Hata kodu P2407 – evaporatif emisyon sistemi kaçak tespit pompası algılama devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P2407 “evaporatif emisyon sistemi kaçak tespit pompası algılama devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Evaporative Emission (EVAP) System Leak Detection Pump Sense Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2407 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P2407 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2407 – evaporatif emisyon sistemi kaçak tespit pompası algılama devresi kesintili/hatalı

Kod, EVAP kontrol sisteminin bir parçasının artık düzgün çalışmadığını gösterir. EVAP sistemi, depo kapağı, yakıt hatları, karbon deposu, hava valfi ve diğerleri dahil (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) birçok parçadan oluşur.

EVAP, yakıt buharlarının aracın yakıt sisteminden dışarı çıkmasını önler. Yakıt buharı hortumlar aracılığıyla depolanmak üzere bir karbon kutusuna yönlendirilir. Daha sonra, motor çalışırken, boşaltma kontrol valfi açılır ve yakıt buharının vakum altında çekilmesine izin verir.

EVAP kanisterinin üflemesi, motorun çalışmasıyla oluşan vakum nedeniyle yakıt buharlarının içeri çekilmesini sağlayan bir valf tarafından düzenlenir. Bunlar atmosfere kaçmak yerine yakıt deposundan yanma için motora akar.

Bazı EVAP sistemlerinde, sistemi basınçlandırmak için bir elektronik kaçak tespit pompası kullanılır. Bu nedenle sistem sızıntı veya akış açısından kontrol edilebilir.

Sızıntı tespit referans delikleri EVAP sistemi boyunca tek bir noktaya veya birkaç noktaya yerleştirilebilir. Sızıntı tespit delikleri genellikle doğrusaldır, böylece pompa etkinleştirildiğinde akış doğru bir şekilde ölçülebilir.

PCM sistemin doğru çalışıp çalışmadığını belirlemek için referans orifis ile birlikte EVAP basınç ve akış sensörlerinden gelen giriş sinyallerini kullanır.

EVAP sızıntı tespit referans deliği genellikle küçüktür, bir filtre veya EVAP hattının sadece bir bölümü bulunur. EVAP basınç veya akış sensörünün doğru bir örnek alabilmesi için akışı kısıtlar.

PCM kaçak tespit pompası ölçüm devresinde kesintili bir sinyal tespit ederse, P2407 kodu kaydedilecektir. Arıza Gösterge Lambası (MIL) da yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2407 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Bazı durumlarda yakıt kokusu mevcut olabilir.
 3. Motor performansında hafif azalma.
 4. Yakıt tüketiminde hafif bir artış.
 5. Çoğu durumda kontrol lambasının (MIL) yanması dışında herhangi bir belirti fark etmezsiniz.

P2407 arıza kodunun ciddiyeti orta düzeydedir. Araç çalışmaya devam edebilecek ancak emisyonlar artacaktır. Uygulamada, emisyon testini geçemeyecektir.

Hata nedenleri

Kodu P2407, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı kaçak tespit pompası motoru veya kontrol solenoidi.
 • Arızalı EVAP basınç sensörü.
 • Hasarlı EVAP hattı.
 • Yanlış takılmış yakıt doldurma kapağı.
 • Karbon kanister hasarlı veya tıkalı.
 • Arızalı havalandırma veya boşaltma kontrol solenoidi.
 • Aşınmış, kırılmış veya kısa devre yapmış sistem devreleri veya konektörleri.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2407 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2407’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Kaçak tespit pompası motorunu kontrol edin.
 2. Hasarlı EVAP hatları olup olmadığını kontrol edin.
 3. Elektrik devrelerini ve konektörleri test edin, gerekirse onarın.
 4. EVAP basınç sensörünü kontrol edin.
 5. EVAP hatlarının yanı sıra karbon kutusunu da inceleyin.
 6. Durum gerektiriyorsa PCM’yi değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2407 hatasını düzeltmeye başlarken, tüm EVAP hortumlarının doğru bağlandığından ve iyi durumda olduğundan emin olun. Kablo demetlerinde yıpranma veya yanlış yönlendirme nedeniyle belirgin hasar olup olmadığını kontrol edin. Elektrik konnektörlerini korozyon açısından inceleyin, pimler düz ve doğru takılmış olmalıdır.

Temiz havanın kanistere girdiği egzoz hortumunun tıkalı, tıkanmış veya ezilmiş olmadığını kontrol edin. Tahliye döngüsü sırasında yetersiz hava çekilirse, bu arıza kodunun etkinleşmesine neden olabilir.

Görsel inceleme

P2407 kodu genel bir arıza kodu olduğundan, genellikle hasarlı veya aşınmış kablo tesisatıyla ilgili olabilir. Ayrıca arızalı bir sensör veya kaçak tespit pompası.

EVAP kabını aracın altında bulun. Yakıt deposuna bağlı olabilir veya yakıt pompasına giden hortumlar tarafından ondan ayrılabilir. EVAP kontrol sistemi basınç sensörü konnektörünün tamamen takılmış ve sabitlenmiş olduğunu kontrol edin.

Konektörde korozyon kontrolü yapın, sensörü ayırın ve terminal pimlerini inceleyin. Temiz ve nemsiz olduklarından emin olmak için. Kabloların yalıtımında herhangi bir yırtık, şişme olup olmadığını belirlemek için sensörden gelen kabloları kontrol edin. Bu da telin içinde korozyon olduğunu gösterebilir.

Sensör ve pompadaki voltajı kontrol edin

Kontrol kablosunda 5 volt olup olmadığını ve toprak devresinin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Voltajı belirlemek için sinyal kablosunu bir multimetre ile kontrol edin, yaklaşık 3 volt olmalıdır.

EVAP basınç sensörüne ve pompasına bağlı hortumu sökün ve multimetredeki voltaj değişikliklerini izleyerek bir vakum ölçer kullanarak bir vakum oluşturun. Vakum uygulandığında voltaj değişiyorsa, her şey çalışıyor demektir. Voltaj değişmezse, bir arıza var demektir.

Bir sorun olup olmadığını belirlemek için bir kıpırdatma testi yapın. Kabloları sallayarak veya oynatarak, voltaj dalgalanması olup olmadığını görmek için multimetrede okunan değeri izleyin. Kablonun bir bölümünü çevirdiğinizde voltaj aniden yükseliyor veya düşüyorsa, muhtemelen onarılması gereken bir kopukluk vardır.

Kıpırdatma testinin başarısız olması durumunda, EVAP pompasını ayırın ve voltajı kontrol edin. Pompa söküldüğünde voltaj yüksek kalırsa, kablo demetinde kısa devre yapmış sinyal kablosu olup olmadığını kontrol edin.

Referans voltajı ve toprak okuması doğruysa, sorun büyük olasılıkla arızalı bir EVAP pompasıdır. Bu nedenle, P2407 hatasını düzeltmek için değiştirilmesi gerekecektir.

Bazen, pompa kapatıldığında, yüksek voltaj kaybolur, toprak devresi tamamdır ve referans voltaj doğrudur. Bu EVAP tahliye hortumunun tıkalı olduğunu gösterir. Hortumu boşaltma valfinden ayırın ve basınçlı hava ile üfleyin. Tıkanıklık giderilemiyorsa hortumu değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2407 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Land Rover
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Volkswagen (Jetta, Passat)
 • Volvo (XC90)

Arıza kodu P2407 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2403, P2404, P2405, P2406.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin