Hata kodu P2329 – ateşleme bobini “J” sekonder devre arızası

Hata kodu P2329 “ateşleme bobini “J” sekonder devre arızası” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Ignition Coil “J” Secondary Circuit Malfunction” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2329 hatasının kodunun çözülmesi

Bu diyagnostik hata kodu (DTC) genel bir şanzıman kodudur. P2329 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2329 – ateşleme bobini

Aracınızda bu hata kodu varsa, bir arıza gösterge lambası (MIL) ile birlikte. Bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) ikincil “J” ateşleme bobini kontrol devresinde anormal bir voltaj tespit ettiğini gösterir.

Birincil ateşleme bobini devreleri, bobine aküden voltaj sağlayan kablolardır. Gerilim sigortalar, röleler ve çeşitli diğer kaynaklar aracılığıyla sağlanır.

İkincil ateşleme bobini devreleri ateşleme bobininin yanı sıra buji tellerini de içerir. Bunlar yüksek enerjili kıvılcımın bobinden bujiye aktarılmasından sorumludur.

Akü voltajı normalde ateşleme bobininin yanı sıra şasiye de uygulanır. Toprak sinyali kesildiğinde, bobin bujinin ucundan çıkan yüksek enerjili bir kıvılcım ateşler.

Ateşleme bobini üzerindeki voltaj yetersizse, yüksek enerjili kıvılcım çıkmaz ve silindirde yakıt tutuşmaz. PCM, P2329 hatasını belleğe kaydedecek ve gösterge tablosundaki kontrol lambasını yakacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2329 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Motor çalışabilir ancak performansı düşer (güç düşüşü).
 4. Sarsıntı ve ateşleme atlamaları.
 5. Artan yakıt tüketimi.
 6. Etkilenen silindir için yakıt enjektörünün çalışması PCM tarafından devre dışı bırakılabilir.

Bir P2329 arıza kodu oluştuğunda ortaya çıkan belirtiler genellikle acil müdahale gerektirir. Meydana gelirse, ciddi sürüş sorunlarına neden olma olasılığı düşüktür, ancak nedeni mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2329, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Ateşleme bobini arızalı.
 • Bozuk buji silgisi veya buji teli.
 • Açık veya kısa devre yapmış kablo demeti veya kablo konnektörleri.
 • Arızalı röle veya yanmış sigorta.
 • Eksantrik mili veya krank mili sensörü arızalı olabilir.

Arıza kodu P2329 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2329’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bobin konnektöründeki elektrik bağlantısının doğru olup olmadığını kontrol edin.
 2. Bir arıza varsa, motoru kapatın ve “J” bobini ile ilgili kabloları ayırın. Ardından kablolar sökülmüş halde motoru çalıştırın ve bir voltmetre kullanın. 5-20Hz aralığını göstermelidir, bu aralık mevcut değilse ateşleme bobinini değiştirin.
 3. Ateşleme bobini devresinde PCM’den sinyal gelmiyorsa, bobini ayırın ve ateşleme bobini konnektöründeki devre uçlarını kontrol edin. Belirgin voltaj kısa devre olduğunu gösterir. Yerini tespit etmeniz ve gerekli onarımları yapmanız gerekir.
 4. Sürücü devresinde voltaj yoksa, konnektörü PCM’den çıkartın. Ve şanzıman kontrol modülü (PCM) ile bobin arasındaki sürücü devresinin sürekliliğini kontrol edin. Açık devre yoksa, bu bir toprak arızası olduğunu gösterir. Sorunu çözün.
 5. Bir kırılma varsa, toprak ile ateşleme bobini konnektörü arasındaki direnci kontrol edin. Sonuç sonsuz direnç olmalıdır. Değilse, bobin sürücü devresindeki toprak arızasını giderin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2329 hatasını düzeltmeye başlarken, bobindeki ve kablo demeti boyunca kabloları hareket ettirmeye ve test etmeye çalışın. Kablo demetinin değiştirilmesi ateşleme atlamalarına neden oluyorsa, kablo demetindeki sorunu giderin. Bobin konnektöründeki kontağın sağlam olduğunu kontrol edin. Kablo demetinin herhangi bir şeye sürtünmediğini kontrol edin, gerekirse onarın.

Motorda ateşleme atlamalarına benzer düzensizlikler ortaya çıkarsa, motoru durdurun ve “J” bobini kablo demeti soketini sökün. Ardından motoru çalıştırın ve bobindeki sürücü sinyalini kontrol edin.

AC Hertz ölçeğine monte edilmiş bir voltmetre kullanın. Okunan değerin 5 Hz ile 20 Hz arasında olup olmadığına bakın, bu sürücünün çalıştığını gösterir. Okunan değer farklıysa ateşleme bobinini değiştirin.

Ateşleme bobini sürücü devresinde PCM’den frekans sinyali gelmiyorsa, bobini ayırın. Ateşleme bobini konnektöründeki sürücü devresindeki DC voltajını kontrol edin. Bu uçta önemli bir voltaj varsa, bir yerde kısa devre vardır, kısa devreyi bulun ve onarın.

Sürücü devresinde voltaj yoksa, kontağı kapatın. PCM konnektörünü ayırın ve PCM ile bobin arasındaki sürekliliği kontrol edin. Süreklilik yoksa, devre kopukluğunu veya kısa devreyi onarın.

Açık devre mevcutsa, toprak ile ateşleme bobini konnektörü arasındaki direnci kontrol edin. Direnç sonsuz olmalıdır. Diğer okumalar kısa devre olduğunu gösterir, bobin sürücü devresindeki toprak hatasını düzeltin.

Motorun ateşlemeyi atladığını fark ederseniz, bobin doğru şekilde çalışır ancak P2329 kodu her zaman görünür. PCM bobin izleme sisteminin arızalı olma olasılığı vardır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2329 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Jeep
 • Mercedes-Benz
 • Porsche

Arıza kodu P2329 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2302, P2305, P2308, P2311, P2314, P2317, P2320, P2323, P2326, P2332, P2335.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin