Hata kodu P242E – egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi kesintili/hatalı (Bank 1, Sensör 3)

Hata kodu P242E “egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi kesintili/hatalı (Bank 1, Sensör 3)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Exhaust Gas Temperature (EGT) Sensor Circuit Intermittent/Erratic (Bank 1, Sensor 3)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P242E hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P242E hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P242E – egzoz gazı sıcaklık sensörü devresi kesintili/hatalı (Bank 1, Sensör 3)

EGR egzoz gazı devridaiminden sorumludur. Aracın egzoz emisyon sisteminin bir parçasıdır. Sıcaklığı, yanma basıncını düşürmek ve ayrıca azot oksitleri kontrol etmek için kullanılır.

Egzoz gazı sıcaklık sensörünün işlevi devridaim sistemindeki sıcaklığı kontrol etmektir. Ve egzoz gazı devridaim valfini kullanarak akışı uygun şekilde düzenleyin. Bu, geleneksel sıcaklığa duyarlı direnç tipi sensöre dayanmaktadır.

Egzoz gazı sıcaklığı ne kadar yüksek olursa, toprağa göre direnç o kadar düşük olur ve bu da daha yüksek bir voltajla sonuçlanır. Tersine, sıcaklık ne kadar düşükse, direnç o kadar büyük olur ve bu da daha düşük bir voltajla sonuçlanır.

PCM voltajda bir değişiklik tespit ederse, bilgisayar valf zamanlamasını veya yakıt oranını değiştirir. Sıcaklığı inverter içinde kabul edilebilir bir aralıkta tutmak için.

Dizel motorlarda, egzoz gazı sıcaklık sensöründen gelen okuma, partikül filtresinin rejenerasyon süresini belirlemek için kullanılır.

Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) egzoz gazı sıcaklık sensörü devresinde (Bank 1, Sensör 3) kesintili bir sinyal tespit ettiğinde. Hata kodu P242E belleğe yazılacak ve kontrol panelinde bir hata mesajı görüntülenecektir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P242E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” uyarı ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Artan motor gürültüsü, çınlama ve tıkırtı sesi de mevcut olabilir.
 3. Egzozdaki kirletici emisyonlarının artması.
 4. Aşırı egzoz kokusu.
 5. Başka belirtiler de olabilir.

Teknik olarak P242E hatası ciddi olarak değerlendirilmez, ancak çevresel olarak emisyonlar büyük ölçüde artar. Ancak, herhangi bir hata daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden sorun düzeltilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P242E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Egzoz sıcaklık sensörü arızalı.
 • Toprağa veya egzoz gazı sıcaklık sensörünün içine kısa devre.
 • Egzoz gazı devridaim sıcaklık sensörü contasında sızıntı.
 • Sensörün takılı olduğu egzoz borusunda çatlak veya sızıntı.
 • Kablo demeti veya sensör hasar görmüş olabilir.
 • Kablolar açık veya kısa devre yapmış.
 • Hasarlı konektör.
 • Egzoz sisteminin satış sonrası montajı basınç sorunlarına neden olur.
 • Kontrol ünitesi ile kesintili iletişim.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir ECM modülüdür.

Arıza kodu P242E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P242E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Hata kodlarını silin ve P242E kodunun tekrar görünüp görünmediğini görmek için aracı test sürüşüne çıkarın.
 2. Egzoz sıcaklık sensörünü ve ilgili tüm devreleri, özellikle de sıcak bileşenlerle temas ettikleri yerleri gözle kontrol edin.
 3. Konektörlerde gevşeklik ve korozyon olup olmadığını kontrol edin.
 4. Kablolarda kısa devreye neden olabilecek hasar olup olmadığını kontrol edin.
 5. Egzoz sıcaklık sensörünün direncini bir ohmmetre ile kontrol edin.
 6. Egzoz sıcaklık sensörünü test edin.
 7. Sistemde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
 8. ECM modülünü ve iletişimini test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Öncelikle, tüm kayıtlı veriler ve hata kodları bir tarama aleti kullanılarak okunmalıdır. Ardından hata kodlarını silin ve aracın test sürüşünü gerçekleştirin. P242E hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için.

Bundan sonra, egzoz sıcaklık sensörünü görsel olarak inceleyin ve herhangi bir egzoz gazı kaçağı olup olmadığına bakın. Ayrıca sensörün kendisini ve ona bağlanan kablo demetini de kontrol edin. Yüksek sıcaklıklar plastik ve kauçuk yalıtımlı kablolara zarar verebilir, bu nedenle bunları dikkatlice kontrol edin.

Siyah kurum egzoz kaçağına işaret edebilir, bu nedenle bağlantıları dikkatlice kontrol edin.

Sensörü ve EGR sistemini kontrol edin

Birçok egzoz gazı devridaim problemi egzozdaki kurum birikiminden kaynaklanır. Bu nedenle EGR sistemini veya en azından sıcaklık sensörünü temizlemek faydalı olabilir.

Sensörü çıkardıktan sonra, kurumu etkili bir şekilde emmek için karbüratör temizleyici veya benzer bir ürün kullanın. Aşırı biriken kurumları temizlemek için metal bir fırça kullanın. Temiz bir sensörü yeniden takarken, sıkışmayı önlemek için dişlere sıkışma önleyici bir bileşik uyguladığınızdan emin olun.

Ohmmetreyi gözlemleyerek sensörü test etmek için bir saç kurutma makinesi veya ısı tabancası kullanın. Direnç, sensör ısındıkça düşmeli ve soğudukça yükselmelidir, aksi takdirde değiştirin.

Sensörün kendisi arızalıysa, P242E kodunu temizlemek için geçici bir önlem olarak 2,2 ohm’luk bir direnç takılabilir. Sadece EGT sensörünü çıkarın ve direnci motor tarafındaki elektrik konektörüne bağlayın, izole edin ve bilgisayar EGT’nin doğru çalıştığını doğrulayacaktır.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P242E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Fiat (Ducato)
 • Ford (Mondeo, Transit)
 • Opel

Arıza kodu P242E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P242A, P242B, P242C, P242D.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin