Hata kodu P2417 – O2 sensörü sinyalleri değiştirildi (Bank 2, Sensör 2/Bank 2, Sensör 3)

Hata kodu P2417 “O2 sensörü sinyalleri değiştirildi (Bank 2, Sensör 2/Bank 2, Sensör 3)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “O2 Sensor Signals Swapped (Bank 2, Sensor 2/Bank 2, Sensor 3)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2417 hatasının kodunun çözülmesi

Hata kodu P2417, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) O₂ oksijen sensörlerine giden kablo tesisatının değiştirildiğini tespit ettiği anlamına gelir. Aracın bilgisayarı, en verimli çalışma için motora enjekte edilmesi gereken yakıt miktarını ayarlamak için oksijen sensörü okumalarını kullanır.

Hata kodu P2417 – O2 sensörü sinyalleri değiştirildi (Bank 2, Sensör 2/Bank 2, Sensör 3)

Normal çalışma sırasında, O₂ sensörü egzoz akışının oksijen içeriğindeki değişikliklere yanıt verir.  Sensör tipine bağlı olarak, sinyal voltajındaki veya elektrik direncindeki değişiklikleri algılar. PCM bunu hava/yakıt oranını ideal 14,7:1 oranına mümkün olduğunca yakın tutmak için kullanır.

PCM, motorun doğru çalışması için O₂ sensörü değerlerini izler. Örneğin, 2. bankaya daha fazla yakıt ekleme komutu verirse ancak daha sonra 1. bankadaki oksijen sensörünün tepki verdiğini görürse. Bilgileri işler ve yanlış veri olarak gördüğü verileri ilişkilendirir, bu kod daha sonra tetiklenir.

P2417 arıza kodu nadirdir ve sadece üç oksijen sensörüne sahip motorlu araçlar için geçerlidir. İki oksijen sensörünüz varsa, bu kodu almazsınız.

Hata 2 ve 3 numaralı O₂ oksijen sensörleri için geçerlidir. Banka 2’de bağlantıları birbiriyle karıştırılmıştır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2417 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 3. Arızalı veya acil durum çalışması.
 4. Motor performansında azalma.
 5. Artan yakıt tüketimi.

P2417 arıza kodunun ciddiyeti yüksektir. Bu arıza göz ardı edilirse, katalitik konvertör arızası olasılığı yüksektir. Bu da sonuçta önemli miktarda paraya mal olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2417, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Oksijen sensörü konnektörleri No. 2 ve No. 3 (Bank 2) karışmış.
 • Oksijen sensörü konnektör kabloları No.2 ve No.3 (Bank 2) karışmış.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Neredeyse her zaman sorun oksijen sensörlerinin onarımı veya değiştirilmesinden sonra başlar O₂. Bağlantı sırasında elektrik kablolarının karışmış olması muhtemeldir.

Arıza kodu P2417 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2417’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcıyı aracın diyagnostik konektörüne bağlayın.
 2. Hatanın ne zaman ve hangi koşullar altında meydana geldiğini öğrenmek için kayıtlı tüm hata kodlarını okuyun.
 3. Bilgisayar belleğinden hataları silin ve P2417 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Hata kodu görünürse, oksijen sensörü konnektörlerini ve #2 ve #3 (Bank 2) kablolarını karıştırılıp karıştırılmadıklarını görmek için görsel olarak inceleyin.
 5. Herhangi bir sorun bulunmazsa, PCM modülünü test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2417 arızasının diyagnozuna başlarken yapılması gereken ilk şey, egzoz ve oksijen sensörleri O₂ üzerinde yakın zamanda herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını hatırlamaktır. Eğer öyleyse, bu sorunun nedeni büyük olasılıkla budur. Büyük olasılıkla, oksijen sensörü O₂ No. 2 ve No. 3 Bank 2’nin elektrik konnektörleri veya kabloları bağlantı sırasında değiştirilmiştir.

O₂ oksijen sensörüne giden tüm konnektörleri ve kabloları gözle kontrol edin. Hasarlı kablolar, aşınmalar, erimiş kablolar olup olmadığına bakın ve gerekirse onarın.

Konektörlerin yer değiştirmiş olması muhtemeldir. İlk onarım adımı olarak iki oksijen kablo konnektörünü değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Ardından arıza kodlarını silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için bir sürüş testi yapın. Geri dönmezse, büyük olasılıkla sorun budur.

P2417 hatası tekrar görünürse, PCM tarafındaki oksijen sensörü O₂ kablolarını ve konnektörlerini dikkatlice inceleyin. Kabloların PCM’ye giden doğru temas noktalarında olup olmadığını kontrol edin. Yanlış hizalanmış veya hasarlı kablolar olup olmadığını kontrol edin, gerekirse onarın.

Gerekirse, PCM’den O₂ sensörüne giden her bir kablonun sürekliliğini kontrol edin, gerekirse onarın veya değiştirin.

PCM’nin arızalanması sadece diğer tüm kontrollerin başarısız olması durumunda son çare olarak düşünülmelidir. PCM arızalanırsa, yetkili bir teknisyen tarafından onarılmasını veya değiştirilmesini sağlayın.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2417 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Lexus
 • Volkswagen

Arıza kodu P2417 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0040, P0041, P2278, P2416.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin