Hata kodu P2579 – turboşarj hız sensörü devre aralığı/performans

Hata kodu P2579 “turboşarj hız sensörü devre aralığı/performans” gibi görünüyor. Genellikle OBD-2 tarama aleti yazılımında bu isim İngilizce olarak “Turbocharger Speed Sensor Circuit Range/Performance” şeklinde yazılabilir.

Teknik açıklama ve P2579 hatasının kodunun çözülmesi

Bu Diyagnostik Hata Kodu (DTC) genel bir koddur. P2579 hatası, tüm marka ve model araçlar için geçerli olduğundan genel bir kod olarak kabul edilir. Her ne kadar belirli onarım adımları modele bağlı olarak biraz farklılık gösterse de.

Hata kodu P2579 – turboşarj hız sensörü devre aralığı/performans

Turboşarj hız sensörü türbin hızını Güç Aktarım Sistemi Kontrol Modülü (PCM) için bir elektrik sinyaline dönüştürür. Bu bilgi normalde turboşarj tarafından motora sağlanan takviye miktarının ince ayarını yapmak için kullanılır.

PCM ayrıca takviye basıncını hesaplamak için gereken diğer bilgileri de sağlar. Ve bir turboşarj hız aralığı uyumsuzluğu meydana geldiğinde, PCM bu arızayı tespit edecek ve P2579 kodunu ayarlayacaktır. Bu hata sensöre giden elektrik devresiyle ilgilidir.

Sorun giderme işlemleri üreticiye, sensör tipine ve sensöre giden kabloların rengine bağlı olarak değişebilir.

Arıza belirtileri

Sürücü için P2579 hatasının ana belirtisi MIL’in (Arıza Gösterge Işığı) yanmasıdır. Kontrol motoru veya sadece ‘kontrol motoru ışığı’ olarak da adlandırılır.

Kendilerini şu şekilde de gösterebilirler:

 1. Kontrol panelindeki “Motoru kontrol et” kontrol lambası yanacaktır (kod ECM hafızasına bir arıza olarak kaydedilecektir).
 2. Motor güç çıkışında azalma.
 3. Motor iyi hızlanmıyor.
 4. Artan yakıt tüketimi.
 5. Egzoz borusundan siyah duman çıkıyor.
 6. Turboşarjdan veya manifoldlardan olağandışı sesler.
 7. Islık sesleri hortumlardan veya baypas valfinden geliyor olabilir.
 8. Silindirlerde olası bir patlama.

P2579 arıza kodunun ciddiyeti genellikle orta düzeydedir, ancak zamanında düzeltilmediği takdirde hızla daha ciddi bir seviyeye yükselebilir.

Hata nedenleri

Kodu P2579, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasının meydana geldiği anlamına gelebilir:

 • Sensör sinyal devresinde açık devre.
 • Turboşarj hız sensörü sinyal devresinde voltaj veya toprak arızası.
 • Turboşarj hız sensörü sinyal devresinde voltaj veya toprak arızası.
 • Arızalı turbo şarjı basınç kontrol ayar elemanı konum sensörü.
 • Çok nadir durumlarda PCM şanzıman kontrol modülü hasar görebilir.

Arıza kodu P2579 nasıl silinir veya sıfırlanır

Hata kodu P2579’da sorun giderme ve düzeltme için önerilen bazı adımlar:

 1. Sensör sinyal devresini kontrol edin, gerekirse düzeltin.
 2. Toprak arızası olup olmadığını kontrol edin.
 3. Bir besleme veya toprak arızası tespit edilirse, nedenini giderin.
 4. Gerekirse, arızalı turbo şarjı basınç kontrol ayar elemanı konum sensörünü değiştirin.
 5. PCM arızalıysa, flaşlayın veya değiştirin.

Sorunları teşhis etme ve çözme

P2579 arızasının diyagnozuna başlarken turbo şarjı hız sensörünün yerini belirleyin, normalde doğrudan turbo şarjı gövdesine vidalanır veya cıvatalanır. Konnektörü ve kablo tesisatını gözle kontrol edin. Çizikler, sıyrıklar, açıkta kalan kablolar, yanık izleri veya erimiş plastik olup olmadığına bakın.

Konektörü ayırın ve konektörün içindeki terminalleri dikkatlice inceleyin. Oksidasyon veya korozyonun yeşil tonuna dikkat edin. Gerekirse terminalleri veya konektörü temizleyin veya değiştirin.

Bir arıza teşhis aletiniz varsa, arıza teşhis kodlarını bellekten silin ve P2579 kodunun geri gelip gelmediğine bakın. Olmazsa, sorunu tespit etmeye devam edin.

Sonra, turbo şarjı hız sensörünü ve ilgili devreleri test edin. Kontak kapalıyken, turboşarj hız sensörü üzerindeki elektrik konnektörünü ayırın. Dijital voltmetrenin siyah kablosunu sensör kablo demeti konnektöründeki toprak terminaline bağlayın.

Dijital voltmetrenin kırmızı kablosunu turbo şarjı hız sensörü kablo demeti konnektöründeki güç kaynağı terminaline bağlayın. Anahtarı motor çalıştırma konumuna getirin. Voltmetre 12 ya da 5 volt okumalıdır. Değilse, güç veya toprak kablosundaki kablo demetindeki bir kopukluğu onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki test geçilirse, sinyal kablosunu kontrol etmemiz gerekecektir. Konnektörü sökmeden, kırmızı voltmetre kablosunu güç kablosu terminalinden sinyal kablosu terminaline taşıyın. Voltmetre şimdi 5 volt göstermelidir. Değilse, sinyal kablosundaki kopukluğu onarın veya PCM’yi değiştirin.

Önceki tüm testler geçilmesine rağmen P2579 hatası devam ederse, bu büyük olasılıkla arızalı bir turbo şarjı hız sensörüne işaret eder. Sensör değiştirilene kadar arızalı bir PCM göz ardı edilemez.

Bu sorun hangi araçlarda daha yaygındır

Kod P2579 ile ilgili sorun çeşitli makinelerde meydana gelebilir, ancak bu hatanın hangi makinelerde daha sık meydana geldiğine dair istatistikler her zaman vardır. İşte bunlardan bazılarının bir listesi:

 • Dodge (RAM)

Arıza kodu P2579 ile bazen başka arızalarla karşılaşmak mümkündür. En yaygın olanları aşağıdaki gibidir: P2578, P2580, P2581, P2582.

Video

Makale hakkında geri bildirim
Arkadaşlarınızla paylaşın
AutoNevodTR | OBD-2 araç arızalarının teknik açıklaması ve çözümleri
Bir yorum ekleyin