Hata kodu P250E – motor yağ seviyesi sensörü devresi kesintili/hatalı

Hata kodu P250E “motor yağ seviyesi sensörü devresi kesintili/hatalı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Oil Level Sensor Circuit Intermittent/Erratic” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P250E hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P250E, “motor yağ seviye sensörü devresinde aralıklı sinyal” olarak tanımlanan genel bir arıza kodudur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) motor yağ seviye sensörü devresinde veya sensörün kendisinde kesintili bir sinyal tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P250E – motor yağ seviyesi sensörü devresi kesintili/hatalı

Motor yağı seviye sensörünün amacı, motorun dahili bileşenlerine doğru miktarda yağlama sağlamak için seviyeyi izlemektir. Çoğu durumda, motor yağı seviye sensörü motor yağı karterinin üzerinde veya içinde bulunur.

Tüm büyük araç üreticileri motor yağı seviyesinin kontrol edilmesini ve yılda en az bir kez değiştirilmesini önermektedir. Kat edilen mesafe tavsiye edilenden çok daha az olsa bile.

PCM motor yağ seviye sensörü devresinde kesintili bir sinyal tespit ettiğinde, P250E kodu ayarlanır ve Motoru Kontrol Et ışığı yanabilir. Bazı durumlarda PCM, dahili bileşenlerin hasar görmesini önlemek için motoru kapatabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P250E hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” gösterge ışığı yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Düşük yağ basıncı gösterge lambası yanabilir.
 3. Yağ kontrol mesajı.
 4. Motorun kötü çalışması veya tamamen çalışmaması.

Yağ seviyesi ve basıncıyla ilgili P250E hatası ciddi olarak kabul edilir ve mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi önerilir. Yetersiz veya kötü yağlama kalıcı iç motor hasarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P250E, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yağ seviye sensörü arızalı.
 • Kirli veya tıkanmış yağ basınç sensörü.
 • Yağ değişim aralığı aşıldı.
 • Düşük motor yağı seviyesi.
 • Yüksek motor yağı seviyesi.
 • Arızalı veya hasarlı kablo demeti.
 • Aşınmış, hasarlı veya gevşek konektör.
 • Sigorta veya sigorta bağlantısı atmış.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P250E nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P250E’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P250E hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Gerekirse yağı filtre ile birlikte değiştirin.
 4. Kablo demetini, konnektörleri ve sigortaları kontrol edin.
 5. Yağ seviye sensörünü kontrol edin.
 6. Sensörü dijital bir multimetre ile kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 7. Motordaki mekanik aşınmaya dikkat edin. Mekanik bir manometre ile yağ basıncını fiziksel olarak kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yağ seviyesinin doğru seviyede olduğunu, yakıt veya soğutma sıvısı ile seyreltilmediğini ve kalın, katranımsı bir kıvamda olmadığını kontrol edin. Gerekirse, daha ileri bir diyagnoza geçmeden önce yağı tamamlayın veya değiştirin.

Hasarlı, yanmış, bağlantısı kesilmiş, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demetleri ve konnektörler olup olmadığına bakmak için kablo demetini gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Gerekirse onarın, P250E kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın.

Kablo bağlantılarını bir multimetre ile kontrol edin

Görünür bir hasar bulunmadığında, yağ seviye sensörünü direnç, şasi ve referans voltajı açısından kontrol edin. Tüm değerleri kılavuzdakilerle karşılaştırın. Gerekirse, tüm okumaların üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olmak için kabloları değiştirin.

Kontrol ünitesinin hasar görmesini önlemek için direnç ve süreklilik kontrolleri sırasında yağ seviye sensörünü PCM’den ayırmayı unutmayın.

Yağ basıncı kontrolü

Yağ basıncının üretici tarafından belirtilen aralıkta olduğundan emin olun, bu motora bir basınç göstergesi takılarak yapılabilir. Tarayıcı PCM ile aynı bilgileri kullandığından tarayıcı kullanılması önerilmez.

PCM ve tarama aleti yanlış verilere dayanan bir yağ basıncı durumu gösterebilir.

Göstergenin okumayı kaydetmesi birkaç saniye sürebilir, ancak yaklaşık on saniye sonra sabitlenmelidir. Okunan değeri kaydedin ve kılavuzda belirtilen değerle karşılaştırın.

Göstergeyi takip ederek motorun ısınmasını bekleyin. Motor ısındıkça, basınç göstergesinde gösterilen basınçta hafif bir düşüş olabilir. Ancak, motor çalışma sıcaklığındayken yağ basıncı belirtilen minimum değerin altına düşmemelidir.

Kabul edilebilir alt sınırların altına düşen yağ basıncı değerleri aşırı aşınmaya veya motor içindeki diğer mekanik sorunlara işaret eder. Bu durumda, sadece yağ kalite sensörünün değiştirilmesi P250E hatasını çözmeyecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P250E ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Acura
 • Fiat
 • Ford
 • Honda (Accord, Civic)
 • Kia
 • Volvo

Arıza kodu P250E ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P250A, P250B, P250C, P250D, P250F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin