Hata kodu P2286 – enjektör kontrol basınç sensörü devresi yüksek

Hata kodu P2286 “enjektör kontrol basınç sensörü devresi yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Injector Control Pressure (ICP) Sensor Circuit High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2286 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2286 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2286 – enjektör kontrol basınç sensörü devresi yüksek

Bu kodun devam etmesi, enjektör kontrol basınç sensörü devresinde bir arıza tespit edildiği anlamına gelir. Çoğu araçta bu devre normalde motor kontrol modülü (PCM) tarafından kontrol edilir.

Bu kod esas olarak dizel yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemlerinde kullanılmakla birlikte benzin motorlu araçlarda da kullanılabilir. PCM bir veya daha fazla yakıt basınç sensörü kullanarak yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonunu kontrol eder.

Bir dizel motorun yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi valf zamanlamasına uygun olarak çalışır ve motorun ana zamanlama bileşenleri tarafından harekete geçirilir. Enjektör kontrol sistemindeki yanlış basınç, motorun yağlama veya zamanlama mekanizmalarında ciddi bir arıza olduğunu gösterebilir.

Bu kodun görünmesine neden olan koşullar mekanik veya elektriksel olabilir.

PCM enjektör kontrol basınç sensörü devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ederse, P2286 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanar. Bunun yanması için birkaç ateşleme arızası döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2286 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Düşük yağ basıncı.
 4. Aşırı egzoz dumanı.
 5. Motor bölmesinden gelen anormal sesler.
 6. Motor çalışmayabilir.

Vakaların çoğunda P2286 hatası yüksektir, çünkü motor için ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle nedenlerin mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılması tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P2286, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı enjektör kontrol basınç sensörü.
 • Arızalı yüksek basınç enjeksiyon basınç şalteri.
 • Düşük yağ veya yakıt seviyesi.
 • Arızalı yağ pompası.
 • Arızalı yakıt pompası.
 • Kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Aşınmış, hasarlı veya gevşek konektör.
 • Hatalı veya hasarlı kontrol kutusu toprak kontağı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2286 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2286’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Diyagnoz kodu P2286 ile devam etmeden önce, yağ ve yakıt seviyelerini kontrol edin.
 3. Seviye normalse, yağ basıncını kontrol edin ve yağ ve yakıt pompasını kontrol edin.
 4. Ayrıca hortumlarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. İlgili kablo tesisatını inceleyin ve test edin.
 6. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış kabloları onarın veya değiştirin.
 7. Enjeksiyon basınç sensörünü ve röleyi test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2286 hatasını diyagnoz etmeden önce, motorun doğru seviyede yağ ile dolu olduğunu ve gösterge tablosundaki yağ basıncı ve yağ seviyesi lambalarının yanmadığını kontrol edin. Eğer durum böyle değilse, yağ basıncının manuel olarak kontrol edilmesi gerekebilir.

Yağ basıncı motorun zamanlama bileşenlerini etkiler. Yüksek basınçlı enjeksiyon motor zamanlama bileşenleri tarafından tahrik edilir. Motordaki yağ basıncı düşükse, enjeksiyon zamanlaması olumsuz etkilenebilir.

Ardından, ilgili kablo demetlerinin yanı sıra konektörleri de gözle kontrol edin. Kesilmiş, yanmış veya başka bir şekilde hasar görmüş kabloları onarın veya değiştirin.

Elektrik sisteminin kontrol edilmesi

Bir multimetre kullanarak enjeksiyon sistemi basınç sensörü üzerindeki voltaj ve şasi devrelerini kontrol edin. Gerilim algılanmazsa, sistem sigortalarını kontrol edin, gerekirse yanmış olanları değiştirin.

Voltaj tespit edilirse, PCM konnektöründeki ilgili devreyi kontrol edin. Voltaj algılanmazsa, bu sensör ile PCM arasında muhtemelen bir açık devre vardır. PCM üzerinde voltaj tespit edilirse, modülün kendisinin arızalı olması veya bir programlama hatası olması mümkündür.

Ayrıca, P2286 hatasını giderirken, enjeksiyon basınç sensörünün kendisi bir multimetre kullanılarak kontrol edilmelidir. Üreticinin spesifikasyonlarını karşılamıyorsa kusurludur ve değiştirilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2286 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Jeep
 • Toyota

Arıza kodu P2286 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2283, P2284, P2285, P2287.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin