Hata kodu P2263 – turboşarj/süperşarj takviye sistemi performans sorunu

Hata kodu P2263 “turboşarj/süperşarj takviye sistemi performans sorunu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger/Supercharger Boost System Performance Problem” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2263 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen arıza kodu P2263, kontrol modülünün (PCM) turboşarj veya süperşarj sisteminde bir sorun tespit ettiğini gösterir. Bu durumda bir performans sorunu tespit edilmiştir.

Hata kodu P2263 – turboşarj/süperşarj takviye sistemi performans sorunu

Cebri endüksiyon sistemlerinde, giriş basıncı o anda gerekli olan güce göre değiştirilmeli ve ayarlanmalıdır. Bu amaçla bir takviye ayar valfi kullanılır. Bu, motora ideal bir yakıt/hava karışımı sağlamak için motor kontrol modülü tarafından kontrol edilir ve izlenir.

Bu, turboşarj/şarjör kanatlarının mekanik olarak ayarlanmasıyla yapılır. Bıçaklar, yanma odasına hava besleyen süperşarj miktarını ayarlamaktan sorumludur. PCM süperşarjın kontrolünü kaybederse, motorun düzensiz çalışmasına neden olur.

Bu kod ya yakıt besleme sisteminde ya da arızalı bir turboşarj süperşarj sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Her iki sistem de birbirlerinin performansını doğrudan etkilemektedir.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) egzoz basıncında bir fark tespit ettiğinde arıza kodu P2263 ayarlanır. Fark, belirtilen eşikten daha az veya daha fazla olabilir.

Kontrol ünitesi daha sonra motor uyarı lambasını (MIL) yakar. Ve hata, şarj kontrol sisteminde bir arıza olarak hafızaya kaydedilir.

Kombine göstergedeki MIL kontrol lambasının yanması için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2263 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 3. Rölantide veya yük altında sarsıntılı/eksik ateşleme.
 4. Motor hızlandırılamaz ve takviye basıncı normalin altına düşer.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Beyaz veya siyah duman şeklinde aşırı egzoz emisyonları oluşabilir.
 8. Artan motor gürültüsü, çınlama ve tıkırtı da mevcut olabilir.
 9. Araç bir acil durum moduna girebilir.

Şiddet seviyesi semptomlara bağlı olarak orta ila yüksektir. P2263 hatası, dahili motor bileşenlerine zarar verme riskiniz olduğundan göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle cebri endüksiyon sistemindeki sorunları mümkün olan en kısa sürede gidermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P2263, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı turbo şarjı veya turbo şarjı parçaları.
 • Arızalı şarj basınç sensörü.
 • Sızdıran turboşarj by-pass valfi.
 • Hatalı kompresör basınç tahliye mekanizmaları.
 • Egzoz gazı geri basınç sensörü arızalı.
 • Katalitik konvertör tıkalı.
 • Konnektörlerde veya kontaklarda yüksek dirence neden olan korozyon.
 • Aşınmış veya kısa devre yapmış kablo demeti.
 • Sızdıran veya arızalı bir egzoz manifoldu.
 • Tıkalı veya hasarlı hava filtresi.
 • Vakum sisteminde hava sızıntısı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2263 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2263’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2263 hatasının tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Turboşarjın durumunu kontrol edin.
 4. Vakum hatlarında ve egzoz manifoldunda sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Hava filtresini kontrol edin, değiştirilmesi gerekebilir.
 6. Konnektör ve kablo tesisatını hasar, gevşeklik ve korozyon açısından test edin.
 7. Sistem sensörlerine ve valflere dikkat edin.
 8. PCM modülünü kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Türbinler tipik olarak dakikada 100.000 ila 150.000 devir gibi inanılmaz hızlarda dönerler. Dengesizliğe veya rulmanda temiz yağ eksikliğine karşı toleranssızdırlar.

P2263 hatası için diyagnoz işlemine en iyi şekilde en yaygın turbo sorunlarıyla başlanır. Bunlar için vakum ölçer ve komparatör gibi aletler gerekecektir.

Vakumun kontrol edilmesi

Motorun düzgün çalıştığını, ateşleme atlaması veya arızalı bir patlama sensörüyle ilgili kodlar olmadığını kontrol edin. Ardından, turboşarj çıkışındaki, intercooler’daki ve gaz kelebeği gövdesindeki kelepçelerin sıkı olup olmadığını kontrol edin.

Emme manifoldunu vakum hortumları da dahil olmak üzere her türlü sızıntı açısından inceleyin. Kolu gaz kelebeği valfinden çıkarın. Valfi manuel olarak çalıştırın, takviyede düşüşe neden olan sıkışmış bir valf arayın.

Bir sızıntı ararken, vakum tankına özellikle dikkat edin, bu sorunun sık görülen nedenidir.

Şarj basıncı ölçümü, turboşarj denetimi

Emme manifoldunda deliksiz vakumun yerini belirleyin ve bir vakum göstergesi takın. Motoru çalıştırın. Motor rölantideyken 1-1,5 atmosferlik bir vakuma sahip olmalıdır. 1 atmosferden azsa katalitik konvertör arızalıdır ve takviyeye izin vermez.

Motoru hızla 5000 d/d’ye kadar hızlandırın ve gaz kelebeğini serbest bırakarak takviye basıncını gösteren vakum göstergesini gözlemleyin. Takviye basıncı 1,3 atmosferin üzerine çıkarsa baypas valfi arızalıdır.

Motoru durdurun ve soğumasını bekleyin. Türbin egzoz hortumunu çıkarın ve kanatların muhafazaya sürtünmediğinden emin olmak için içine bakın. Turboşarjda bükülmüş veya eksik kanatlar veya yağ olup olmadığına bakın. Kanatları elle döndürerek turboşarj arızasına işaret eden bir direnç olup olmadığına bakın.

Silindir bloğundan orta yatağa giden yağ hatlarını ve yataktan yağ karterine giden dönüş hattını sızıntı açısından inceleyin. Türbin çıkışına bir komparatör yerleştirin ve türbin milini döndürün. Eksenel boşluk 0,003’ü aşarsa, merkez yatak arızalıdır.

Kablo tesisatı ve basınç sensörü

Tüm kontrollerden sonra herhangi bir sorun bulunmazsa, ancak P2263 kodu hala mevcutsa, elektrik bileşenleri kontrol edilmelidir. Sensör ve ilgili devreler test edilmelidir.

Kablo demetini ayırın ve kontrol devresini test edin. Güç kaynağı devresinde 12 volt olup olmadığını kontrol edin. Kontak açıkken göstermeleri gerekir. Mevcut değillerse veya kontak kapalıyken mevcutlarsa, PCM’den sensöre giden kabloları onarın.

Topraklamanın sağlam olup olmadığını kontrol edin. Test lambasını artı aküye bağlayın ve diğer ucunu sensör toprak devresine dokundurun. Gösterge lambası yanmazsa, bu arızalı bir devre olduğunu gösterir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2263 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura (RDX)
 • Audi (A3, Q7)
 • Chevrolet (Captiva, Orlando)
 • Citroen (C5)
 • Ford (C-Max, Connect, Focus, Galaxy, Kuga, Mondeo, Ranger, S-Max)
 • Hyundai (ix35)
 • Infiniti
 • Kia (Sportage)
 • Land Rover (Discovery, Evoque, Freelander, Range Rover)
 • Mazda (BT-50)
 • Mercedes-Benz (C230, GLK220, Sprinter, Viano, W204, W212)
 • Mitsubishi (Fuso)
 • Nissan (Juke, Pathfinder, Qashqai, X-Trail)
 • Opel (Antara, Insignia, Vivaro)
 • Peugeot (3008, 308, 508)
 • Renault (Duster, Master, Megane, Scenic, Trafic)
 • Volkswagen (Golf, Jetta, Tiguan, Touareg)

Arıza kodu P2263 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P006A, P006B, P0381, P0401, P0402, P0404, P1601, P2193, P2279, P3539.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin