Hata kodu P2289 – enjektör kontrol basıncı çok yüksek – motor kapalı

Hata kodu P2289 “enjektör kontrol basıncı çok yüksek – motor kapalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Injector Control Pressure Too High – Engine Off” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2289 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir güç aktarım sistemi kodudur. P2289 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2289 – enjektör kontrol basıncı çok yüksek – motor kapalı

Bu kodun kaydedilmesi, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) aşırı basınç tespit ettiği anlamına gelir. Motoru çalıştırırken yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemini kontrol etmek için gereklidir.

Bu kod esas olarak dizel yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemlerinde kullanılmakla birlikte benzin motorlu araçlarda da kullanılabilir. PCM bir veya daha fazla yakıt basınç sensörü kullanarak yüksek basınçlı yakıt enjeksiyonunu kontrol eder.

Bir dizel motorun yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi valf zamanlamasına göre çalışır ve motorun ana zamanlama bileşenleri tarafından harekete geçirilir. Enjektör kontrol sistemindeki yanlış basınç, motorun yağlama veya zamanlama mekanizmalarında ciddi bir arıza olduğunu gösterebilir.

Bu kodun görünmesine neden olan koşullar mekanik ya da elektriksel olabilir.

PCM aşırı enjektör kontrol basıncı tespit ederse, motor durdurulacak ve P2289 kodu kaydedilecek ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanacaktır. Bunun yanması için birkaç ateşleme arızası döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2289 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Egzoz borusundan aşırı duman çıkıyor.
 4. Motor bölmesinden gelen anormal sesler.
 5. Motor çalışmayabilir.

Vakaların çoğunda P2289 hatası yüksektir, çünkü motor için ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle nedenlerin mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılması tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P2289, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yüksek basınç enjeksiyon basınç şalteri arızalı.
 • Enjeksiyon basınç sensörü arızalı.
 • Kontrol devresinde açık veya kısa devre.
 • Düşük yağ seviyesi.
 • Düşük yağ basıncı.
 • Bazen sebep arızalı PCM modülüdür.

Arıza kodu P2289 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2289’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Diyagnoz kodu P2289 ile devam etmeden önce, yağ seviyesini kontrol edin.
 3. Seviye normalse, yağ basıncını kontrol edin.
 4. Ayrıca hortumlarda sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 5. İlgili kablo tesisatını inceleyin ve test edin.
 6. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış kabloları onarın veya değiştirin.
 7. Enjeksiyon basınç sensörünü ve röleyi test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2289 hatasını diyagnoz etmeden önce, motorun doğru seviyede yağ ile dolu olduğunu ve gösterge tablosundaki yağ basıncı ve yağ seviyesi lambalarının yanmadığını kontrol edin. Eğer durum böyle değilse, yağ basıncının manuel olarak kontrol edilmesi gerekebilir.

Yağ basıncı motorun zamanlama bileşenlerini etkiler. Yüksek basınçlı enjeksiyon motor zamanlama bileşenleri tarafından tahrik edilir. Motordaki yağ basıncı düşükse, enjeksiyon zamanlaması olumsuz etkilenebilir.

Ardından, ilgili kablo demetlerinin yanı sıra konektörleri de görsel olarak inceleyin. Kesilmiş, yanmış veya başka bir şekilde hasar görmüş kabloları onarın veya değiştirin.

Elektrik sisteminin kontrol edilmesi

Bir multimetre kullanarak enjeksiyon sistemi basınç sensörü üzerindeki voltaj ve şasi devrelerini kontrol edin. Gerilim algılanmazsa, sistem sigortalarını kontrol edin, gerekirse yanmış olanları değiştirin.

Voltaj tespit edilirse, PCM konnektöründeki ilgili devreyi kontrol edin. Voltaj algılanmazsa, bu sensör ile PCM arasında muhtemelen bir açık devre vardır. PCM üzerinde voltaj tespit edilirse, modülün kendisinin arızalı olması veya bir programlama hatası olması mümkündür.

Ayrıca, P2289 hatasını temizlerken, enjeksiyon basınç sensörünün kendisi bir multimetre kullanılarak kontrol edilmelidir. Üreticinin spesifikasyonlarını karşılamıyorsa kusurludur ve değiştirilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2289 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Ford
 • Hyundai
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mercedes-Benz (E211)
 • Peugeot

Arıza kodu P2289 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2283, P2284, P2285, P2286, P2287, P2288, P2290, P2291, P2292.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin