Hata kodu P2445 – sekonder hava enjeksiyon sistemi pompası kapalı sıkışmış (Bank 1)

Hata kodu P2445 “sekonder hava enjeksiyon sistemi pompası kapalı sıkışmış (Bank 1)” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Secondary Air Injection System Pump Stuck Off (Bank 1)” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2445 hatasının kodunun çözülmesi

Hata kodu P2445 emisyon sistemi ile ilgilidir. İkincil hava enjeksiyon pompası, emisyonları azaltmak için havayı egzoza yönlendirir. Dış havayı alır ve iki adet tek yönlü geri dönüşsüz valf aracılığıyla her bir egzoz çıkış grubuna pompalar.

Hata kodu P2445 – sekonder hava enjeksiyon sistemi pompası kapalı sıkışmış (Bank 1)

Hata, bazı araçlarda bulunan ikincil hava enjeksiyon sistemi pompasının açık konumda takılı kaldığını gösterir. Sistemin amacı soğuk çalıştırma sırasında atmosferik havayı egzoz sistemine zorlamaktır.

Bu, egzoz gazı akışındaki yanmamış veya kısmen yanmış hidrokarbon moleküllerinin yakılmasına yardımcı olur. Bu, motor yüksek oranda zenginleştirilmiş yakıt-hava karışımıyla çalışırken soğuk çalıştırma sırasında eksik yanmadan kaynaklanır.

İkincil hava sistemleri normalde türbin şeklinde yüksek kapasiteli bir hava pompası, pompa motorunun çalıştırılmasını ve kapatılmasını kontrol eden bir röleden oluşur. Ayrıca hava akışını kontrol etmek için bir solenoid ve bir çek valf. Buna ek olarak, uygulamaya karşılık gelen çeşitli tüpler ve kanallar vardır.

Ani hızlanma sırasında, egzoz gazının geri üflenmesini önlemek için hava pompası kapatılır. Kendi kendine test için, ikincil hava enjeksiyon sistemi PCM aracılığıyla etkinleştirilecek ve egzoz sistemine temiz hava yönlendirilecektir.

Oksijen sensörleri bu temiz havayı zayıf bir karışım durumu olarak algılar. Daha sonra fakir durumu telafi etmek için kısa süreli bir yakıt düzeltmesi yapılmalıdır.

PCM bunun otomatik test sırasında birkaç saniye içinde gerçekleşmesini bekler. Yakıt düzeltmesinde kısa süreli bir artış görmezse, PCM bunu ikincil hava enjeksiyon sisteminde bir arıza olarak yorumlar ve belleğe P2445 kodunu yazar.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2445 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol gösterge lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Bazı Avrupa araçlarında kirlenme kontrol lambası yanacaktır.
 3. Mekanik aşınma veya hava pompasındaki yabancı cisimler nedeniyle hava pompasından gelen gürültü.
 4. Motor iyi hızlanmıyor.
 5. Egzoz manifolduna aşırı miktarda hava girerse motor aşırı zenginleştirilmiş bir karışımla çalışabilir.
 6. Bazen arıza kodu hala mevcut olmasına rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

Bu kodun ciddiyeti yüksek değildir, ancak aracın bir emisyon testinden geçmesi olası değildir. Çünkü P2445 hatası görüntülendiğinde emisyonlar artacaktır.

Hata nedenleri

Kodu P2445, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • İkincil hava pompası rölesi arızalı.
 • Pompa geri dönüşsüz valfleri arızalı.
 • Kontrol solenoidi ile ilgili sorun.
 • Hortumlarda veya kanallarda kopma veya sızıntı.
 • Hortumlarda, kanallarda ve diğer bileşenlerde kirlenme.
 • Pompa ve motorda nem.
 • Kötü bağlantılar veya hasarlı kablolama nedeniyle pompa motoruna açık veya kesintili güç beslemesi.
 • İkincil hava pompası sigortası atmış.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2445 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2445’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcıyı aracın arıza tespit soketine bağlayın ve kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. P2445 kodunun teşhisine devam etmeden önce mevcut olabilecek diğer hataları temizleyin.
 3. Sekonder hava pompasıyla ilgili elektrik kablolarını ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 4. Gerekirse, kısa devre yapmış, kırılmış, hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri onarın veya değiştirin.
 5. İkincil hava pompası rölesini kontrol edin.
 6. İkincil hava pompası direncini test edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2445 kodu, soğuk çalıştırma sırasında egzoz sistemindeki fazla hidrokarbonları yakacak dış hava olmadığında ayarlanır. Bu, ön oksijen sensöründeki voltajın belirtilen seviyeye düşmemesine neden olur.

Diyagnoz prosedürü motorun soğuk olmasını, ideal olarak aracın en az 10-12 saat hareketsiz kalmasını gerektirir. Bundan sonra, diyagnoz aleti bağlanmalı ve motor çalıştırılmalıdır.

Ön oksijen sensöründeki voltaj yaklaşık 5-10 saniye sonra 0,125 voltun altına düşmelidir. Gerilim bu değere düşmezse sekonder hava sisteminde bir arıza olduğu doğrulanacaktır.

Voltaj 0,125 volta düşmezse, ancak hava pompasının çalıştığını duyabiliyorsanız, tüm hortumlarda, hava hatlarında, valflerde ve solenoidlerde sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca tüm hortumları, kanalları ve valfleri karbon birikmesi veya diğer tıkanıklıklar gibi engellere karşı kontrol etmeyi unutmayın.

Hava pompası çalışmazsa, ilgili tüm sigortaları, röleleri, kabloları ve pompa motorunu süreklilik açısından kontrol edin. Gerekirse, arızalı bileşenleri değiştirin veya onarın.

Tüm kontroller yapılmasına rağmen P2445 arızası devam ediyorsa, egzoz manifoldunun veya silindir kapağının sökülmesi gerekebilir. Kirlenmeyi temizlemek için sistem portlarına erişim sağlamak.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2445 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Lexus (GX460, GX470, LX470, LX570)
 • Toyota (4Runner, Land Cruiser, Prado, Sequoia, Tacoma, Tundra)

Arıza kodu P2445 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P0418, P2444, P2446, P2447.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin