Hata kodu P2413 – egzoz gazı devridaim sistemi aralık/performans

Hata kodu P2413 “egzoz gazı devridaim sistemi aralık/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Recirculation (EGR) System Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2413 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnostik arıza kodu P2413 egzoz gazı devridaim (EGR) sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Egzoz gazı devridaim sistemi, yanma sıcaklığını düşürmek ve böylece azot oksit (NOx) emisyonunu azaltmak için tasarlanmıştır.

Hata kodu P2413 – egzoz gazı devridaim sistemi aralık/performans

Sistemin merkezinde bir egzoz gazı devridaim valfi bulunmaktadır. Egzoz gazlarının emme manifolduna geçmesini ve hava-yakıt karışımı ile birleşmesini sağlayan bir cihaz. Buradan seyreltilen ve soğutulan karışım motorun yanma odasına gider ve burada yakılır.

Daha önce egzoz gazı devridaim valflerinin çoğu vakumla çalışıyordu. Ancak günümüzde neredeyse tamamı elektronik olarak kontrol edilmektedir. Çoğu elektronik cihazın içinde bir solenoid (veya adım motoru) bulunur. Bu, egzoz gazı devridaim valfinin içindeki bir pimi yuvasından kaldırır. Pim hareket ettiğinde, egzoz gazları açıklıktan emme manifolduna akabilir.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM), elektronik olarak kontrol edilen bir sistemde EGR valfinin çalışmasını kontrol eder. Mutlak manifold basıncı (MAP), kütle hava akışı (MAF) ve soğutma sıvısı sıcaklığı (ECT) gibi sensörler. Motor performans verilerini PCM’ye iletir. PCM daha sonra bu bilgiyi egzoz gazı devridaim valfinin ne zaman açılıp kapanacağını belirlemek için kullanır.

Hata P2413, PCM’nin egzoz gazı devridaim sistemi performans aralığı uyumsuzluğu ile ilgili bir sorun tespit ettiğini gösterir. Bu, kontrol modülüne gönderilen verilerin programlanan parametreler aralığının üstünde veya altında olduğu anlamına gelir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2413 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Egzoz gazı devridaim sisteminde karbon veya kurum birikmesi nedeniyle başka arızalar da olabilir.
 5. Motor emisyon testinden geçemeyebilir.
 6. Silindirlerde patlama meydana gelebilir.
 7. Motor performansında azalma.
 8. Artan yakıt tüketimi.

P2413 kodunun ciddiyeti, arızanın spesifik semptomlarına bağlı olarak orta ila şiddetli arasında değişebilir. Soğutucunun ve baypas valfinin performans seviyesinin yanı sıra.

Arızalı bir egzoz gazı devridaim valfi veya kontrol devresi, erken ateşlemenin yanı sıra aşırı yanmaya da neden olabilir. Bu durum pistonlara, supaplara ve diğer ilgili iç motor bileşenlerine zarar verebilir.

Hata nedenleri

Kodu P2413, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Kirli veya tıkalı egzoz gazı devridaim sistemi.
 • Arızalı EGR valfi veya sıcaklık sensörü.
 • Duvarlarda aşırı kurum veya karbon birikmesi.
 • Egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili kısa devre yapmış veya bozuk elektrik kabloları.
 • Egzoz gazı devridaim sistemi ile ilgili zayıflamış, aşınmış veya hasar görmüş elektrik konnektörleri.
 • Egzoz gazı sızıntıları.
 • Çatlak veya kırık vakum hatları.
 • Arızalı MAP / MAT sensörü.
 • Nadir durumlarda, arızalı motor kontrol modülü (ECM).

Arıza kodu P2413 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2413’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Aracın arıza tespit soketine bir OBD-II tarayıcı bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2413 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz gazı devridaim sistemiyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Sorun devam ederse, egzoz gazı devridaim sistemi kanallarında tıkanma olup olmadığını kontrol edin.
 6. Egzoz gazı devridaim soğutma valfinin çalışmasını kontrol edin.
 7. Dijital bir multimetre kullanarak devre voltajını ölçün.
 8. Ölçülen değeri üreticinin veri sayfasındaki değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı vanayı değiştirin.
 9. Sorun devam ederse, motor kontrol modülünü (ECM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2413 arızası için sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Belirli bir araçla ilgili bilinen sorunlar için.

Gelişmiş diyagnostik adımları araca özeldir. Adımları doğru bir şekilde gerçekleştirmek için özel ekipman ve bilgi gerektirebilirler.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Bu nedenle, motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

Görsel hasar

Egzoz gazı devridaim soğutucusu devresiyle ilişkili tüm bileşenleri bulun ve belirgin fiziksel hasar açısından inceleyin. Araca bağlı olarak, bu devre birkaç bileşen içerebilir. Sıcaklık şalteri, baypas valfi, egzoz gazı devridaim valfi, egzoz gazı devridaim soğutucusu ve motor kontrol ünitesi.

Kablo demetinde çizik, sürtünme, açıkta kalan kablolar veya yanık izleri gibi belirgin kusurlar olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir görsel inceleme yapın. Ardından, konektörleri ve bağlantıları güvenlik, korozyon ve temas hasarı açısından kontrol edin.

Kablo demetlerinin bütünlüğünü dikkatlice kontrol ettiğinizden emin olun. Bunlar genellikle egzoz borusu boyunca ve çevresinde çalışır. Bu nedenle, gevşek kabloların emniyete alınması çok önemlidir. Atmış bir kablo bulursanız, lehimleyin ve uygun şekilde yalıtıldığından emin olun. Bunun P2413 arızasına çözüm olması mümkündür.

Voltaj kontrolü

Voltajı kontrol ederken, bir güç kaynağının veya toprağın olmadığını belirlemeniz gerekir. Bu, kabloların, konektörlerin ve diğer bileşenlerin sürekliliğinin kontrol edilmesini gerektirir.

Kablolama ve bağlantılar için normal direnç okumaları 0 ohm olmalıdır. Direncin varlığı veya sürekliliğin olmaması hatalı kablolamayı gösterir. Hangisi açık, kısa devre yapmış veya aşınmışsa onarılmalı veya değiştirilmelidir.

Referans gerilimleri ve izin verilen aralıklar, belirli araç ve devre yapılandırmasına bağlı olarak değişebilir.

EGR soğutma valfi kontrol sensörünün tüm devreleri TAMAM ise. EGR soğutucusu (valf) giriş ve çıkışındaki egzoz gazı sıcaklığını kontrol etmek için bir kızılötesi termometre kullanın. Sonuçları üreticinin spesifikasyonlarıyla karşılaştırın ve gerekirse EGR soğutma sisteminin arızalı bileşenlerini değiştirin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2413 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Honda (Accord, CR-V, Civic, Legend, Pilot)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (Fuso, L200, Pajero)
 • Peugeot (206)
 • Renault (Laguna)
 • Volkswagen

Arıza kodu P2413 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0403, P2425, P2426, P2427, P2457.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin