Hata kodu P2507 – ECM/PCM güç giriş sinyali düşük

Hata kodu P2507 “ECM/PCM güç giriş sinyali düşük” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “ECM/PCM Power Input Signal Low” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2507 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P2507 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2507 – ECM/PCM güç giriş sinyali düşük

OBD-II arıza kodu P2507, şanzıman kontrol modülü düşük güç girişi tespit ettiğinde ayarlanır. Bu, PCM güç girişi fabrika spesifikasyonlarının dışında olduğunda meydana gelir. Basitçe söylemek gerekirse, güç kaynağı sinyali üretici tarafından belirlenen düşük limitlerin dışındadır.

PCM’nin etkili bir şekilde çalışması için sabit bir voltaj gerekir, bu nedenle üreticiler kontrol modülüne her zaman sabit bir akım verilmesini sağlamak için ellerinden geleni yaparlar. Ancak, gerçek dünyadaki çalışma koşulları ve olumsuz çevresel faktörler fark yaratır.

Aşırı sıcaklıklar, titreşim ve nem, kablolar, konektörler ve elektrikli bileşenler üzerinde yüksek voltaj ve stres yaratır. Bir aracın elektrik sistemini oluşturan binlerce bağlantıdan oluşur.

Zamanla aracın elektrik sisteminde direnç veya sinyal sürekliliği sorunları oluşabilir. Bunun nedeni kısmi veya tam temas kaybı, kablolarda veya konektörlerde korozyondur.

Bu nedenle, PCM’ye güç sağlayan devrelerde giriş sinyali çalışma karakteristikleri aralığında bir uyumsuzlukla ilgili sorunlar olduğunda, öngörülemeyen sonuçlar veya semptomlar ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda, kontrol modülü koruyucu bir önlem olarak kendini devre dışı bırakabilir.

Diğer durumlarda, tek gösterge yanan sinyal lambası ve kayıtlı arıza kodu olabilir. Besleme voltajı arızası PCM’ye aracın hareket edemeyeceği kadar zarar vermediği sürece.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2507 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Devirlerde kayma ve ayrıca rölantideyken durma girişimleri.
 4. Motor durur veya kötü çalışır.
 5. Bazen kayıtlı bir arıza koduna rağmen hiçbir belirti olmayabilir.

Diyagnostik hata kodu P2507, araçta yol tutuş ve performans sorunları yaşanabileceğinden ciddi olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu arıza mümkün olan en kısa sürede giderilmelidir.

Hata nedenleri

Kodu P2507, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Akü arızası.
 • Korozyon veya asit birikmesi nedeniyle akü terminalleri ile akü kutup başları arasında zayıf temas.
 • Hasarlı, aşınmış kablo demeti veya konektörler.
 • Sigorta atmış.
 • Alternatör aküyü normal şekilde şarj etmiyor.
 • Arızalı PCM rölesi.
 • Şanzıman kontrol modülü arızalı.

Arıza kodu P2507 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2507’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. PCM kablo demetini hasar, aşınma, kopma ve kısa devre açısından inceleyin. Kablo demeti hasarlıysa, onarın veya değiştirin.
 2. Akü kablolarını gevşek bağlantılar, kırık terminaller ve korozyon açısından kontrol edin. Gerekirse, akü kablolarını onarın veya değiştirin.
 3. PCM’den tüm diyagnostik hata kodlarını çıkartın ve P2507 diyagnostik hata kodunun geri gelip gelmediğini görmek için test sürüşü yapın.
 4. Kod geri gelirse, düzgün çalıştığından emin olmak için PCM rölesini kontrol edin.
 5. Sigortayı ve eriyebilir bağlantıyı inceleyin ve kontrol edin.
 6. Röle ve sigorta sisteminin bağlantı şemasını kontrol edin.
 7. Akünün ve şarj sisteminin doğru çalıştığını test edin. Gerekirse, aküyü veya şarj sistemi bileşenlerini onarın veya değiştirin.
 8. Arıza kodlarını tekrar silin ve bir test sürüşü yapın.
 9. Anahtarı kontak anahtarına takın ve açık konuma getirin. Kontrol Motoru ışığı yanmazsa ancak bellekteki kod hala mevcutsa, röle arızalı olabilir.
 10. Röle arızalıysa, PCM’nin değiştirilmesi ve yeniden programlanması gerekebilir.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2507 hatasıyla ilgili tüm olasılıkları elemek için kablo tesisatını görsel olarak inceleyin ve akü voltajını kontrol edin. Ayrıca akü terminallerini ve kablolarını gevşek bağlantılar açısından kontrol edin.

Sistem voltajının kılavuzda belirtilenle aynı olduğundan emin olun. Şarj sistemi tamamen işlevseldir ve akü iyi durumdadır, diyagnoz prosedürünü başlatın. Akü ile motor ve akü ile karoseri arasındaki toprak bağlantılarında korozyon veya zayıf temas olup olmadığını kontrol edin.

Şimdi PCM güç kaynağı devresinin başlangıç noktasını bulun. Bu genellikle kontak anahtarıdır, bu nedenle bu kablo veya terminaldeki voltajı kontrol etmek için dijital bir multimetre kullanın. Okunan değeri kılavuzda verilen değerle karşılaştırın ve bir anormallik tespit edilirse gerekirse onarın.

Kod devam ediyorsa, ancak kontak anahtarına giden ve gelen güç kaynağı belirtilen aralık içindeyse. Sigorta kutusuna ve sonra PCM konnektörüne giden güç beslemesini not edin ve test edin. Anormallikler bulunursa, gerekli onarımları yapın. Tüm elektriksel parametrelerin üreticinin spesifikasyonları dahilinde olduğundan emin olmak.

Yukarıda açıklanan adımlar P2507 hatasının giderilmesine yardımcı olacaktır, ancak nedenin açık olmadığı bazı durumlarda aralıklı arızalar mevcut olabilir. Ayrıca, PCM zaten hasarlıysa, uzman bir atölye tarafından onarılması gerekebilir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2507 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Ford
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Kia (Sorento)
 • Mazda (3, 6)

Arıza kodu P2507 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2505, P2506, P2508, P2509.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin