Hata kodu P2429 – egzoz gazı sıcaklığı çok yüksek (Bank 2)

Hata kodu P2429 “egzoz gazı sıcaklığı çok yüksek (Bank 2)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Temperature (EGT) Too High (Bank 2)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2429 hatasının kodunun çözülmesi

Kaydedilen kod P2429, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) çok yüksek egzoz sıcaklığı (Bank 2) tespit ettiği anlamına gelir. Bank 2, silindir 1’in bulunmadığı motor tarafını ifade eder.

Hata kodu P2429 – egzoz gazı sıcaklığı çok yüksek (Bank 2)

Çoğu zaman bu kod, devridaim sistemi sıcaklık sensöründe tespit edilen genel bir arızayı gösterir. EGT sensörleri en yeni benzinli ve dizel motor modellerinde kullanılmaktadır.

Sensör, egzoz gazı sıcaklığını bilgisayar için bir voltaj sinyaline dönüştüren sıcaklığa duyarlı bir dirençtir. Bir uçta bilgisayardan 5V sinyal alır ve ikinci bir uç topraklama için kullanılır.

Egzoz sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, toprak direnci o kadar düşük olur ve bu da daha yüksek bir voltajla sonuçlanır. Tersine, sıcaklık ne kadar düşükse, direnç o kadar büyük olur ve bu da daha düşük bir voltajla sonuçlanır.

Motor düşük voltaj tespit ederse, bilgisayar motor zamanlamasını veya yakıt oranını değiştirecektir. Sıcaklığı inverter içinde kabul edilebilir bir aralıkta tutmak için.

Dizel motorlarda EGT sensörü, sıcaklık artışına bağlı olarak dizel partikül filtresinin (PDF) rejenerasyon süresini belirlemek için kullanılır.

Kontrol modülü yüksek bir egzoz gazı sıcaklığı tespit ederse, bunu düzeltmeye çalışır. Sıcaklığı düşürmek için yapılan başarısız denemelerden sonra, P2429 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası (MIL) yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2429 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Silindirlerde patlama.
 3. Motor çıkışında azalma.
 4. Kayıtlı bir arıza kodu dışında hiçbir belirti olmayabilir.

P2429 kodunun şiddeti, arızanın spesifik semptomlarına bağlı olarak orta ila şiddetli arasında değişebilir. Bazı durumlarda araç acil durum moduna geçebilir.

Hata nedenleri

Kodu P2429, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz gazı sıcaklık sensörü (EGT) arızalı.
 • Gevşek veya aşınmış konektörler.
 • Kırık kablolar veya yalıtım eksikliği.
 • Egzoz sıcaklık sensörünün önünde ciddi egzoz gazı kaçağı.
 • Motor aşırı ısınıyor.
 • Nadir durumlarda, kontrol modülünün (PCM) arızalanması.

Arıza kodu P2429 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2429’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit konektörüne bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve arıza kodlarını okuyun.
 2. Bilgisayar belleğinden hata kodlarını silin ve P2429 kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 3. Hata kodu tekrar görünürse, egzoz sıcaklık sensörüyle ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. Egzoz gazı sıcaklık sensörünün (EGT) çalışmasını kontrol edin.
 6. Dijital bir multimetre kullanarak devre voltajını ölçün.
 7. Ölçülen değeri üreticinin teknik belgelerinde belirtilen değerle karşılaştırın, gerekirse arızalı sensörü değiştirin.
 8. Sorun devam ederse, kontrol modülünü (PCM) kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2429 sorun giderme sürecinin ilk adımı Teknik Servis Bültenlerini (TSB) kontrol etmektir. Aracınızla ilgili bilinen sorunlar için.

Aracınızın motorunun soğumasını bekleyin. Çoğu durumda, egzoz gazı devridaim sistemleri çok sıcaktır. Genellikle doğrudan egzoz sistemine takıldıkları için. Yani motorun soğumasına izin vermezseniz yanabilirsiniz.

Kabloları ve sensörü kontrol edin

Aracı kaldırın ve egzoz sıcaklık sensörünü bulun. Konektörde korozyon veya gevşek terminaller gibi herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edin. Kablo demetini konnektöre kadar inceleyin. Toprağa kısa devre yaptırabilecek eksik yalıtım veya çıplak kablo izleri olup olmadığına bakın.

Konnektörü ayırın ve EGT sensörünü çıkartın, her iki konnektör terminalindeki direnci bir ohmmetre ile kontrol edin. İyi bir EGT yaklaşık 150 ohm değerine sahip olacaktır, direnç 50 ohm’un altındaysa sensörü değiştirin.

Ohmmetreyi gözlemlerken sensörü ısıtmak için bir saç kurutma makinesi veya ısı tabancası kullanın. Direnç sensör ısındıkça düşmeli ve soğudukça yükselmelidir, eğer yükselmiyorsa değiştirin.

Önceki testler başarılı olduysa, kontak anahtarını çevirin ve motor tarafındaki kablo üzerindeki voltajı ölçün. Konnektörde 5 volt olmalıdır, eğer durum böyle değilse büyük olasılıkla kontrol modülünde bir sorun vardır.

Sensör arızalıysa, P2429 kodu herhangi bir elektronik mağazasından 2,2 ohm’luk bir direnç satın alınarak geçici olarak sıfırlanabilir. Direnci motor tarafındaki elektrik konektörüne bağlayın, elektrik bandıyla sarın ve bilgisayar EGT’nin doğru çalıştığını doğrulayacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2429 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet
 • Mercedes-Benz
 • Skoda

Arıza kodu P2429 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2466, P2467, P2468, P2469, P246A.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin