Hata kodu P256B – motor rölanti devri seçici sensörü/şalteri devre aralığı/performans

Hata kodu P256B “motor rölanti devri seçici sensörü/şalteri devre aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Engine Idle Speed Selector Sensor/Switch Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P256B hatasının kodunun çözülmesi

OBD-II arıza kodu P256B, PCM sensör devresi veya rölanti devir anahtarı için yetersiz bir çalışma aralığı tespit ettiğinde belirir. Şanzıman kontrol modülü rölantide motor devrini koruyamadığında veya kontrol edemediğinde ayarlanır.

Hata kodu P256B – motor rölanti devri seçici sensörü/şalteri devre aralığı/performans

Çoğu durumda PCM yakıt ayarı, ateşleme açısı, enjeksiyon darbe genişliği ve diğerleri gibi çeşitli sistemlerde ayarlamalar yapmaya çalışacaktır. Ayarlanan rölanti devrini korumaya çalışıyorum. Ancak, bu sınıra ulaşıldığında, PCM P256B kodunu ayarlayacak ve uyarı lambasını yakacaktır.

Benzinli motorlarda rölanti hızı, normalde gaz kelebeği gövdesinde bulunan rölanti hızı kontrol valfi tarafından düzenlenir ve kontrol edilir. Valf, motor üzerinde bulunan çeşitli sensörlerden alınan bilgilere dayanarak PCM’den komutlar alan bir step motor tarafından tahrik edilir.

Gaz kelebeği kapalı kaldığı sürece, hız ve rölanti kalitesi PCM tarafından rölanti kontrol valfi aracılığıyla izlenir.

Örneğin, motor sıfırın altındaki sıcaklıklarda çalıştırılırsa, PCM valfe motora daha az hava girmesine izin vermesi için komut verir. Bu, yakıt/hava karışımını zenginleştirir ve soğuk havada rölanti kontrolü için gerekli koşulları oluşturur.

Motor ısındıkça ve yanma daha hafif ve eksiksiz hale geldikçe. PCM, değişen koşullara göre motora giren hava miktarını artırmak için rölanti kontrol valfine komut verir.

Motor üzerindeki yük değişirse, örneğin bazı elektrikli tüketiciler açıldığında veya kapatıldığında. PCM sinyal voltajını rölanti devir kontrol valfine uyarlar. Rölanti devrinin sabit ve üretici tarafından belirtilen devirde kalmasını sağlamak için.

Gaz kelebeği açıldığında rölanti hava kontrol valfinin PCM tarafından kapatıldığına dikkat edin. Bu, motora fazla hava girmesini önlemek için yapılır.

Arıza belirtileri

Sürücü için P256B hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Yüzen devirler ve ayrıca rölanti devrinde durma girişimleri.
 3. Rölanti devri normalden yüksek veya düşük.
 4. Gaz pedalına basıldığında rölanti devri korunmazsa motor durabilir.
 5. Gaz kelebeği gövdesi bölgesinden alışılmadık sesler geliyor.
 6. IAC ile ilgili diğer arıza kodları.

Semptomlara bağlı olarak, P256B kodunun şiddeti orta ila şiddetli arasında değişebilir. Bu nedenle sorunun mümkün olan en kısa sürede giderilmesi tavsiye edilir.

Hata nedenleri

Kodu P256B, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Rölanti devir sensörü arızalı.
 • Rölanti devir anahtarı arızalı.
 • Sensör veya regülatör konnektörü hasarlıdır.
 • Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablolar.
 • Arızalı adım motoru.
 • Motorda vakum kaçağı.
 • Gaz kelebeği gövdesinde veya IAC valfinde karbon birikmesi.
 • Kirlenmiş kütle akış sensörü.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülüdür.

Arıza kodu P256B nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P256B’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Bir OBD-II tarayıcı kullanarak tüm verileri ve kayıtlı arıza kodlarını okuyun.
 2. Kodları silin ve P256B hata kodunun tekrar görünüp görünmediğini kontrol edin.
 3. Motoru rölantide, vites takılıyken ve çıkarılmışken izleyin. Motor rölanti devrinin üreticinin teknik belgelerinde belirtilen değerlere uygun olup olmadığını kontrol etmek için.
 4. Motorda vakum kaçağı olup olmadığını kontrol edin.
 5. Sensörü test edin ve gerekirse değiştirin.
 6. Gaz kelebeği valfini karbon birikmesi açısından inceleyin. Ayrıca rölanti havası kontrol valfinin gövdesinde ve girişinde.
 7. Rölanti havası giriş kontrol valfini ayırın ve kontrol edin.
 8. Rölanti havası giriş kontrol valfinin kanallarının tıkalı olmadığını kontrol edin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Bir tarama aleti bağlayın ve mevcut tüm kodları okuyup kaydedin. Bu bilgi, daha sonra aralıklı bir arıza teşhis edildiğinde faydalı olabilir.

P256B kodu ile birlikte başka kodlar da mevcutsa, bunları kaydedildikleri sıraya göre diyagnoz edin ve çözün. En olası ek kodlar genellikle vakum sistemiyle ilgilidir.

Bu nedenle vakum sisteminde hasarlı vakum hatlarından kaynaklanan sızıntılar olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, aracı çalıştırmadan önce kodları onarın ve kaldırın. Ardından, herhangi bir kodun geri gelip gelmediğini görmek için sistemi yeniden test edin.

Gaz kelebeği valfi

Kod kaybolmazsa, gaz kelebeği gövdesini emme manifoldundan çıkarın ve aşırı karbon birikimi olup olmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda gaz kelebeği gövdesi ve yardımcı hava kanallarındaki hafif tortuları onaylı temizlik maddeleri kullanarak gidermek mümkündür.

Ancak, ağır birikintiler genellikle gaz kelebeği gövdesine veya rölanti kontrol valfine zarar vermeden giderilemez. Bu durumlarda en iyi seçenek gaz kelebeği gövdesini veya rölanti strok kontrol valfini orijinal parçalarla değiştirmektir.

Temizlenen veya değiştirilen parçaları takarken, vakum sızıntısını önlemek için tüm conta ve keçelerin de değiştirildiğinden emin olun. Motoru çalıştırmadan veya aracı kullanmadan önce tüm vakum hattı bağlantılarını iki kez kontrol edin.

Kabloları ve bağlantıları kontrol edin

P256B kodu hala mevcutsa, ilgili tüm kablo tesisatını kapsamlı bir görsel kontrolden geçirin. Hasarlı, yanmış, kısa devre yapmış veya aşınmış kablolar ve konektörler olup olmadığına bakın.

Görünür bir hasar bulunmadığında direnç, toprak ve referans gerilimini kontrol edin. Tüm okumaları kılavuzda verilenlerle karşılaştırın. Gerekirse, tüm okumaların üreticinin spesifikasyonlarına uygun olduğundan emin olmak için kabloları değiştirin.

Step motor ve rölanti sensörü

Konektörde step motora ulaşan gerçek sinyal voltajını kontrol edin. Rölanti sensörüne bir komut uygulamak için tarayıcıyı kullanın. Elde edilen değeri kılavuzda verilen değerlerle karşılaştırın.

Özel diyagnostik programları genellikle rölanti devir sensörüne karşılık gelen bir voltaj aralığı verecektir. Ve bazen de step motorun dönüş dereceleri.

Bu değerler tam olarak belirtilen değerlere karşılık gelmelidir, aksi takdirde kablo demeti değiştirilmelidir. Elde edilen tüm okumalar belirtilen değerlerle uyumluysa, step motor arızalıdır ve değiştirilmelidir.

Bu, P256B hatası ile ilgili sorunu çözmelidir. Ancak, tekrar ortaya çıkarsa, sorun tekrarlayan bir sorun olabilir. Bu durumda, tanı koymak zor bir görev olabilir. Ve bazen sorunun tam olarak nerede olduğunu anlamak için arızanın artmasına izin vermek gerekir.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P256B ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Honda
 • Isuzu
 • Jaguar
 • Jeep
 • Subaru
 • Toyota

Arıza kodu P256B ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P256A, P256C, P256D, P256E.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin