Hata kodu P228C – yakıt basınç regülatörü 1 kontrol limitlerini aştı – basınç çok düşük

Hata kodu P228C “yakıt basınç regülatörü 1 kontrol limitlerini aştı – basınç çok düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Fuel Pressure Regulator 1 Exceeded Control Limits – Pressure Too Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P228C hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P228C hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P228C – yakıt basınç regülatörü 1 kontrol limitlerini aştı – basınç çok düşük

Kaydedilen kod P228C, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) 1 numaralı yakıt basınç regülatöründe bir sorun tespit ettiği anlamına gelir. Sorun, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) elektronik yakıt basıncı regülatöründe çok düşük yakıt basıncı tespit etmiş olmasıdır. Basınç, güvenlik nedeniyle motorun durmasına neden olacak kadar düşüktü.

Elektronik yakıt basıncı regülatörü normalde PCM tarafından kontrol edilir. Akü voltaj sinyali ve toprak sinyali servomotoru kontrol etmek için kullanılır. Bu da valfi kontrol ederek motor çalışırken istenen yakıt basıncı seviyesine ulaşılmasını sağlar.

Elektronik yakıt basıncı regülatörü servo motoruna voltaj uygulandığında, valf küçük artışlarla açılır ve yakıt basıncı artar. Voltaj düştüğünde, servo motor geri çekilir ve valf kapanır, sonuç olarak yakıt basıncı düşer.

Basınç sensörü, normalde yakıt enjektörlerinin bulunduğu yakıt dağıtım borusunda yer alır. Bu, PCM’nin yakıt basıncını izlemesini ve basınç regülatörü voltajını buna göre ayarlamasını sağlar.

Yakıt basınç regülatörü ve yakıt basınç sensörü ayrı bileşenler olabilir. Ancak daha sıklıkla tek bir gövdede birleştirilirler ve aynı elektrik konektörüne sahiptirler.

PCM belirli bir parametre sınırının altında yakıt basıncı 1 tespit ederse. P228C arıza kodu kaydedilir ve Arıza Gösterge Lambası (MIL) yanabilir. Motorun zorunlu olarak kapatılması da gerçekleşecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P228C hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor acil durum modunda çalışabilir ve tamamen kapanabilir.
 4. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 5. Yük altında büyük güç kaybı.
 6. Motor durabilir veya çalışmayabilir.
 7. Artan yakıt tüketimi.
 8. Yakıt basıncını düşürün.

P228C hatası, motor ve kullanım sorunlarına neden olabileceğinden oldukça ciddidir. Düşük yakıt basıncı, motor ve katalitik konvertör hasarının yanı sıra çeşitli sorunlara neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P228C, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yakıt basınç sensörü arızalı.
 • Yakıt basınç regülatörü kontrol kablo demetinde kısa devre.
 • Yakıt basınç regülatörü arızası.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P228C nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P228C’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kayıtlı kodları almak için tarama aletini aracın diyagnostik portuna bağlayın.
 2. Hata kodlarını bellekten silin ve P228C kodunun yeniden ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Kablo demetini ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Yakıt dağıtım borusu üzerindeki regülatörün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 5. Yakıt basınç sensörüne dikkat edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir hatanın nedeni, bu durumda P228C, yüzeysel ve kolayca düzeltilebilir olduğunda, bu bir şeydir. Ancak bazen nedenini bulmak çok zor olabilir, bu yüzden en önemli noktaların üzerinden geçelim.

Yüksek basınçlı yakıt sistemi

Tüm konnektörleri ve kablo demetlerini kontrol edin. Eğilmiş veya bükülmüş kontaklar veya korozyon olmadığından emin olun. Gerekirse değiştirin veya onarın.

Yakıt enjektörü sürücüsüne (FID) dikkat edin. Sürücü veya yakıt enjektörü değiştirilmişse, FID bir yeniden öğrenme programı çalıştırmalıdır. Bu da onu yüksek basınç pompası ve yakıt enjektörleri için hazırlar.

Sistemi yakıt sızıntıları açısından inceleyin, ayrıca yağ seviyesini de kontrol edin. Yağ seviyesi normalden yüksekse ve yakıt gibi kokuyorsa, yakıt enjektörü sızıntısı olup olmadığına bakın. Özellikle de yakıt düzeltme arıza kodlarınız veya ateşleme atlamalarınız varsa.

Yüksek basınçlı yakıt sisteminde herhangi bir sorun bulamazsanız. Ancak yakıt sistemiyle ilgili başka arıza kodlarınız da var. P228C hatasına dönmeden önce bunları teşhis edin ve düzeltin.

Yakıt hatları ve regülatör

Yakıt hatlarında, besleme veya dönüş hattında sorunlara neden olabilecek fiziksel hasar veya bükülmeler olup olmadığına bakın. Tıkalı olup olmadığını ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için yakıt filtresinin çıkarılması gerekebilir.

Yakıt, yakıt filtresi üzerindeki okla gösterilen akış yönünde serbestçe akmalıdır. Bazı araçlarda filtre yakıt pompasının girişinde bulunur, modülün çıkarılması gerekecektir. Depoda çok fazla yakıt olup olmadığını belirlemek için, bu durum pompaya giden yakıt beslemesini de kısıtlayabilir.

Ters tip yakıt sistemine sahip araçlarda regülatör genellikle yakıt dağıtım borusunun üzerinde bulunur. Yakıt basınç regülatörü, motor tarafından oluşturulan vakum miktarına bağlı olarak yakıt beslemesini mekanik olarak sınırlayan bir vakum hattına sahiptir.

Regülatöre giden vakum hortumlarının hasarlı veya gevşek olup olmadığını kontrol edin. Vakum hortumunda yakıt varsa, regülatörde dahili bir sızıntı olabilir ve bu da basınç kaybına neden olur.

Geri dönüşsüz sistemlerde, yakıt basıncı regülatörü yakıt pompası modülündeki benzin deposunun içinde bulunabilir ve yakıt pompası modülünün tamamının değiştirilmesi gerekebilir.

Yakıt basınç sensörü

Konnektörü çıkartıp bir voltmetre kullanarak terminallerdeki direnci kontrol ederek yakıt basınç sensörünü kontrol edin. Direnç fabrika spesifikasyonları dahilinde olmalıdır. Yakıt basınç sensörüne giden referans voltajını kontrol edin, araca bağlı olarak yaklaşık 5 volt olmalıdır.

Voltaj spesifikasyonlar dahilinde değilse, kabloda aşırı direnç olup olmadığını belirlemek için kablolamayı inceleyin. Çok düşük, 0 ohm’a yakın olmalıdır. Direnç mevcutsa, bir toprak arızası meydana gelmiş olabilir ve arızanın yerini tespit etmek için kablo demetinin izlenmesi gerekecektir.

Bu noktaları kontrol ederek, P228C hatası ile ilgili sorunu tanımlayabilmeniz gerekir. Bir kez tespit edildiğinde, çözülmesi kolay olmalıdır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P228C ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • BMW
 • Buick (Verano)
 • Cadillac
 • Chevrolet (Camaro, Captiva, Equinox, Impala, Malibu, Traverse)
 • Ford (Ranger, Transit)
 • GMC (Acadia)
 • Opel (Antara, Insignia)
 • Tata (Mega)
 • Volkswagen
 • Volvo

Arıza kodu P228C ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0010, P0016, P0017, P0068, P037D, P0670, P2291, B1207, U0001, U0100.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin