Hata kodu P2543 – düşük basınçlı yakıt sistemi sensörü devresi aralıklı

Hata kodu P2543 “düşük basınçlı yakıt sistemi sensörü devresi aralıklı” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Low Pressure Fuel System Sensor Circuit Intermittent” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2543 hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P2543 “düşük basınçlı yakıt sistemi sensörü devresinde aralıklı sinyal” olarak tanımlanır. PCM (şanzıman kontrol modülü) yakıt sistemi düşük basınç sensörü devresinde anormal bir okuma tespit ettiğinde ayarlanır.

Hata kodu P2543 – düşük basınçlı yakıt sistemi sensörü devresi aralıklı

Yakıt basınç sensörü (FPS) sistem yakıt basıncını Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) için bir elektrik sinyaline dönüştürür. PCM, motora enjekte edilecek tam yakıt miktarını belirlemek için FPS sensörü voltajına bakar.

Kontrol modülü tarafından alınan veriler referanstan çok farklıysa bu kod ayarlanır. Ayrıca motor ilk çalıştırıldığında doğru olup olmadığını belirlemek için FPS sensöründen gelen voltaj sinyalini kontrol eder.

P2543 kodu mekanik (genellikle yakıt basıncı/hacmi) veya elektrik (yakıt basınç sensörü devresi) sorunları nedeniyle oluşabilir. Sorun giderme adımları üreticiye, sensör tipine ve kablo rengine bağlı olarak değişebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2543 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir, örneğin ateşleme teklemesi.
 3. Motor durur veya kötü çalışır.
 4. Motor hızlandırılamıyor ve gaz kelebeği tepkisi tepkisiz.
 5. Motor performansında azalma.
 6. Artan yakıt tüketimi.

P2543 hatasının ciddiyeti orta ila yüksek arasında değişir, neden mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonra ciddi mekanik hasarlara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2543, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Arızalı düşük basınç yakıt sistemi sensörü.
 • Aşınmış veya hasarlı konektör.
 • Arızalı veya hasarlı kablo demeti.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P2543 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2543’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarama aleti kullanarak kayıtlı tüm verileri ve hata kodlarını okuyun.
 2. Hata kodlarını bilgisayar belleğinden temizleyin.
 3. P2543 hatasının tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını anlamak için aracı test sürüşüne çıkarın.
 4. Kullanılan yakıtın kalitesini kontrol edin.
 5. Sensöre giden kabloları ve konnektörleri gözle kontrol edin.
 6. Düşük basınç yakıt sistemi sensörünü test edin, gerekirse değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2543 sorununu giderme sürecinde ilk adım Teknik Servis Bültenlerini (TSB) incelemektir. Bazı durumlarda bu, sizi doğru yöne yönlendirerek uzun vadede çok zaman kazandırabilir.

Ardından, daha fazla inceleme ve test için FPS sensörünün yerini belirlemeniz gerekir. Bu sensör genellikle doğrudan yakıt hattında, enjektörlerin ve emme manifoldunun yanında bulunur.

Konnektörü ve kablo demetini gözle kontrol edin. Çizikler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanmış alanlar veya erimiş plastik olup olmadığına bakın. Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin.

Yanık görünmediklerini veya korozyona işaret eden yeşil renkte olmadıklarını kontrol edin. Terminallerin temizlenmesi gerekiyorsa, elektrik kontak temizleyicisi ve plastik kıllı bir fırça kullanın. Kurumalarını bekleyin ve terminallerin temas alanlarına elektrik gresi sürün.

Bir tarama aletiniz varsa, arıza teşhis kodlarını bellekten silin ve P2543 kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Eğer değilse, sorun büyük olasılıkla bağlantılardadır.

Sensörü kontrol edin

P2543 kodu geri gelirse, FPS sensörünü ve ilgili devreleri kontrol edin. Kontak kapalıyken, sensör üzerindeki elektrik konnektörünü ayırın. Dijital voltmetrenin siyah kablosunu sensör kablo demeti konnektöründeki toprak terminaline bağlayın.

Dijital voltmetrenin kırmızı ucunu sensör kablo demeti konnektöründeki güç kaynağı terminaline bağlayın. Kontak anahtarını çevirin ve motoru kapatın.

Voltmetre, aracınızın özelliklerine bağlı olarak 12 veya 5 volt okumalıdır. Olmazsa, güç veya toprak kablosundaki kablo demetindeki bir kopukluğu onarın.

Önceki test geçtiyse, sinyal kablosunu kontrol edin. Konnektörü ayırarak, kırmızı voltmetre ucunu güç kablosu terminalinden sinyal kablosu terminaline getirin. Voltmetre 5 volt göstermelidir. Olmazsa, kopuk bir sinyal kablosunu onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki tüm kontrolleri geçmenize rağmen P2543 hatası almaya devam ediyorsanız, bu muhtemelen arızalı bir FPS sensörüne işaret eder. Ancak FPS sensörü değiştirilmeden arızalı bir PCM göz ardı edilemez.

Emin değilseniz, kalifiye bir araç arıza tespit teknisyeninden yardım alın. PCM’nin doğru şekilde takılması için, belirli bir araç için programlanması veya kalibre edilmesi gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2543 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Audi
 • Chevrolet
 • Ford
 • GMC
 • Opel (Insignia)
 • Volkswagen

Arıza kodu P2543 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2539, P2540, P2541, P2542.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin