Hata kodu P2281 – kütle hava akış sensörü ile gaz kelebeği gövdesi arasında hava kaçağı

Hata kodu P2281 “kütle hava akış sensörü ile gaz kelebeği gövdesi arasında hava kaçağı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Air Leak Between Mass Air Flow (MAF) Sensor and Throttle Body” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2281 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II hata kodu P2281, kütle hava akış sensörü ile gaz kelebeği gövdesi arasında hava kaçağı olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) kütle hava akış sensörü (MAF) ile gaz kelebeği gövdesi arasında yetersiz hava akışı tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2281 – kütle hava akış sensörü ile gaz kelebeği gövdesi arasında hava kaçağı

Modern bir benzinli motor verimli çalışmalı ve mevcut emisyon yönetmeliklerine uygun olmalıdır. Bu nedenle PCM’nin motora giren hava hacmini çok hassas bir şekilde ölçmesi gerekir. Ayrıca ideal yakıt-hava karışımını elde etmek için enjekte edilen yakıt hacmini karşılaştırır.

Bu nedenle modern motorlar Kütle Hava Akışı (MAF) ve Mutlak Manifold Basıncı (MAP) sensörleriyle donatılmıştır. Bir emme havası sıcaklık sensörü (IAT) de takılmıştır. Emme havası sıcaklığı doğrudan hava yoğunluğu ve dolayısıyla hava hacmi ile ilişkili olduğundan.

Ayrıca, birçok motor örneğin atmosferik basınç için ek sensörlerle donatılmıştır. Tamamen işlevsel bir emme sisteminde, tüm bu sensörlerden gelen girdiler PCM tarafından birleştirilerek motora giren hava hacminin doğru bir ölçüsü elde edilir.

Ancak pratikte PCM, ölçülmemiş havanın motora girebileceği tüm yerleri izleyemez. Bu nedenle, sensörlerden gelen girdilere dayanarak motora daha fazla veya daha az hava girdiği tespit edildiğinde. Emme havası sisteminde bir sızıntı veya bir kısıtlama olduğu sonucuna varılır.

PCM, motor çalışırken yetersiz ortam havası hacmi nedeniyle hava/yakıt karışımını etkili bir şekilde kontrol edemediğini fark ettiğinde. Kod P2281 ayarlanır ve sızıntının veya hava akışı kısıtlamasının ciddiyetine bağlı olarak panel uyarı lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2281 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.
 7. Artan motor gürültüsü ve tıkırtı veya tıkırtı sesi de mevcut olabilir.

P2281 kodunun ciddiyeti orta ila yüksek arasında değişir. Arıza uzun süre giderilmezse, katalitik konvertör ve motor sorunları ortaya çıkabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2281, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hava giriş borusu tıkalı veya kırık.
 • Pozitif krank gövdesi havalandırma (PCV) sisteminden gelen hava giriş borusu çıkarılmıştır.
 • Arızalı MAP veya MAF sensörü.
 • Sensörlere giden hatalı kablo tesisatı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2281 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2281’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Sensör kablo demetini ve konnektörleri kontrol edin.
 2. MAP ve MAF sensörlerini kontrol edin, gerekirse değiştirin.
 3. Vakum hatlarını gözle kontrol edin.
 4. Hava filtresi elemanında tıkanma olup olmadığını kontrol edin.
 5. Sensörlerde arıza olup olmadığını test edin. Gerekirse değiştirin.
 6. PCM modülünü test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2281 arızasının diyagnozuna başlarken, sensörlere giden kabloları ve konnektörleri inceleyin, aşınma, erime olup olmadığını kontrol edin, gerekirse onarın. Vakum hatlarını gözle kontrol edin. Sorunun vakumla ilgili olduğu tespit edilirse, tüm vakum hatlarının değiştirilmesi akıllıca olacaktır.

Sensörleri değiştirirken, tüm kabloların doğru şekilde bağlandığından ve sıcak egzoz sistemi bileşenlerinden uzağa yönlendirildiğinden emin olun. Diğer bileşenlerde sürtünme veya aşınmayı önlemek için sıkıca sabitleyin.

Sızıntı veya hava akışında kısıtlama olup olmadığını kontrol edin

Motoru çalıştırın ve kaputu kaldırın. Islık sesini dinleyin ve kaynağın nerede olduğunu not edin. Hortumda bir sızıntı bulunursa, değiştirin veya mümkünse onarın.

Kütle hava akış sensörünü ve gaz kelebeği gövdesini inceleyin. Ayrıca hava giriş borusunda bükülme, çatlak veya bozulma belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir arıza bulunursa, hava giriş borusunu değiştirin.

Ardından P2281 arıza kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için bir test sürüşü yapın, ki bu pek olası değildir. Ancak, geri dönerse, PCM’deki izleme devrelerinin arızalı olması mümkündür.

PCM çok nadiren arızalanır, ancak bu olur. Bazı durumlarda, sorunun çözülmesi için basit bir kalibrasyon veya ürün yazılımı yükseltmesi yardımcı olacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2281 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge (RAM)
 • Ford (Fiesta, Kuga, Mondeo)
 • GMC
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mercedes-Benz
 • Porsche
 • Volvo (S80)

Arıza kodu P2281 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2279, P2280, P2282.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin