Hata kodu P2575 – doğrudan ozon azaltma katalizörü bozulma sensörü yüksek

Hata kodu P2575 “doğrudan ozon azaltma katalizörü bozulma sensörü yüksek” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Direct Ozone Reduction Catalyst Deterioration Sensor High” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2575 hatasının kodunun çözülmesi

Diyagnoz kodu P2575, Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülünün (PCM) Doğrudan Ozon Azaltma Katalizörü aşınma sensörünün elektrik devresinde yüksek bir sinyal seviyesi tespit ettiği anlamına gelir. Bu katalizörler ultra düşük emisyonlu araçlarda kullanılmaktadır. Ortam havasındaki dumanın oksijene dönüştürülmesini sağlayan özel bir kaplamaya sahiptirler.

Hata kodu P2575 – doğrudan ozon azaltma katalizörü bozulma sensörü yüksek

Sıcaklığını ve verimliliğini izlemek için katalizörden önce ve sonra aşınma sensörleri yerleştirilir. Tüm sistem ya PCM ya da PCM ile iletişim kuran otonom bir kontrolör tarafından kontrol edilir.

Kontrolör, egzozun emisyon içeriğini belirlemek için aşınma sensörlerinden ve diğer parametrelerden gelen verileri işler. Egzoz sıcaklığını kabul edilebilir sınırlar içinde tutmak ve optimum NOx filtrelemesini sağlamak için doğru veriler gereklidir.

PCM doğrudan ozon indirgeme katalizörü aşınma sensörünün elektrik devresinde yüksek seviyede bir sinyal tespit ederse. P2575 kodu kaydedilir ve arıza gösterge lambası yanabilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2575 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Diğer ilgili arıza kodları da mevcut olabilir.
 3. Egzoz gazlarındaki zararlı madde emisyonlarının artması.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Azaltılmış motor gücü çıkışı.
 6. Aracın egzoz borusundan aşırı siyah duman çıkıyor.
 7. Bazen kayıtlı bir arıza koduna rağmen semptomlar olmayabilir.

Kaydedilen bir arıza kodu P2575 ciddi olarak ele alınmalı ve mümkün olan en kısa sürede onarılmalıdır. Kod düzeltilmediği takdirde katalitik konvertörde hasara yol açabilir.

Hata nedenleri

Kodu P2575, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Hasarlı veya arızalı egzoz gazı aşınma sensörü.
 • Hasarlı veya yanlış bağlanmış egzoz gazı sensörü kablo demeti.
 • Katalitik konvertörün önünde egzoz sızıntıları.
 • Orijinal olmayan veya yüksek performanslı egzoz sistemi bileşenlerinin montajı.
 • Bazen bunun nedeni arızalı bir PCM modülü veya programlama hatasıdır.

Arıza kodu P2575 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2575’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. OBD-II tarayıcı ile aracın PCM belleğinde kayıtlı tüm arıza kodlarını okuyun.
 2. Egzoz sıcaklık oksijen sensörünün çalışmasını kontrol edin.
 3. P2575 koduna neden olabilecek diğer arıza kodlarını diyagnoz edin.
 4. Egzoz gazı sızıntılarını onarın.
 5. Egzoz sıcaklık sensörünün çalışmasını kontrol etmek için aracı test sürüşüne tabi tutun.
 6. Gerekirse arızalı PCM’yi değiştirin veya yeniden programlayın.

Sorunları teşhis etme ve çözme

Başka bir hata yoksa, P2575 arıza kodunu silin ve kısa bir test sürüşü yapın. PCM’nin kapalı döngü moduna geçmesine izin vermek için sistemi tekrar tarayın ve kodun geri gelip gelmediğine bakın.

Katalitik konvertörü ve sızıntıları kontrol edin

Egzoz kaçaklarını kontrol edin, gerekirse onarın. Egzoz sıcaklık sensörüne bağlı olan tüm elektrik bağlantılarını kontrol edin. Bazen elektrik konnektörü ısı ve titreşim nedeniyle ayrılabilir ve motor arıza kodu göstergesi yanar.

Bir kod bulunursa, düzgün çalıştığından emin olmak için sensörün çalışmasını kontrol edin. Görüntülenen çıkış sinyallerini kılavuzda belirtilen değerlerle karşılaştırın.

Sıcaklık sensörünü test edin, kablo demetini inceleyin

Egzoz sıcaklık sensörüne giden kablo demetini kontrol edin. Yanmış, yıpranmış veya ciddi şekilde gevşemiş alanlar olmadığından emin olmak önemlidir. Bunlar araç hareket halindeyken herhangi bir hareketli parçaya takılabilir.

Motoru iyice ısıtarak sensörün çalışmasını kontrol edin. Sensörün yalnızca çalışma sıcaklığına ulaştığında çalışacağını unutmayın.

Sensör çıkışını bir multimetreye bağlayın ve motoru yaklaşık 2000-2500 rpm’de çalıştırın. Çıkışta 0,1V ile 0,9V arasında dalgalanan bir voltaj olmalıdır. Sensör çıkışı değişmiyorsa veya yanıt süresi çok uzunsa. Bu, kötü bir sensörünüz olduğu anlamına gelir, değiştirmelisiniz.

Sensörün değiştirilmesi büyük olasılıkla hatayı düzeltecektir. Ancak bazen sorunu düzeltmek için katalitik konvertörün değiştirilmesi gerekir. P2575 kodu diğer kodlarla birleşmişse, önce diğer kodları düzeltmeyi deneyin.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2575 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Mercedes-Benz
 • Smart

Arıza kodu P2575 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2572, P2573, P2574, P2576.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin