, kablo demetlerini ve konnektörleri kontrol edin.
 4. Sensörü test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın ve kayıtlı tüm kodları alın. Sonra onları temizleyin ve arabayı test edin. Herhangi bir kod görünmüyorsa, hata geçicidir. Eğer görünürse, teste devam edin.

Oksijen sensörüyle (HO2S) ilgili kablo demetini ve konnektörleri gözle kontrol edin. Herhangi bir hasar bulunursa hasarlı kabloları veya konektörleri değiştirin. Daha sonra hataları tekrar sıfırlayın, bir test sürüşü yapın ve tekrar okuyun.

P2237 kodu tekrar bulunursa, motoru çalıştırın. Rölantide normal çalışma sıcaklığına kadar ısınmasını bekleyin. Tarama aletini diyagnostik portuna bağlayın ve oksijen sensörü girişini gözlemleyin.

Oksijen sensörü O₂ normal çalışıyorsa, katalitik konvertörün önündeki voltaj sürekli olarak 1 ila 900 milivolt arasında değişecektir. Katalitik konvertörden sonraki sensörler de 1 ila 900 milivolt arasında dönecektir. Düzgün çalışmayan bir HO2S sensörü, motor iyi çalışır durumdaysa arızalı olarak değerlendirilmelidir.

HO2S sensörü tarama aleti veri akışında akü voltajı gösteriyorsa veya voltaj göstermiyorsa. HO2S sensörü konnektöründen gerçek zamanlı veri elde etmek için bir multimetre kullanın. Çıkış aynı kalırsa, HO2S sensöründe bir kısa devre vardır ve değiştirilmesi gerekecektir.

Tüm testler yapıldıktan sonra P2237 kodu hala görüntüleniyor olabilir, bu muhtemelen arızalı bir oksijen sensörü O₂ olduğunu gösterir. Ancak, sensör değiştirilene kadar arızalı bir PCM modülü de göz ardı edilemez.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2237 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura (MDX)
 • Audi (A6, Q5)
 • BMW
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai (Elantra)
 • Kia
 • Lexus
 • Mazda (3, 6)
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (207, 308)
 • Skoda (Octavia, Yeti)
 • Suzuki (Grand Vitara)
 • Toyota (Camry, Corolla, Prius, Tacoma)
 • Volkswagen (Golf)

Arıza kodu P2237 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0031, P2238, P2239, P2240, P2241, P2242.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin