Hata kodu P253F – motor yağı bozuldu

Hata kodu P253F “motor yağı bozuldu” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Oil Deteriorated” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P253F hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P253F, ‘motor yağı bozulması’ olarak tanımlanan genel bir koddur. Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) motor yağı değişim aralığının aşıldığını tespit ettiğinde ayarlanır. Ya da motor yağı kalitesi değiştirilmesi gerekecek kadar kötüleşmiştir.

Hata kodu P253F – motor yağı bozuldu

Motor yağı ömrü izleme sistemleriyle donatılmış araçlarda PCM kalan ömrü belirlemek için farklı stratejiler ve parametreler kullanır. Tipik olarak, en az gelişmiş sistemler sadece son yağ değişiminden bu yana yapılan kilometreyi hesaplar ve sayacı sıfırlar.

Daha sofistike sistemler tipik olarak motor çalıştırma sayısı ve kat edilen toplam mesafe dahil olmak üzere diğer parametreler gibi bilgileri kullanır. Ortalama sıcaklık ve nem, ortalama motor yükü ve motorun gaz kelebeği tamamen açıkken kaç kez çalıştırıldığı da dikkate alınabilir.

Pratikte, motor yağının bozulma hızı, yağ oksidasyonu ve yüksek motor sıcaklıklarının katkı maddeleri üzerindeki etkisi gibi birçok faktöre bağlıdır. Bunu aşındırıcı asitlerin birleşik etkisi ve yağa sızan yanmamış yakıtın seyreltme etkisi takip eder.

Tüm büyük araç üreticileri motor yağının yılda en az bir kez değiştirilmesini önermektedir. Kat edilen mesafe tavsiye edilenden çok daha az olsa bile.

PCM motor yağının kalan ömrünün az olduğunu tespit ettiğinde veya belirlediğinde, P253F kodunu ayarlar. Ardından gösterge panelinde bir uyarı ışığı yanacaktır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P253F hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yağ kontrol mesajı.
 3. Düşük yağ basıncı.
 4. Motor kötü çalışıyor.

P253F yağ kalitesi arızası ortalama bir arıza olarak kabul edilir, ancak mümkün olan en kısa sürede düzeltilmesi tavsiye edilir. Yetersiz veya kötü yağlama kalıcı iç motor hasarına neden olabilir.

Hata nedenleri

Kodu P253F, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Yağ kalite sensörü arızalı.
 • Yağ ömrü monitörü sıfırlanmalıdır.
 • Yağ değişim aralığı aşıldı.
 • Düşük motor yağı seviyesi.
 • Düşük yağ kalitesi.
 • Motorun aşırı ısınması nedeniyle aşırı yağ bozulması.
 • Uygun olmayan yağ kullanımı.
 • Metal aşınma parçacıkları gibi kirletici maddelerin varlığı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P253F nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P253F’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P253F hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Gerekirse yağı filtre ile birlikte değiştirin.
 4. Motor yağı basıncını test edin.
 5. Yağ kalite sensörünü kontrol edin.
 6. Sensörü dijital bir multimetre ile kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
 7. Motorun mekanik aşınmasına dikkat edin. Yağ basıncını mekanik bir yağ basınç göstergesi ile fiziksel olarak kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Yağ seviyesinin doğru seviyede olduğunu, yakıt veya soğutma sıvısı ile seyreltilmediğini ve kalın, katranımsı bir kıvamda olmadığını kontrol edin. Gerekirse, daha ileri bir diyagnoza geçmeden önce yağı tamamlayın veya değiştirin.

Hasarlı, yanmış, bağlantısı kesilmiş, kısa devre yapmış veya aşınmış kablo demetleri ve konnektörler olup olmadığına bakmak için kablo demetini gözle kapsamlı bir şekilde inceleyin. Gerekirse onarın, P253F kodunu silin ve kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden tarayın.

Kablo bağlantılarını bir multimetre ile kontrol edin

Görünür bir hasar bulunmadığında, yağ kalite sensörünü direnç, şasi ve referans voltajı açısından kontrol edin. Tüm okumaları kılavuzda verilenlerle karşılaştırın. Gerekirse, tüm okumaların üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olmak için kabloları değiştirin.

Kontrol ünitesine zarar gelmesini önlemek için direnç ve süreklilik kontrolleri sırasında yağ kalite sensörünü PCM’den ayırmayı unutmayın.

Yağ basıncı kontrolü

Yağ basıncının üretici tarafından belirtilen aralıkta olup olmadığını kontrol etmek gerekir, bu motora bir basınç göstergesi takılarak yapılabilir. Tarayıcı PCM ile aynı bilgileri kullandığından tarayıcı kullanılması önerilmez.

PCM ve tarama aleti yanlış verilere dayanan bir yağ basıncı durumu gösterebilir.

Göstergenin okumayı kaydetmesi birkaç saniye sürebilir, ancak yaklaşık on saniye sonra sabitlenmelidir. Okunan değeri kaydedin ve kılavuzda belirtilen değerle karşılaştırın.

Göstergeyi takip ederek motorun ısınmasını bekleyin. Motor ısındıkça, basınç göstergesinde gösterilen basınçta hafif bir düşüş olabilir. Ancak, motor çalışma sıcaklığındayken yağ basıncı belirtilen minimum değerin altına düşmemelidir.

Kabul edilebilir alt sınırların altına düşen yağ basıncı değerleri aşırı aşınmaya veya motor içindeki diğer mekanik sorunlara işaret eder. Bu durumda, sadece yağ kalite sensörünün değiştirilmesi P253F hatası sorununu çözmeyecektir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P253F ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Chevrolet (Captiva)
 • Ford (Kuga, Mondeo, Transit)
 • Infiniti (QX70)
 • Mazda
 • Nissan (Qashqai, X-Trail)
 • Opel (Combo, Corsa, Vivaro)
 • Renault (Clio, Duster, Koleos, Megane)
 • Vauxhall

Arıza kodu P253F ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P250A, P250B, P250C, P250D, P250E, P250F, P252A, P252B, P252C, P252D, P252E, P252F.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin