Hata kodu P2341 – silindir 6 vuruntu eşiğinin üstünde

Hata kodu P2341 “silindir 6 vuruntu eşiğinin üstünde” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Cylinder 6 Above Knock Threshold” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2341 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P2341 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2341 – silindir 6 vuruntu eşiğinin üstünde

Aracınızda bu hata kodu varsa, bir arıza gösterge lambası (MIL) ile birlikte. Bu, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) No. 6 silindir patlama sensöründen izin verilen eşik değerinin dışında bir sinyal tespit ettiği anlamına gelir.

Patlama sensörü (KS) motora takılır ve bir kıvılcım patlamasını tespit etmek için kullanılır. Bir buji veya vuruntu meydana geldiğinde, sensör PCM’ye gönderilen bir voltaj sinyali verir. PCM daha sonra motoru korumak için ateşleme avans açısını değiştirecektir.

Patlama sensörünün içinde piezoelektrik bir kristal bulunur. Bu kristal, titreşim sırasında değişken bir voltaj oluşturmak için kullanılır. Başka bir deyişle, fiziksel büyüklüklerdeki değişiklikleri elektrik sinyaline dönüştüren bir tür transdüserdir.

Bir patlama sensörünün (KS) genellikle iki kablosu vardır. Biri sensöre 5 volt sağlar ve ikincisi patlama sensöründen PCM’ye parametreleri iletir, bu sinyal kablosudur.

Sensör sinyal kablosu PCM’ye patlamanın ne zaman ve ne kadar güçlü olduğunu bildirir. PCM daha sonra erken patlamayı önlemek için ateşleme zamanlamasını yavaşlatır. Çoğu PCM, normal çalışma sırasında motordaki kıvılcım patlama eğilimlerini tespit edebilir.

PCM, 6 numaralı silindirin patlama sensörü devresinde beklenmedik derecede bir voltaj tespit ederse, P2341 kodu kaydedilir ve MIL göstergesi yanar. MIL göstergesinin görüntülenmesi için birkaç arıza döngüsü gerekebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2341 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor çalışabilir ancak performansı düşer (güç kaybı).
 3. Sarsıntı ve ayrıca motorda patlama.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P2341 hatası, belirtilere bağlı olarak küçük veya çok ciddi olabilir. Meydana gelirse, ciddi sürüş sorunlarına neden olma olasılığı düşüktür, ancak nedeni mümkün olan en kısa sürede teşhis edilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2341, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Patlama sensörü arızalıdır ve değiştirilmelidir.
 • Arızalı veya kısa devre yapmış patlama sensörü devresi.
 • Patlama sensörü konnektörleri kırılmış veya ayrılmış.
 • Bileşen arızasından kaynaklanan ciddi motor mekanik sorunu.
 • Yanlış yakıt oktan değeri.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2341 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2341’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Sensöre giden elektrik kablolarını ve konektörleri gözle kontrol edin.
 2. PCM’den patlama sensörü kablo demeti konnektörüne giden kablo demetinin sağlamlığını kontrol edin.
 3. Patlama sensörü direncini ölçün ve fabrika spesifikasyonları ile karşılaştırın.
 4. Gerekirse patlama sensörünü değiştirin.

Patlama sensörlerinin rezonanslı namlu tipi ve geniş bantlı pul halka tipi olmak üzere iki tipi olduğunu unutmayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Diyagnoza sistemle ilgili tüm kablo demetlerini ve konnektörleri görsel olarak inceleyerek başlayın. Motor yağı, soğutma suyu veya servo direksiyon sıvısı ile kirlenmiş tüm elektrik devrelerini, sensörleri ve konnektörleri inceleyin.

Petrol bazlı sıvıların koruyucu kablo yalıtımını aşındırdığı ve devreleri kısa devre yaptırdığı veya açtığı bilinmektedir. Bu, P2341 hatasının görünmesine neden olabilir.

Sensör testi

Eski tip patlama sensörünü test etmek için sensör çıkış ucu ile toprak arasına AC gerilime ayarlı bir multimetre bağlayın. Sensörün yakınındaki motora vurun. Dijital multimetrede AC voltaj değerini görmelisiniz. Değilse, sensör arızalıdır ve değiştirilmesi gerekir.

Rezonans tipi bir sensörü kontrol etmek için dijital multimetreyi aynı şekilde bağlayın. Ama motor bloğuna vurmak yerine. Motorun çalışmasını önlemek için yakıt pompası rölesi çıkarılmalıdır.

Motoru çalıştırın, bir vitese takın ve ayağınızı frende tutun. Araç yakıtsız kalmaya başlar başlamaz, vurmaya ve gaz vermeye başlayacaktır. Daha sonra bir AC voltaj çıkışı görmelisiniz. Değilse, patlama sensörü arızalıdır ve değiştirilmelidir.

Elektrik devrelerinin kontrol edilmesi

Patlama sensörü normal çalışıyorsa ancak P2341 kodu hala yanıyorsa, sensör devresini kontrol etmeniz gerekir. Dirence ayarlı bir dijital multimetre kullanarak, ölçüm cihazının bir tarafını sensör konnektörünün kablo demeti tarafına bağlayın. Ve diğeri PCM üzerindeki patlama sensörü giriş pimine. Bu, sensör ile PCM arasındaki devrenin sürekliliğini kontrol edecektir.

Şimdi topraklamayı kontrol etmemiz gerekiyor. Eski tip patlama sensörleri sensörün kendisi üzerinden topraklanırken, yeni tip sensörlerde genellikle ayrı bir topraklama devresi bulunur. Kırmızı multimetre ucunu akünün pozitif terminaline ve siyah ucu toprağa bağlayın. Topraklamanın iyi olduğunu gösteren yaklaşık 12 voltluk bir değer görmelisiniz. Değilse, arızalı bir devre arayın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2341 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Mercedes-Benz
 • Nissan

Arıza kodu P2341 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2336, P2337, P2338, P2339, P2340, P2342, P2343, P2344, P2345, P2346, P2347.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin